02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Yatırımcı İçin Güven ve İtibar Önemli
15 Haziran 2007 Cuma 13:05

Uluslararası Yatırımcı İçin Güven ve İtibar Önemli

Deloitte, Çitin Diğer Tarafına Atlamadan Eğilip Bakın başlıklı raporunu yayımladı.

Deloitte’un, Amerikalı şirket ve yatırımcılarının yatırım yapmadan önce potansiyel riskleri değerlendirmek için ne tür araştırmalar yaptığını inceleyen, “Çitin Diğer Tarafına Atlamadan Eğilip Bakın” başlıklı raporu yayımladı. 565 üst düzey yöneticinin bu konudaki soruları yanıtladığı çalışmaya göre, Batı Avrupa halen Amerikan şirketlerinin yurtdışındaki iş anlaşmalarında en sık yöneldiği bölge olmayı sürdürüyor. Başta Çin, Hindistan ve Orta/Doğu Avrupa olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerdeki faaliyetlerin ise gelecek birkaç yıl içinde önemli ölçüde artması bekleniyor. Uluslararası sermaye hareketlerindeki hızlanma ABD dışında iş anlaşmalarına girişmeden önce yabancı piyasaların derinlemesine bir araştırmadan geçirilmesinin önemini artırıyor.

Amerikan şirketlerinin yüzde 70’i riskler yüzünden geri adım attı

Deloitte’un araştırmasına göre, şirketlerin sadece üçte ikisi ABD dışında bir satın alma ya da yatırım gerçekleştirmeden önce potansiyel riskleri her zaman incelerken, bu oran yurtdışında ortak teşebbüs gibi iş ilişkilerine girenlerde yüzde 50’ye kadar düşüyor. Ancak, örgütlü suç veya terör örgütleri ile muhtemel bağlantılar gibi, şirketleri önemli mali zarara uğratabilecek ve itibarlarını zedeleyebilecek birçok alanın yeterince derin bir şekilde incelenmediği görülüyor. Pek çok şirket, Yurtdışında Usulsüz Uygulamalar Yasası’nın (FCPA) kapsadığı alanda da derinlemesine araştırma yapmıyor.

Bununla birlikte, yapılan şirketlerin geçmişlerinin araştırılması sıklıkla potansiyel sorunları ortaya çıkarıyor. Çalışmaya katılan şirketlerin yüzde 70’i araştırma sonuçlarına dayanarak en az bir kez yurtdışındaki iş anlaşmasından çekildiğini ifade ediyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre, yurtdışındaki şirketlerin itibarı, mevzuatla sorun yaşayıp yaşamadığı, aleyhlerine açılan davalar ve sermaye kaynakları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Amerikan firmalarının çoğu bu konuları araştırırken, bunların yarıya yakını incelemenin kapsamlı olduğunu belirtiyor.

Büyük şirketler risklere karşı daha duyarlı

Deloitte’un raporunda, şirket büyüklüğü ile iş anlaşmaları öncesinde araştırma yapmak arasındaki ilişki de ortaya çıkıyor. Küçük şirketler araştırma yapmaya, potansiyel işlemleri yeniden müzakere etmeye/yapılandırmaya veya tümüyle iptal etmeye büyüklere kıyasla daha az eğilim gösteriyorlar.

Şirketlerde ön araştırmaları yapan bölümler hukuk, birleşme & satın alma / iş geliştirme ve finans departmanları oluyor. Yöneticilerin yüzde 89’u, şirketlerinin geçmişlerinin araştırılmasında dışarıdan yardım aldığını belirtiyor. En sık yardım alınan firmalar ise danışmanlık ve araştırma şirketleri oluyor.

Yabancı sermaye çekmekte şeffaflık önemli

Son yıllarda yurtdışından önemli oranda sermaye çeken Türkiye’nin yükselen bir ekonomi olmasından ötürü risk algılamalarını iyi yönetmesi gerektiğini hatırlatan Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Barış Öney, şirketlerin şeffaflığa daha fazla önem vermelerinin uzun vadeli sermaye girişini artıracağını ve kalıcı kılacağını vurguladı. Öney sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel ekonomideki para bolluğu sermayenin görece daha az temkinli hareket etmesine neden oluyor. Ancak, para arzının daha kısıtlı olduğu dönemlere de girilebileceğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla, yabancı sermayeyi sürekli çekmek isteyen ülkelerin makro ekonomik istikrarlarını korumaları ve yerel şirketleri daha fazla şeffaflığa yöneltecek yasal düzenlemeleri uygulamaya koymaları büyük önem taşıyor. Türkiye’nin de taraf olduğu Basel II ve TBMM Adalet Komisyonu’nun kabul ettiği yeni Türk Ticaret Kanunu ile Uluslararası Finansan Raporlama Standartları (UFRS) bu yönde atılan önemli adımlar.

Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilere yatırım yapan yabancı şirketlerin yanı sıra çevre ülkelerde yatırım yapmaya soyunan Türk sermayedarlarının da yatırım yapacakları ülkedeki riskleri son derece titizlikle inceleyip, yatırımlarını buna göre yönlendirmeleri gerekmektedir. Yatırım yapmadan, ileriye dönük önemli bir adım atmadan önce çitin diğer tarafına bakmak yatırımcıların önlerini görmesini ve adımlarının daha sağlam olmasını sağlayacaktır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları