18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Eğitim Forumu Başladı
28 Ocak 2008 Pazartesi 14:46

Uluslararası Eğitim Forumu Başladı

TED 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik in açılış konuşmaları ile başladı.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından 3 gün süreyle TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlecek olan 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan ve Milli Eğitim Bakanı Doç Dr. Hüseyin Çelik’in açılışında yer aldığı Forum’a, Türkiye’den ve uluslararası platformdan seçkin bilim ve devlet adamları katıldı.

Forum, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Pehlivanoğlu, eğitimle paralel gelişen sorunlara değindiği konuşmasında öncelikle değişen dünyanın dinamiklerine dikkat çekti. Bilim, teknoloji, toplum ve ekonomi gibi alanların sahip olduğu baş döndürücü hızı ifade eden Pehlivanoğlu, bugünün en geçerli görünen bilgisinin bile, bu değişim sürecinde hızla geçerliliğini yitirebildiğinden söz etti. Bu ortam içinde bilinmeyen bir gelecek için eğitim programları hazırlamanın önemine ve zorluklarına değinen Pehlivanoğlu, yine de bu çabanın dünya ve toplum değişirken eğitimin de değişmesi zorunluluğu nedeniyle asla yabana atılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Eğitim hakkı kavramının öneminin altını sıklıkla çizen Pehlivanoğlu, bu hakkın sadece okula erişim ya da okuma-yazma öğrenme oranı çerçevesinde ele alınmaması gerektiğini belirtti. Yaşam boyun öğrenme gibi perspektifler içinde eğitim hakkı kavramının kapsamının da genişlediğini söyleyen Pehlivanoğlu, yaşam boyu istihdamı sağlayacak temel beceri ve nitelikleri kazandırabilecek, ekonomi ve demokrasi ile ilişkilendirilmiş bir eğitime erişim hakkının geliştirilmesinin gerekliliğine değindi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan konuşmasında sanayiye dayalı ekonomiden bilgi ve iletişime dayalı ekonomi çağına geçtiğimizi belirterek eğitimin kalkınma ve ilerlemede anahtar olduğunu söyledi. Bir ülkenin en büyük servetinin çağdaş eğitim almış insanları olduğuna değinen Köksal Toptan, TBMM’nin de eğitim konusunda hassas olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan sonra söz alan Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, eğitimin gelecek meselesi olduğunu, böyle önemli bir meselede bir sivil toplum örgütü olan Türk Eğitim Derneği’nin inisiyatif alarak bir “Eğitim Forumu” düzenlemesinin memnunluk verici olduğunu belirtti. İnsanın insan olma özelliğini ön plana çıkaran eğitimin Türkiye’de en önemli üç probleminin altyapı, erişim ve kalite olduğuna işaret etti. 2008’de Bakanlık olarak önceliklerinin yaygın eğitim ve mesleki ve teknik eğitim olduğunu açıkladı.

Konuk konuşmacı olarak Forum’a katılan ABD Eğitim Bakanlığı Eski Müsteşarı William Hansen ve Güney Kore Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Bakanı Dr. Kim Shinil ise ülkelerindeki eğitim ile ilgili reformlardan bahsederek uygulamalardan örnekler verdi.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları