29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Kampanyası Başladı
12 Haziran 2012 Salı 06:57

Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Kampanyası Başladı

Koç Holding, 2006 yılında başlattığı Ülkem İçin Projesi’nin altıncı yılında Ülkem İçin Engel Tanımıyorum kampanyasını hayata geçiriyor

Koç Holding, 2006 yılında başlattığı Ülkem İçin Projesi’nin altıncı yılında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğinde Ülkem İçin Engel Tanımıyorum kampanyasını hayata geçiriyor. Projenin 2012 – 2013 yılı uygulaması olarak engellilik konusuna odaklanacaklarını vurgulayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Ülkemizde engellilik kavramının bir sorun olmaktan çıkarak, hak temelli bir yaklaşımla ele alınmasını arzuluyoruz. İşte tam da bu noktada, Ülkem İçin Engel Tanımıyorum diyoruz. Böylelikle, tüm topluluğumuzun gönüllülüğü ile başlattığımız çağrıyı, iş dünyası, kamu, sivil toplum ve duyarlı Türk halkının sahiplenmesi ile engellilerin iş hayatı ve sosyal hayatta karşılaştıkları engelleri kaldırma konusunda önemli yol kat edeceğimize inanıyorum ” diye konuştu.

Mustafa V. Koç: 3 hedef belirledik…

Mustafa V. Koç, Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesinin üç temel yaklaşımla uygulama alanlarının belirlendiğini; bu yaklaşımlardan ilkinin Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri olduğunu söyledi. Engellilik ve erişilebilirlik konularında toplumsal bilincin yayılmasına destek olmayı amaçlayan Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri’ni çok önemsediklerini vurgulayan Mustafa V. Koç, “İki yıllık süreçte toplam çalışan sayımızın yüzde 70’ine bu eğitimleri vermeyi amaçlıyoruz. İllerimizde ise bu eğitimleri Ülkem İçin Elçileri olan bayilerimiz aracılığı ile yaygınlaştıracağız. Eğitimler, Alternatif Yaşam Derneği’nin desteği ile veriliyor. İlk eğitimlerimizi vermeye başladık ve şimdiden yaklaşık 1.500 kişiye eğitim verildi” diye konuştu. Mustafa V. Koç, ikinci yaklaşım noktalarının ise tüm Koç Topluluğu şirketlerinin Engelli Dostu İşyeri haline getirilmesi olduğunu anlatırken, “Bu sebeple tüm Koç Topluluğu şirketlerinin ve bayilerimizin işyerlerinin fiziki şartlarının engelliler için erişilebilirliği gözden geçiriliyor. Gerekli iyileştirilmeleri de iki yıllık süreçte tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Üçüncü olarak da, bayi ve şirketlerin desteğiyle Engelli dostu ürün ve hizmet geliştirmeye devam edeceklerini belirten Mustafa V. Koç, “Tüm bu süreçlerin beraberinde toplumun konu ile ilgili tüm kesimlerine bu konuda ilham vermeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaların sonucunda oluşacak toplumsal algı değişikliği ile ve hükümetimizin de bu konudaki başarılı çalışmaları ile ülke genelinde engellilerin sosyal hayata katılımları ile ilgili iyileştirmeler gözlemleyeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Mustafa V. Koç: Engelli vatandaşlarımız yaşamın tam içinde oldukça ve yaşamları kolaylaştıkça kurumsal vatandaş olmanın gereğini yerine getirmiş olacağımıza inanıyoruz…

Kalkınma Bakanlığı ve TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 8.5 milyon engelli vatandaşın yaşadığına dikkat çeken Mustafa V. Koç, “Şüphesiz günlük yaşantımızda, cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli ile karşılaşmamamızın nedeni, engellilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekânlardan yardım almadan faydalanabilmelerinin çoğu durumda olanaksız olmasıdır” diye konuştu. “Engelli vatandaşlarımız yaşamın tam içinde oldukça ve yaşamları kolaylaştıkça biz de kurumsal vatandaş olmanın gereğini yerine getirmiş olacağımıza inanıyoruz” diyen Mustafa V. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu projeye başlarken dünyada ve Türkiye’de engellilik konusunda yapılmış çeşitli araştırmaları inceledik. Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de engellilerin temel sorunu sosyal hayata katılamamaları ve bu konudaki en büyük engel ise sosyal paylaşım alanlarının engelli erişimi için uygun olmaması. Eğitim ve istihdam alanındaki eksikliğimizin de temelinde bu yatıyor. Projemiz ile temelde yatan bu soruna odaklanmaya ve toplumsal farkındalık yaratmaya çalışacağız.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları