25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ufuk Söylemezden Kriz Uyarısı
27 Temmuz 2008 Pazar 11:49

Ufuk Söylemez'den Kriz Uyarısı

Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Türkiye'nin sonbaharda ekonomik kriz içine gireceğini savundu.

Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Türkiye ekonomisinin AKP"ye yönelik kapatma davasının öncesinde geçici olarak Londra üzerinden gelen Arap kökenli sıcak parayla geçici olarak ayakta durduğunu söyleyerek Türkiye"nin sonbaharda ekonomik kriz içine gireceğini savundu.

Milli Egemenlik Hareketiyle (MEH) yeni bir siyasi oluşum yürüten Ufuk Söylemez ANKA"ya siyasi ve ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Siyasi alternatif arayışlarının olmadığı siyasi rejimlere demokrasi denemeyeceğini belirten Söylemez, "AKP dikensiz gül bahçesi istediği için sayın Başbakan da muhaliflerine karşı yürütme görevini yeterli görmeyip kendisini yargının yerine koyarak ben savcıyım diyerek yargının alanına müdahale ettiği için Türkiye bugün demokratik faşist bir anlayışa sürüklenmek istiyor" dedi. Kendisinin de içinde bulunduğu siyasi oluşumun Ergenekon davasıyla birlikte anılmasına tepki gösteren Söylemez, AKP"nin tüm muhalifleri korkutmak istediğini söyledi.

"Mc Carthy Dönemi Gibi"

Söylemez, AKP"nin demokrasi, özgürlük ve insan hakları kavramlarının içini boşalttığını ileri süren Ufuk Söylemez şöyle konuştu:

"AKP, Türkiye"yi otokratik tek partili devletine dönüştürmeye çalışıyor. AKP devleti, parti devletine dönüştürmeye çalışıyor. Kapatma davasının paniği ve hırçınlığı içinde demokratik meşruiyet içinde kendisine muhalefet eden bütün isimleri karalayıp sindirmeye çalışıyor. Hukuku siyasallaştırıyor ve maalesef bir Mc Carthy dönemi yaşıyor Türkiye. Yani en çok demokrasi lafı eden AKP ve yandaşları zamanında en anti demokratik anlayış uygulanıyor. AKP"nin istediği demokrasi demokratik bir faşizmdir. Kendilerinden olmayanların susturulduğu muhalif gazetecilere kelepçe takıldığı telefonda AKP"ye küfür edenlerin tutuklandığı siyasi alternatif arayan Türkiye"nin tanınmış rektörlerinin devlet adamlarının yazarlarının töhmet altında bırakıldığı ve gayri milli politikalarını bağımlı İslamcılık anlayışını sıcak paracı yoksullaştırıcı politikalarını desteklemeyen herkesi suçluyorlar."

"En Kırılgan Ekonomi Türkiye'de"

Başbakan Erdoğan"ın ekonomide pembe bir tablo yarattığını ancak bunun doğru olmadığını belirten Söylemez, Türkiye"nin gelişmekte olan ülkeler kategorisindeki 40 ülke arasında işsizlik oranının en yüksek ülke olduğunu kaydetti. Söylemez, AKP döneminde resmi işsizliğin iki kat arttığını gerçek işsizliğin yüzde 20"yi aştığını belirtti.
Söylemez, Türkiye"nin kendi kategorisindeki ülkeler arasında dünyanın en kırılgan ekonomisi olduğu tespitini de yaparak sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye 60 milyar doları aşacak olan dış ticaret açığı ve 50 milyar doları aşacak olan cari açığıyla tüm uluslar arası değerlendirme raporlarında en kırılgan ve riskli ülke olmaya devam etmektedir. Üstelik ABD"de geçen yıl başlayan ve 2009"a kadar daha da derinleşeceği açık olan büyük finansal krizin etkisiyle eskisi gibi sıcak para akışı da bol ve sıcak gelmemektedir. Bugün Türkiye"ye gelen sıcak para Londra kaynaklı olsa bile Arap kökenli ve AKP"yi kapatma davası öncesi ekonomiye geçici olarak yüzdürme yönelik bir paradır. Bu paralar kalıcı değildir. Türkiye, gerçekçi olmayan kur politikasıyla tamamen sıcak paranın geçici olarak yüzdürdüğü bir ekonomi durumundadır."

"Yolun Sonuna Gelindi"

"Yolun sonuna gelinmiştir, deniz bitmiştir" diyen Söylemez şu iddialarda bulundu:

"Dünyada yaşanan ekonomik kriz karşısında B planı olmayan bir iktidar için yurtdışından sıcak paraya çok yüksek faiz vererek bu çarkı çevirmek sonbahardan sonra imkansız olacaktır. Sonbaharda hem finansal hem reel anlamda ekonomik göstergelerde bugünleri dahi arayacağımız çok sıkıntılı bir sürecin içine gireceğimizi bugünden görüyorum. Buna kriz diyebiliriz. Türkiye zaten reel bir krize de girmiş durumda. Türkiye, sonbaharda çift haneli enflasyon rakamlarına geri dönmüş, kamu- özel toplam iç ve dış borcu 500 milyar doları aşmış olacaktır."

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları