25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UFRADtan Kriz Açıklaması
26 Kasım 2008 Çarşamba 09:52

UFRAD'tan Kriz Açıklaması

UFRAD Genel Başkan Dr. Mustafa Aydın, ancak krizin faturasını markaların ödemeyeceğine dikkat çekti.

Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) Genel Başkan Dr. Mustafa Aydın, Franchise verenlerin Alışveriş Merkezlerinin sağladığı çağdaş ortamda yayıldığını, ancak krizin faturasını markaların ödemeyeceğini belirterek, "Zincir markalara kalsa sorunu kolay çözerler. Marka nereye giderse müşterileri oraya gelir. Ama alışveriş merkezleri bir kez boşalırsa bir daha asla tekrar dolmaz" dedi.

Ulusal Franchise Derneği"nin (UFRAD) düzenlediği toplantıda konuşan UFRAD Genel Başkan Dr. Mustafa Aydın, franchise veren kuruluşları temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak, üyelerin ve işletmecilerin kriz ortamından en az zarar görmesini ve kalıcı çözüm arayışına girdiklerini kaydetti. AVM"lerle birlikte oluşan ortamın ülkenin çağdaşlaşması için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Aydın, "Şehirlerimizin modern çehresi, kayıtlı ekonomiye geçilmesi, tüketici haklarının korunması, markaların gelişmesi ve yurt dışına açılması için bu ortamın korunması şart. Biz zincir markaların sahipleri olarak AVM lerin kazan olmaktan çıkıp, tekrar kazan-kazan çözümüne dönmesi için şimdi, acil önlem alınmasını istiyoruz" dedi.

Kriz, Franchising Sisteminin Gelişimine Katkı Sağlar
Türkiye'de, iki kişiden birinin kendi işini kurmak istediğini söyleyen Aydın, Türkiye'deki yatırımcının az olsun benim olsun düşüncesine sahip olduğunu kaydetti. Bu nedenle franchising gibi kollektif iş yapma modelinin Türkiye"de çok yaygın olmadığına değinen Aydın, bunun yeni yeni kırılmaya başlandığını ifade etti.

Franchasingin dünyadaki yatırım şekilleri arasında en sağlam ve az riskli yatırım şekli olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

"Ekonomik kriz ortamlarında, yatırımcılar daha az risk almaya, arkasında güçlü ve sıkıştığınızda dönüp gidebileceği bir yatırımcının varlığına ihtiyaç duyar. Franchising, bu anlamda kriz dönemlerinde en ideal yatırım şekli. Dolayısıyla ekonomik kriz, franchising sisteminin gelişmesine katkı sağlayacak."

Türkiye'deki Marka Sayısı 800'e Ulaştı
Mustafa Aydın, Türkiye'deki marka sayısının 800'e ulaştığını, bunlardan 600'ünün ise yerli olduğunu belirterek, "Söz konusu markaların bütçesi yıllık 35 milyar doları buldu" dedi. Türkiye'de markalaşmanın hızla ilerlediğini kaydeden Aydın, "Franchasing sistemimiz Avrupa'daki İngiltere, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkelerin düzeyine ulaşıyor. Çünkü 75 milyon nüfusa sahip bir ülkeyiz ve bütün marka sahipleri tarafından ciddi bir pazar olarak görülüyoruz" dedi. "Şu anda, franchisingde sadece Avrupa'da değil, dünyada da önemli bir yerdeyiz" diyen Aydın, Franchisingin, dünyada da çok yeni olduğunu ve Türkiye'deki sistemin, dünyanın ilk 7-8'inde yer aldığını söyledi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları