28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜDS Başvuruları 1 - 12 Eylülde
30 Ağustos 2008 Cumartesi 11:48

ÜDS Başvuruları 1 - 12 Eylül'de

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) 2008-Ekim dönemi başvuruları, 1-12 Eylül 2008 tarihleri arasında yapılacak.

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) 2008-Ekim dönemi başvuruları, 1-12 Eylül 2008 tarihleri arasında yapılacak. Sınav 12 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yaptığı yazılı açıklamada, doçent adaylarının ÜDS'ye girmesi gerektiğini belirterek, ÜDS'nin Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 3 ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında yapıldığını hatırlattı.

Yarımağan, sınavın Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkek'te merkezi olarak gerçekleştirileceğini bildirdi.

Adayların, 12 Ekim 2008 tarihindeki sınav için başvurularını 1-12 Eylül tarihleri arasında yapmaları gerekiyor. Başvuru evrakları ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve üniversite rektörlüklerinden alınacak ve başvurular elektronik ortamda yapılacak. Başvuru merkezleri, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr Internet adresinden de öğrenilebilecek.
Sınavda 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı sayılacak. Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlilik çalışmalarına başvuracak adayların da ÜDS'ye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekiyor.

Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (YDUS) da KPDS ve ÜDS'den 100 üzerinden en az 50 ve üzeri puan alan adaylar katılabiliyor.

ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında ve son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de sınava girebilecek. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sınav sonuçlarının kullanılıp kullanılmayacağını öğrenmeleri gerekiyor.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları