24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ücretsiz Kariyer Mentorluğu
01 Aralık 2010 Çarşamba 17:35

Ücretsiz Kariyer Mentorluğu

TurkLeader, 5 yılda 500 öğrencinin yararlanmasını beklediği Kariyer Destek Programı ile başarılı gençlerin doğru bir kariyer planına sahip olmalarını sağlayacak.

TurkLeader girişimi, kar amacı gütmeyen ve fırsat eşitliği sunmayı ilke edinen bir dernek olarak başarılı gençlere gerçek potansiyellerini gerçekleştirmeleri için yol gösteriyor. TurkLeader"ın sunduğu Kariyer Destek Programı ile halen üniversitelerimizde okuyan veya eğitimlerini yeni tamamlamış mezunların kariyer gelişimlerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Kariyer Destek Programı başarılı gençlerin önünü açıyor
Kariyer Destek Programı, kariyer planlamasından, kariyer fırsatlarından haberdar etmeye, kişisel kariyer mentorluğu yapmaya dek birçok konuyu kapsayan bir program. Dernek mentorlarınca bunun için okunması gereken kitaplardan, üye olunması gereken profesyonel derneklere dek her konuda yönlendirilme yapılıyor. Bu programa seçilen bir yeni mezun veya 4. sınıfta okuyan bir üniversite öğrencisi, öncelikle bazı kariyer testlerinden geçerek, ilgilendiği alanlardaki mentorlarla birebir görüşüyor, daha sonra önündeki fırsatları seçme konusunda yardım alıyor ve kariyerine başladıktan sonra da kendisinin gelişiminden sorumlu mentorla kariyer gelişimi için çalışmaya devam ediyor.

Kariyer Destek Programı, üniversitelerimizin çoğunda bu nitelikte bir rehberlik bir hizmeti sunulmadığı için hayata geçirilmiş bulunuyor. Program özellikle maddi durumu bu tip bir mentorluk hizmetini karşılamak için yeterli olmayan başarılı gençlere ulaşmayı hedefliyor.

TurkLeader mentorlarının çoğu dünyanın farklı bölgelerinde yer alan kişiler olduğundan dolayı, destek verilen gençlerle iletişimde internet ve telefonun önemi büyük. Türkiye'de bulunan mentorlar ise, seçilen gençlerle birebir yüz yüze görüşme fırsatı bulabiliyor. Ayrıca belirli dönemlerde, TurkLeader üyeleri Türkiye"de bir araya geliyor.

Anadolu üniversitelerinden adaylara da fırsat sunuluyor
TurkLeader Kariyer Destek Programı kapsamında destek verilecek olan adaylar rekabetçi bir eleme sistemiyle seçiliyor. Öncelik iş dünyasıyla ilişkili bölümlerde okuyan, yüksek potansiyel vaat eden 2-4. sınıf üniversite öğrencilerine veriliyor. Seçilen öğrencilerin bir kısminin Anadolu üniversitelerinde okuyan ve bölümlerinde ilk 10 içerisinde yer alan başarılı gençler olmasına dikkat edilen bir konu olarak öne çıkıyor. Nadir olmakla beraber 1 yıldan az iş tecrübesine sahip yeni mezunlara da şans tanınıyor.

TurkLeader kâr amacı gütmüyor
Başarılı Türk gençleri ile geleceğin liderleri arasında bir bağ oluşturmayı hedefleyen TurkLeader, yasal kişiliğine Aralık 2008"de Lider Adaylarını Destekleme Derneği"nin (LADDER) kurulmasıyla kavuşmuştu. Kurulduğu günden itibaren MBA Destek çalışmalarını başlatan TürkLeader, Kariyer Destek Programı"nı ise 2010"da hayata geçirmiş bulunuyor.

TurkLeader mentorları bu işi gönüllü olarak maddi bir çıkar beklemeden yapıyor. Girişim dernekleştiği için kesinlikle kâr amacı gütmeyen bir hareket olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, 2009 yılı aralık ayı itibariyle Haldun Tashman Foundation da TurkLeader"a destek sağlamış bulunuyor.

Hedefler ve beklentiler
Gelecek beş yıl için en büyük hedef, bu yıl başlayan Kariyer Destek programını daha çok gence ulaşacak düzeye getirmek. Bu yılın sonunda 50 kişiye ulaşması beklenen katılım sayısının beş yıl sonra 500 olmasını hedefleniyor.

TurkLeader MBA Destek Programı
TurkLeader"in diğer hizmeti MBA Destek Programı ise yurtdışında MBA yapmak ve burs kazanmak isteyen adayların başvurularını mükemmelleştirmek ve en iyi okullarda ve programlardaki Türk öğrenci sayısının artırmak üzere hayata geçirilmiş. MBA Destek programı"ndan bugüne dek toplam 50 kişi yararlandı ve bunlardan 40"ı Harvard, Stanford, Wharton, Columbia, Insead, LBS, LSE gibi dünyanın en iyi üniversitelerindeki MBA programlarına kabul edildi. TurkLeader"in destek olduğu adayların yaklaşık yüzde 90"ı en az bir top MBA"den kabul aldı. MBA Destek programının amacı her yıl en az 15-20 kişiyi dünyanın en iyi işletme programlarına yerleştirmeye devam etmek.

TurkLeader mentorlarının yurtdışındaki bir üniversiteden ya da iş yerinden kabul alan öğrencilerden beklentisi ise kendileri gibi gönüllü mentorlar olarak girişime katılmaları ve Türk gençlerine destek olmaları. TurkLeader bu şekilde yurtdışında giderek büyüyen bir dayanışma ağı yaratmak istiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları