26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TZOB: Ucuz Gıda Hayal Oldu
04 Ağustos 2008 Pazartesi 12:47

TZOB: Ucuz Gıda Hayal Oldu

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada gıda fiyatlarında artışların devam etmesinin beklenmediğini ve oluşan gıda fiyatlarının bugünkü değerlerini koruyacağının tahmin edildiğini dile getirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada gıda fiyatlarında artışların devam etmesinin beklenmediğini ve oluşan gıda fiyatlarının bugünkü değerlerini koruyacağının tahmin edildiğini dile getirdi.

Bayraktar, "Yani eskiden olduğu gibi dünyada ucuz gıda temini de artık mümkün görülmemektedir. Türkiye bu gerçeği dikkate alarak tarım politikalarını tarımsal ürünlerde üretimin artırılması ve sürekliliğin korunmasını sağlayacak şekilde gözden geçirilmelidir" dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, ANKA"ya yaptığı açıklamada, Tarım Kanunu"nda destekler için ayrılacak bütçenin alt sınırının milli gelirin yüzde 1"i olarak belirlendiğini ancak tarım için ayrılan kaynağın halen söz konusu sınırın bile altında kaldığını belirtti. Bayraktar, 2008 yılına ait tarımsal destek bütçesinin 5.4 milyar YTL olarak açıklandığını kaydederek, "Bu durumda 2008 yılı tarım destek bütçesi 2007 yılı için açıklanan 5.3 milyar YTL"den sadece yüzde 1.9 artırılmıştır. Ayrılan bu bütçenin tarımın ihtiyacını karşılaması, çiftçilerimizi diğer ülkelerin çiftçileri düzeyinde desteklemesi mümkün değildir. Bu miktar yeterli olmadığı gibi Tarım Kanunu ile öngörülen miktarın da çok altında kalmaktadır. Yasa hükmüne uygun bir bütçe hazırlansaydı, tarımsal destek bütçesinin asgari 8.6 milyar YTL olması gerekirdi" diye konuştu. Bayraktar, tarıma ayrılan yetersiz bütçe ile tarım sektörünün istenen düzeyde gelişmesinin mümkün görülmediğini dile getirdi.

Bayraktar, "Ülkemizde her ne kadar ihracat artışının fazla olduğundan ve hedeflerin aşıldığından bahsediliyor olsa da ithalattaki artış daha fazla olmuş ve dış ticaret açığı günden güne artmaktadır" dedi. Tarım ürünleri dış ticaretinin de ithalat lehine gelişmekte olduğunu vurgulayan Bayraktar, tarım sektörünün uzun yıllar sonra dış ticaret açığı veren bir sektör durumuna geldiğini söyledi. Son günlerde "kendine yeterlilik" kavramının yeniden anlam kazandığını dile getiren Bayraktar, "Türkiye"nin kendi ekolojisinde yetiştirebileceği ürünlerde ithalatçı konumdan kurtulması gerekmektedir. Bunun için öncelikle tarımın yapısal sorunları çözümlenmeli, bu ürünlerin üretimi teşvik edilmeli ve üretim maliyetlerimiz düşürülmelidir" diye konuştu.

Tarımsal üretimin artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanabilmesi için öncelikle kararlı ve değişmeyen bir politika izlenmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, bununla birlikte tarım sektörüne yeterli olan bütçenin ayrılması gerektiğine dikkat çekti.

Bayraktar, "Tarım Kanunun da tarıma ayrılan destek bütçesi Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde 1"in den az olamaz denilmektedir. Buna rağmen kanun yürürlüğe girdiği 2006 yılından bu güne kadar ayrılan tarım destek bütçesi hep GSMH"nın yüzde 1"inin altında olmuştur" dedi. Bayraktar, Türkiye"nin tarım sektöründe rekabetçi bir yapıya kavuşması için öncelikle yapılması gerekenin sektöre ayrılan kaynağın ihtiyaca uygun belirlenmesi olduğunu kaydetti.

Bayraktar, son beş yılda 2 milyona yakın kişinin tarımı terk ettiğini, tarımsal istihdamın 7.4 milyondan 5.6 milyona gerilediğini, tarımda çalışanların toplam istihdam içindeki payının yüzde 34.9"dan yüzde 26.4"e düştüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarımda çok önemli bir çözülme yaşanmaktadır. Tarımdan ayrılanlara diğer sektörlerde istihdam imkanı yaratılabiliyorsa, bu azalma olumlu karşılanabilir. Ancak, mevcut durumda bunun gerçekleşmediği gözlenmektedir. Ülkemizde 2007 yılında işsizlik oranı azaltılamamıştır. Hatta sayısal olarak işsiz sayısı 2 milyon 295 binden 2 milyon 333 bine yükselmiştir. 2007 yılında kentlerde işsizlik oranı bir miktar azalmasına karşılık, kırsal alanda artmış bulunmaktadır. Bu da tarım ağırlıklı faaliyet alanı olan kırsal kesimde tarımdan ayrılanların daha fazla işsiz kaldığını işaret etmektedir."

Çiftçilerin, Güneydoğu Anadolu Projesi"nin (GAP) gerçekleşmesi konusunda ortaya konulan Eylem Planı"nı memnunlukla karşıladıklarını dile getiren Bayraktar, "Küresel iklim değişikliği ve küresel gıda krizi göz önüne alındığında, ülkemizin gıda güvencesinin sağlanması ve dünyanın içinde bulunduğu bu konjonktürden ihraç edilecek tarım ürünleriyle yararlanabilmesi için kaybedecek zamanımız kalmamıştır. Böyle bir ortamda bu eylem planının açıklanması isabetli olmuştur. Ancak bugüne kadar açıklanan programların akıbetine uğramaması için planda öngörülen finansman kaynaklarının kağıt üzerinde veya sözde kalmaması gerekir" diye konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Bayraktar, TMO"nun mısır ithalatı yapacağını öğrendiklerini dile getirerek, "Mısır hasadı önümüzdeki ayda başlayacaktır. Artan girdi fiyatları ile zor bir üretim sezonu geçiren çiftçi hasatla birlikte mısırını piyasaya sunacaktır. Hasada bir ay kala ülkeye giren mısır piyasayı olumsuz etkileyecektir. Bir yıllık emeğinin karşılığını almayı bekleyen çiftçimize, hasat öncesi yapılan ithalatla cevap verilmesi çok yanlıştır" dedi. TMO"nun geçen yıl fındık sezonunda piyasaya müdahale ederek, fiyatların belirli seviyede tutulmasına katkı sağladığını anımsatan Bayraktar, TMO"nun bu yılda benzer şekilde fındık üreticisini koruyarak, zamanında piyasaya girerek fiyatların düşmesine engel olmasını beklediklerini vurguladı.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları