23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD: KDV Artışı Geri Alınmalıdır
08 Ocak 2008 Salı 14:51

TÜSİAD: KDV Artışı Geri Alınmalıdır

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ:“Finansal kiralamada KDV artışı geri alınmalıdır” dedi.

Finansal kiralama işlemlerinde uygulanan KDV oranının %1’den %18’e çıkartılması ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Yatırımlara ciddi sekte vuracak olan finansal kiralama işlemlerine getirilmiş olan KDV artışı kararı geri alınmalıdır” dedi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Finansal kiralama işlemlerine konu olan malların KDV’sinin %1’den %18’e çıkartılmış olması, büyümenin yavaşlamakta ve uluslararası likiditenin daralmakta olduğu dönemde, yatırımların finansmanını zorlaştıracaktır. Ayrıca, bu kararın ilgili taraflarla müzakere edilmeden çok kısa bir sürede alınmış olması, Türkiye’de yatırım ortamının istikrarı, güvenilirliği ve öngörülebilirliği açısından da son derece geri bir adım olmuştur.

Finansal kiralama işlemleri, özellikle yeni yatırımların finansmanı için yoğun olarak kullanılmaktadır. KDV’nin tahsil edilemediği yeni yatırım döneminde, devrolunan KDV’nin de iadesi için bir mekanizmanın bulunmaması, yatırımların finansman maliyetini çok artırmaktadır. Uluslararası piyasalarda likidite imkânlarının gelecek dönemde azalma ihtimali dikkate alındığında, reel faiz oranlarının zaten yüksek olduğu ülkemizde, bu karar sermaye maliyetinin daha da yükselmesine yol açacaktır. Bu durumdan en çok zarar görecek kesimlerin başında, yatırımlarını finanse etmekte finansal kiralama hizmetlerinden yoğun olarak yararlanan KOBİ’ler gelmektedir.

Özel sektör yatırımları, 2004 yılında %46 artışın ardından %24 ve %17 arttıktan sonra, artış hızı 2007 yılında %4.6’ya gerilemiştir. Finansal kiralama hizmetlerinde KDV’de yapılan artış, yatırımların finansmanına ek yük getirecek ve ekonominin çarklarını daha da yavaşlatacaktır. 1985- 2007 döneminde toplam 35 Milyar dolarlık bir hacme ulaşan finansal kiralama işlemlerinin yaklaşık yarısının inşaat ve makine teçhizat yatırımlarında kullanılmaktadır.

Türkiye’nin sürdürülebilir yüksek büyüme süreci açısından birçok sakınca taşıyan bu kararın, iş dünyası temsil örgütleri ile hiçbir şekilde müzakere edilmeden, ani bir kararla uygulamaya konulması, ekonomi yönetimine duyulan güveni de zedelemiştir. Son yıllarda, yatırım ortamının iyileştirilmesi doğrultusunda önemli bir mesafe kateden Türkiye’de alınmış olan bu karar, gerek ulusal, gerekse uluslararası yatırımcılar açısından bir güven sorununa yol açmıştır.

Yatırımlara ciddi sekte vuracak olan finansal kiralama işlemlerine getirilmiş olan KDV artışı kararı geri alınmalıdır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları