25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD: İşsizlik Oranını Azaltmamız Gerekiyor
23 Mayıs 2007 Çarşamba 13:01

TÜSİAD: İşsizlik Oranını Azaltmamız Gerekiyor

TÜSİAD'ın Siyasi Parti Genel Başkanları ile Toplantı Dizisi'nin ilkinde konuşan Arzuhan Doğan Yalçındağ, sürdürülebilir büyümeye dikkat çekti.

TÜSİAD'ın Siyasi Parti Genel Başkanları ile Toplantı Dizisi'nin ilki bugün Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşti. Toplantıda TÜSİAD üyeleri ile birlikte TÜSİAD’ın aktif olarak beraber çalıştığı Türk Girişim ve İşdünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) yöneticileri de katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, kısaca şunları söyledi.

"AB ve IMF uyum programlarının da desteğiyle ekonomiye göreceli olarak bir istikrar geldi. Makro göstergelerde önemli iyileşmeler yaşadık. Önümüzdeki 2007-2014 döneminde bu ekonomik iyileşmenin devam etmesini ve kesintisiz yüzde 6-7 civarında büyümenin sağlanmasını iddialı ancak taviz verilemez bir hedef olarak görüyoruz.

Öte yandan, gelinen nokta itibariyle, makroekonomik istikrar yoluyla sağlanabilecek ekonomik büyümenin doğal sınırına ulaşıldığını düşünüyoruz. Bu noktadan sonra sürdürülebilir yüksek büyümeyi başarmak için, disiplinli, para ve bütçe politikalarından vazgeçmeden, kurumsal altyapı iyileştirmeleri, eğitim ve teknoloji altyapısı reformları ve rekabete dayalı verimlilik artışlarına odaklanmamız gerektiği görüşündeyiz

Verimlilik artışlarının yanısıra önümüzdeki 5 yılda tarım-dışı kesimde 3,5 milyon istihdam yaratarak yüzde 10’lara kilitlenmiş olan işsizlik oranını makul düzeylere çekebilmemiz gerekiyor. Bunun için, geçtiğimiz döneme nazaran, büyüme sürecinin bir miktar daha fazla iş imkanı yaratmasını da sağlamak durumundayız. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları