20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD Heyetinden Bakanları Ziyaret
17 Ocak 2008 Perşembe 14:58

TÜSİAD Heyetinden Bakanları Ziyaret

TÜSİAD heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret etti.

TÜSİAD heyeti, TBMM ve hükümet gündemindeki ilgili yasa tasarıları konularında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, 2008 yılı içerisinde düzenleyeceği ziyaretler kapsamında ilk olarak, 17 Ocak tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile biraraya geldi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanı Gülden Türktan ile Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’dan oluşan TÜSİAD heyeti, ilgili bakanlarla, sağlık, sosyal güvenlik ve istihdam alanlarındaki reform öncelikleri konusunda TÜSİAD’ın görüş ve önerilerini paylaştı.

TÜSİAD heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmesinde, hükümet programında yer alan; istihdam üzerindeki yükleri azaltmak amacıyla vergi oranlarının indirilmesine ve yeni istihdam olanaklarının yaratılmasına öncelik veren bir büyüme ortamının sağlanmasına ilişkin hedefleri önemsediklerini belirtti. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındağ, 2008 yılını işsizlik ve kayıt dışıyla mücadele yılı olarak ilan edilmesini desteklediğini ifade etti.

Gündemde olan sosyal güvenlik reformunun hayata geçirilmesinin önemine de değinen heyet, yasa çıktıktan sonra dahi sistemin sürdürülebilirliği açısından mevcut dağıtım esaslı sistemin daha düşük prim oranları ile daraltılması, bunun üstünün zorunlu bireysel hesaplara dayanan 2. ayak emeklilik kurumlarıyla ve gönüllülük esasına dayanan 3. ayak bireysel emeklilik kurumlarıyla tamamlanması çerçevesinde, köklü bir reforma ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Kadın istihdamı konusunu da gündeme getiren heyet, Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı ve kadın istihdamı oranının AB ülkelerine kıyasla çok düşük olduğunu belirterek, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Heyet, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşmesinde ise sağlık reformu konusunu gündeme getirdi. Yaşam kalitesinin ve süresinin yükseltilerek sağlıklı bir topluma ulaşılmasını toplumsal gelişmenin temel unsurlarından biri olduğunu ifade eden heyet, bu kapsamda Sağlıkta Dönüşüm Programına devam edilmesinin ve Genel Sağlık Sigortası sisteminin bu yıl uygulamaya konulmasının önemine dikkat çekerek, bu sistemin daha iyi işleyebilmesine yönelik somut önerilerini paylaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları