05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD Heyetinden ABD Ziyareti
09 Nisan 2009 Perşembe 15:41

TÜSİAD Heyetinden ABD Ziyareti

TÜSİAD heyeti, ABD'nin başkenti Washington ve NewYork'u ziyaret ederek, çeşitli temaslarda bulunacak.

TÜSİAD heyeti, 13-15 Nisan 2009 tarihlerinde ABD"nin başkenti Washington ve NewYork"u ziyaret ederek, çeşitli temaslarda bulunacak. Ziyaret kapsamında, TÜSİAD tarafından yayınlanan İttifakın Yeniden Yapılandırılması: Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem - Türkiye Perspektifi (Rebuilding a Partnership: Turkish-American Relations For a New Era - A Turkish Perspective başlıklı İngilizce rapor, bir seminer aracılığı ile ABD kamuoyuna tanıtılacak. TÜSİAD Dış Politika Danışmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Şuhnaz Yılmaz ve TÜSİAD Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz tarafından kaleme alınan raporun tanıtım semineri, 13 Nisan 2009 tarihinde Washington"da Brookings Enstitüsü"nde gerçekleştirilecek. Seminerin açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından yapılacak.

ABD yönetiminin yeni döneminde, Türkiye ve ABD"nin önceliklerinin daha fazla örtüşmesinden hareketle hazırlanan rapor, ikili ilişkileri, bu yeni perspektif üzerinden değerlendirmektedir. Raporda, Türkiye"nin AB süreci, Ortadoğu sorunu, bölgesel güvenlik perspektifi, Ermeni sorunu, Avrasya ve enerji politikaları ile ekonomik ilişkiler, ikili ilişkiler bağlamında ele alınmakta ve bu konularda somut politika önerileri sunulmaktadır.

TÜSİAD heyeti, 13-15 Nisan 2009 tarihleri arasında yapacağı ziyaret kapsamında, ABD"nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi (National Security Council) yetkilileri ile görüşmeler yapacak. Heyet bunun yanısıra, Brookings Enstitüsü, German Marshall Fund gibi ABD"nin önemli düşünce kuruluşları ile çalışma toplantıları gerçekleştirecek. Bu görüşmelerde ağırlıklı olarak, son siyasi ve ekonomik gelişmeler, Ermeni sorunu ve bölgesel konuların ele alınması bekleniyor.

Temaslar kapsamında, TÜSİAD heyeti, ABD Kongresinde yapılacak bir toplantıyla İttifakın Yeniden Yapılandırılması: Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem - Türkiye Perspektifi başlıklı raporu Kongre üyelerine de sunacak.

New York"ta yapılacak temaslarda ise heyet, Amerikan iş dünyası ve finansal sektör temsilcileriyle, küresel kriz çerçevesinde, ekonomik konular üzerinde fikir alışverişinde bulunacak. TÜSİAD heyeti, ayrıca, New York Times yazarlarıyla biraraya gelecek.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkanlığındaki heyette, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferit F. Şahenk, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfun Bayazıt ve Volkan Vural, TÜSİAD Üyeleri Metin Bonfil ve İzzet Benadrete, Dış Politika Danışmanı Soli Özel ve ABD Temsilcisi Abdullah Akyüz yer alıyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları