20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TURQUALITY®de 3 Yeni Marka
22 Haziran 2007 Cuma 16:04

TURQUALITY®'de 3 Yeni Marka

Marka geliştirme programı TURQUALITY® katılımcı sayısı 39'a ulaştı. .

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı TURQUALITY® Destek Programı’na her biri sektörünün önde gelen markası olan Ülker, Vakko ve Vitra da girdi. Firmalara global markalaşma süreçlerinde finansal desteğin yanında, eğitim ve stratejik danışmanlığın da verildiği destek programına Ülker, Vakko ve Vitra’nın girmesiyle birlikte TURQUALITY® ‘nin desteklediği marka sayısı 39’a yükseldi.

Firma sayısıyla birlikte desteklediği sektör sayısını da artıran TURQUALITY® , program kapsamına alınan firmalarla birlikte, gıda, hazır giyim, beyaz eşya, elektronik ve kuyum/mücevher sektörlerinin yanı sıra seramik-banyo gereçleri sektörünü de desteklemeye başladı.

Harcamalarının yüzde 50’si, üst limit olmaksızın 5 yıl boyunca desteklenecek
Ülker, Vakko ve Vitra, üretimden pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçleri kapsayan finansal desteğin sağlanacağı program çerçevesinde global bir marka olma yolunda daha rahat ve güçlü adımlarla ilerleyecekler. TURQUALITY® vizyon ve stratejisi doğrultusunda belirlenen yol haritası çerçevesinde, firmaların yurtdışı markalaşmaya yönelik harcamalarının yüzde 50’si, üst limit olmaksızın 5 yıl boyunca Program tarafından desteklenecek.

Ülker, Vakko ve Vitra, TURQUALITY® programından alacakları destek ile, iç pazarda olduğu gibi yurtdışında da marka bilinirliğini artırarak pazar payını yükseltmeyi, böylece markaları ile yurtdışı satışları içindeki markalı ürün satış cirosunu büyütmeyi hedefliyor.

Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker, TURQUALITY® kapsamına alınmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tam 110 ülkeye ihracat yapan, 10 ülkeye yayılmış 65 şirketi ve 42 fabrikası bulunan Ülker Şirketler Topluluğu, yıllardır ürünlerini milyonlarca insana ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyor. Bugün, Ülker olarak uluslararası ölçekte bir Türk markası olmanın haklı gururunu TURQUALITY® projesi kapsamına girerek genişletiyoruz. Türkiye’nin markalaşma sürecindeki en önemli projelerinden biri olan TURQUALITY® ile birlikte, Ülker ürünlerinin ulaşılabilirliğini artırmanın yanı sıra Türk markalarının dış pazarlardaki etkinliğine katkıda bulunacak olmaktan gurur duyuyoruz.”

“Dünya’da 10 yılda 10 Türk markası yaratma” vizyonu ile başlatılmış olan bu stratejik yolculukta “Vitra” nın da yer almasının kendilerini onurlandırdığını bildiren Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San ve Tic A.Ş Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise “ Dünya markası olma yolunda yaptığımız çalışmalara son derece olumlu katkıları olacağına inandığımız bu destek ile yolumuza daha da güçlü bir şeklide devam edeceğiz” dedi.

Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko ise yaptığı açıklamada “Bir Türk markası olarak, yurtdışındaki marka bilinilirliğimizi artırmak yolunda bize destek olacak bu programa dahil olduğumuz için çok mutluyuz” dedi,

TURQUALITY® büyüyor
Türkiye'nin rekabet avantajını elinde bulundurduğu sektörlere destek veren ve tekstil ve hazır giyim sektörüyle yola çıkan TURQUALITY®, 2006 sonu itibarıyla markalaşma potansiyeline sahip tüm sektörlere yatırım yapma hedefiyle desteklediği şirket sayısıyla birlikte sektör sayısını da artırdı. Bugün itibariyle TURQUALITY® kapsamında; tekstil ve hazır giyim, hızlı tüketim malları, dayanıklı tüketim malları ve ev malzemeleri, kuyum/mücevher ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren 39 marka destek alıyor.

Üst limitler kalktı destek miktarı arttı
Güçlü global Türk markaları geliştirerek Türkiye’nin ihracatını artırmayı ve geliştirilen Türk markaları eliyle Türkiye’nin itibarını güçlendirmeyi hedefleyen TURQUALITY®, dünya markası yaratmak için, desteklediği gelişim potansiyeli olan her firma için ayrı ayrı markalaşma yol haritaları çıkarıyor.

Yol haritasıyla birlikte en doğru stratejiyi belirledikten sonra birlikte çalıştığı firmalara, ihtiyaç paralelinde kurumsal kimliği geliştirici birçok fırsat da sunuyor. TURQUALITY®’nin firmalara sağladığı destekler arasında, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, marka tescil harcamaları, kalite belgeleri, moda-endüstriyel ürün tasarımcısı giderleri, tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetleri, yurtdışı birimlere (Mağaza, Showroom, Shop-in-shop, Franchising Mağazaları) ilişkin kira ve dekorasyon giderleri, her türlü danışmanlık (stratejik, operasyonel, organizasyonel, teknolojik) giderleri gibi birçok fırsat yer alıyor.

32,6 milyon dolar tutarında destek sağlandı
Bugüne kadar 33 firma ve 3 tasarımcı ile firmalarımızı ve tasarımcıları markalaşma yolunda destekleyen TURQUALITY® Projesine yaklaşık 32,6 milyon dolar tutarında finansman sağlandı. Firmalara finansal desteğin yanı sıra, eğitim ve stratejik danışmanlık ihtiyaçları da karşılanırken, firmalar destek programından 5 yıl faydalanıyor.

Bağımsız bir danışmanla kriterler
Firmaların TURQUALITY® kapsamına alınabilmesi için, bağımsız bir danışman kuruluş olan Deloitte işbirliğiyle incelemeler yapılıyor. Buna göre, gelişim potansiyeli olan değişik sektörlerdeki firmaların operasyonel ve organizasyonel seviyesi, finansal performansı, TURQUALITY® Programı kapsamında incelenen markanın elde etmiş olduğu uluslararası güç ve yıllar bazında göstermiş olduğu performans dikkate alınarak yapılan incelemede 10 ayrı performans başlığı altında değerlendirme yapılıyor.

Bu performans kriterleri şöyle; Stratejik Planlama, Finansal Performans, Tedarik Zincir Yönetimi, Marka Yönetimi, Marka Gücü, Ürün Tasarımı Geliştirme, Pazarlama, Müşteri, Ticaret yönetimi, Kurumsal Yönetişim, İnsan Kaynakları, Bilgi Sistemleri.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları