08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKONFEDten Açıklama
01 Temmuz 2008 Salı 17:09

TÜRKONFED'ten Açıklama

TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, siyasetteki kilitlenme ve belirsizliğin ekonomiyi olumsuz etkilediğine işaret etti.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Celal Beysel, siyasetteki kilitlenme ve belirsizliğin ekonomiyi olumsuz etkilediğine işaret ederek, "Sanayi üretimindeki gerileme, enflasyondaki yükselme, cari açıktaki bozulma, faiz oranlarındaki tırmanma, işsizliğin yüksekliği ve belirsizlikler yüzünden beklentilerin kötüleşmesi, bizi siyasetteki mutabakatın acilliği açısından uyaran en önemli göstergelerdir" dedi.

Celal Beysel ilk çeyrek büyüme oranlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye"de siyasi kilitlenme ve belirsizliklerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini kaydederek, bu durumun ise yılın ikinci çeyreğindeki gerçekleşmelere yansıyacağını söyledi. Açıklanan yüzde 6.6 ile ilk çeyrek büyümesinin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine işaret eden Beysel, "Ancak bu rakam kimseyi rehavete sevk etmemelidir. Çünkü Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ekonomik durum, ilk üç aydan çok farklıdır" dedi.

Yasama, Yürütme ve Yargı Ülkenin İstikrarından Sorumludur

Beysel, geçmiş dönemin parlak ekonomik performansının, temel belirleyici üç çıpası olduğunu belirterek, bu üçlü çıpadan geriye hiçbir şeyin kalmadığını ifade etti. Beysel şunları söyledi:

"Birincisi, bütçe disiplini, yapısal reform sürecini ve Türkiye"nin yurtdışı yatırımcılar nezdinde kredibilitesini sağlamış olan IMF anlaşması sona ermiştir. İkincisi, enflasyonla mücadele süreci yavaşlamış, enflasyon yeniden tırmanışa geçmiştir, enflasyon hedeflemesinin beklentileri yönlendirme etkisi kalmamıştır. Üçüncüsü ise, AB süreci durmuştur."

Ekonominin, önemli risklerle karşı karşıya olduğunun altını çizen Beysel, küresel piyasalardaki gelişmeler karşısında gerekli hazırlıkların yapılmadığını, ekonomideki tıkanıklıkların aşılması için yeterli çabanın gösterilmediğini ileri sürdü. Beysel, bu olumsuzlukların yanı sıra siyasi kilitlenme ve belirsizliklerin Türkiye ekonomisi açısından endişe verici bir tablo ortaya çıkardığını söyledi. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomideki bozulmanın, aylık göstergelere bakıldığında net olarak görülebildiğini kaydeden Beysel, "Sanayi üretimindeki gerileme, enflasyondaki yükselme, cari açıktaki bozulma, faiz oranlarındaki tırmanma, işsizliğin yüksekliği ve belirsizlikler yüzünden beklentilerin kötüleşmesi, bizi siyasetteki mutabakatın acilliği açısından uyaran en önemli göstergelerdir" diye konuştu.

Türkiye"nin zor günlerden geçtiğine işaret eden Beysel, yasama, yürütme ve yargının Türkiye"nin istikrarından sorumlu olduğunu dile getirdi. Beysel, yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal tahribatın giderilmesi için büyük zaman, kaynak ve enerjinin gerekeceğini vurgulayarak, yaşanan siyasal sürecin en az sarsıntıyla tamamlanması için çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları