20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler Başarı Odaklı
25 Aralık 2007 Salı 11:54

Türkler Başarı Odaklı

Türk ve ABD’li çalışanların yetkinliklerini karşılaştıran Assessment Systems, Türk çalışanların başarı odaklı, ABD’lilerin ise takım çalışmasına daha yatkın olduğu sonucuna ulaştı.

Türk ve ABD’li çalışanların yetkinliklerini karşılaştıran Assessment Systems, Türk çalışanların başarı odaklı, ABD’lilerin ise takım çalışmasına daha yatkın olduğu sonucuna ulaştı. Türkiye’de norm çalışması gerçekleştirilmiş ilk yetkinlik envanteri olan EICOM Yetkinlik Envanteri’nden elde edilen sonuçları ABD’deki benzer envanterlerle karşılaştıran Assessment Systems, her iki ülkedeki işgörenlerin sahip oldukları yetkinlikler arasındaki farklılıkların olduğunu ortaya koydu. Buna göre araştırmadan elde edilen en dikkat çekici sonuç, Türklerin daha başarı odaklı hareket ettiği ve Amerikalıların ise takım çalışmasına bizden daha yatkın olduğu şeklinde ortaya çıkıyor.

Toplamda 21 farklı yetkinliğin analiz edildiği araştırma, Türkiye’de farklı sektörlerde çeşitli görevlerde bulunan 1.895 kişi ve ABD’de ise 4.002 kişiden elde edilen veriler doğrultusunda Assessment Systems uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş bulunuyor. EICOM’un norm grubunun %47’si erkeklerden %53’ü kadınlardan oluşuyor. Katılımcıların %83’ü 20-39 yaş grubunda yer alıyor. Amerika’da gerçekleştirilen çalışmada ise katılımcıların %46’sı erkeklerden %54’ü kadınlardan oluşurken katılımcıların %70’i 18-39 yaş grubunda yer alıyor.

Araştırma sonuçlarına göre ABD’li işgörenler “organizasyonel farkındalık” yetkinliğinde Türklere göre 0,70 puan daha yüksek ortalama değere bulunuyorlar. Bu yetkinliğe sahip kişi, sosyal bir grup ya da örgüt içerisinde insanlar arasındaki güç dengelerinin kolaylıkla farkına vardığı için, modern iş dünyasında başarı için önemli bir kriter olarak kabul ediliyor.

“Değişime uyum” yetkinliğinde de ABD’li işgörenler Türklerden daha yüksek puan elde ediyorlar. Bu yetkinlim, kişilerin karşılarına çıkan yeni durumlara uyum sağlamakta zorlanıp zorlanmadıklarını ölçümlüyor. Bir diğer ifadeyle, bireyin çalışma ortamı ya da hayatındaki değişikliklerin performansını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini ortaya koyuyor. Amerikalı işgörenler Türklere göre bu yetkinlikte 0,55 puan daha yüksek ortalama değere sahip bulunuyorlar.

Assessment Systems tarafından gerçekleştirilen araştırmadan çıkan bir diğer dikkat çekici sonuç ise ABD’li işgörenlerin takım çalışmasına Türklerden daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. ABD’lilerin Türklerden 0,47 puan daha yüksek ortalama değere ulaştıkları bu yetkinlik, günümüz modern iş dünyasının istihdam politikalarında en çok göz önünde bulundurulan yetkinlikler arasında yer alıyor.

Türklerin ABD’li işgörenlere üstün oldukları en önemli yetkinlik ise, daha fazla başarı odaklı olmaları. “Başarı odaklılık” adı verilen yetkinliğe sahip olan bireyler, her zaman yaptığının daha iyisi yapmaya çalışıyor ve sürekli kendini geliştirmenin yollarını arıyorlar. Yaptıkları işlerin başarılı olup olmadığını da aralıksız takip ediyorlar. Türk işgörenler, Amerikalılara göre bu yetkinlikte 0,53 puan daha yüksek ortalama değere sahip bulunuyor.

Assessment Systems Kurucu Ortağı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Levent Sevinç araştırmaya yönelik olarak şu noktalara dikkat çekiyor: “EICOM yetkinlik envanteriyle ölçümlediğimiz yetkinliklerin her biri, artık iş dünyasında modern İK’nın vazgeçilmez unsurları. Araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiğimizde, ABD’lilerin takım içerisinde çalıştıkları takdirde tek başlarına yaptıklarından çok daha başarılı olabilecekleri değerlendirmesine varıyoruz. Türklerin ise ABD’li işgörenlere göre kendilerine çok daha fazla güven duyduklarını görüyoruz. Bu gibi araştırmalar, işgören profilinin ortaya koyulması anlamında ciddi bir yere sahip. Biz de Assessment Systems olarak her zaman modern ve yenilikçi çalışmalarımızla Türk iş dünyasına destek veriyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları