26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin Geleceğine Güven Sürüyor
22 Temmuz 2008 Salı 17:04

Türkiye'nin Geleceğine Güven Sürüyor

Deloitte Türkiye, 2008 İkinci Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı.

Deloitte Türkiye 2008 İkinci Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması'nı yayımladı. Türkiye"ye yatırım yapan veya yapmayı planlayan girişim sermayedarının katılımı ile gerçekleştirilen araştırma, yılın ikinci yarısında küresel ekonomi ile ilgili beklentilerin daha kötümser olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya katılanların %75"i 2008"in ikinci altı ayında küresel ekonominin daha da bozulacağını düşünüyorlar. Yılın ilk yarısı için yine Deloitte Türkiye tarafından yapılan araştırmada ise bu oran %55"te kalmıştı.

Buna karşılık, Türkiye ekonomisinin uzun vadeli geleceğine olan güvenlerini koruyan girişim sermayedarlarının büyük çoğunluğu bu dönemi alım için fırsat olarak değerlendiriyor. Katılımcıların %92"si yılın ikinci altı ayında kendilerini net alıcı olarak değerlendiriyor.

2008 İkinci Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması'nın sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony Wilson şunları söyledi:

"Küresel ekonomik koşullardaki bozulmayla birlikte, Türkiye"de yaşanan son siyasi ve ekonomik gelişmeler istikrarı olumsuz etkiledi. Ekonomik göstergeler kötüleşmeye başladı. Girişim sermayesinin ikinci altı ay için tedirgin ve endişeli olduğunu görüyoruz. Ancak araştırmada uzun vadeli güvenin devam ettiğini gösteren son derece olumlu sinyaller var. Yatırımcılar kötüleşen ekonomik koşullardan uzun vadeli fırsatlar yaratmaya çalışıyor. Bu da Türkiye"nin kısa vadedeki ekonomik zorlukları aşacağına duyulan inancı gösteriyor. Hazırladığımız raporun, ekonominin gidişatını değerlendirmeye ve yatırım kararları almaya çalışan şirketlerimize ve yatırımcılara yararlı olacağına inanıyor, Deloitte Türkiye olarak stratejik ve finansal yatırımcılara Türkiye"deki uzun vadeli yatırım imkanlarını araştırmaya devam etmelerini öneriyoruz"

Yılın ikinci 6 ayında ekonomik ortamda düzelme beklenmiyor

Deloitte"un sorularını yanıtlayan yatırımcı ve fon yöneticilerinin %75"i 2008 yılının ikinci altı ayında ekonomik ortamın bozulmaya devam edeceğini beklerken, %25"i mevcut durumun değişmeyeceğini düşünüyor. 2008"in ilk altı ayı için Deloitte Türkiye tarafından araştırmaya katılan yatırımcıların %55"i ekonomideki bozulmanın devam edeceğini tahmininde bulunmuştu.

Yine yılın ilk yarısının değerlendirildiği araştırmada olduğu gibi borç finansmanının da zorlaşacağı tahmin ediliyor. Yatırımcıların %58"i borç finansmanının zorlaşacağını düşünürken, yalnızca %8"i bu konuda bir iyileşme bekliyor. Ayrıca, katılımcıların %58"i, yılın ikinci yarısında yatırım için yeni kaynaklar bulunmasında sıkıntı yaşanacağını tahmin ediyor.

Yatırımcıların %92"si kendilerini net alıcı olarak konumlandırıyor

Yatırımcıların verdiği yanıtlar kısa dönemdeki olumsuz beklentileri ortaya koymakla birlikte, uzun vadede Türkiye ekonomisine güvenin sürdüğü görülüyor. Yatırım fonları bu dönemi, makul fiyatlarla alım yapmak için fırsat olarak değerlendiriyor.

Araştırmaya katılan yatırımcıların %92"si kendilerini yılın ikinci yarısında net alıcılar olarak konumlandırıyor. Ayrıca yatırımcıların %83"ünün Türkiye"den ayrılmak yönünde herhangi bir planı bulunmuyor. Bu oran geçen yarı yıl değerlendirmesinde %64 idi. Bu sonuçlar fonların Türkiye"de yatırım iştahının her şeye rağmen sürdüğünü gösteriyor.

Bir önceki rapora göre iyileşme görülen bir konu ise yatırım yapılan şirketlerin performanslarıyla ilgili beklentiler oldu. Yatırımcıların %33"ü, yatırım yapılan şirketlerin finansal performanslarında 2008"in ikinci altı ayında gelişme bekliyor. Bu oran bir önceki araştırmada %9"da kalmıştı. İşlem hacminde azalma bekleyenlerin oranı bir önceki rapora göre %20 düşerek %25"e gerilerken işlem hacminde artış bekleyenlerin oranı ise %18"den %25 seviyesine yükseldi.

Deloitte Türkiye"nin sorularını yanıtlayan katılımcıların %50"si, önümüzdeki 12 ayda Türkiye"ye ayrılan yatırım fonlarında az miktarda artış olacağını, %25"i ise önemli miktarda artış gerçekleşeceğini belirtti. Böylece önümüzdeki bir yıl içinde yatırımlarda artış bekleyen yatırımcıların oranı %75"e yükselmiş oldu. Katılımcıların yarısı Türk şirketlerine yaptıkları yatırımların yılın ikinci yarısında 100 milyon doları aşmasını bekliyor.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları