25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyenin En Değerli Markaları
01 Mayıs 2007 Salı 13:07

Türkiye'nin En Değerli Markaları

BRANDFINANCE ve Capital dergisi işbirliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması sonuçlandı. Araştırmada Türkiye’nin en değerli markası Ford Otomotiv oldu.

Geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Dünyanın En Değerli 100 Banka Markası” ve “Dünyanın En Değerli 250 Markası” araştırmaları ile dikkatleri üzerine çeken BRANDFINANCE’in CAPITAL dergisi ile birlikte gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması sonuçlandı. Türkiye’de ilk defa geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları ve analizi CAPITAL dergisinin Mayıs 2007 sayısında yayımlandı.

Araştırmaya göre, Türkiye’nin en değerli markası 2,28 milyar YTL’lik marka değeri ile Ford Otomotiv oldu. Bu şirketi, 1,95 milyar YTL’lik marka değeri ile Turkcell ve 1,9 milyar YTL’lik marka değeri ile Petrol Ofisi takip etti.

Araştırmada, 2002-2006 yılları arasındaki 5 yıllık dönemi kapsayan Net Satış Hasılatı rakamları ve Net Faaliyet Kârlarına göre 211 kuruluş değerlendirildi. Araştırma genelinde, Gıda 21, Tekstil 17, Ev Eşyaları 15, Perakende 14 ve Bankacılık 12 marka ile en fazla sayıda değerli markaya sahip sektörler oldular.

Bu araştırmayı yaparak, marka gibi bir değerin mükemmel finansal sonuçlar elde edecek şekilde yönetilmesine, kuruluşlarda pazarlama ile finansman birimleri arasında bu amaca yönelik işbirliğinin oluşmasına ve Türk markalarına sağlıklı ve izlenebilir bir yapı kazandırılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten BRANDFINANCE Türkiye Temsilcisi BRANDASSIST’in Genel Müdürü Muhterem İlgüner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çıkan sonuçları incelerken, bu çalışmanın bir marka değerlendirme çalışması olduğunu unutmamak gerekiyor. Markalar, kazandırdıkları sürece değerlidirler. Yaygın olarak bilinmeleri ve hatta çok talep edilmeleri kazandırdıkları anlamına gelmeyebilir. Zaten marka değerlendirme çalışmalarının amacı marka yönetiminin başarısını izleme ve pazarlama stratejilerini gözden geçirme fırsatını vermesidir. Dünyada sık yapılan bu tür bir çalışmanın ülkemizde de yeni ve yararlı tartışmalar başlatacağına eminim.”

Araştırma, firmalara kapsamlı ve güvenilir bir değerlendirme ile, markalarının performansını öğrenmeleri açısından önemli bir fırsat sunuyor. Çalışmada, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle bazı global markalar da değerlendirme kapsamına alındı. Holding şirketleri ise, ayrıca güçlü ana marka ile çalışmaya dahil oldukları için ve mükerrer değerlendirmeye yol açmamak açısından çalışmaya dahil edilmedi.


BRANDFINANCE Hakkında

Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerlendirme ve strateji oluşturma danışmanlık kuruluşu BRANDFINANCE, kuruluşlara fiziki olmayan varlıklarını değer yaratacak şekilde yönetmeleri konusunda yol göstermektedir.

Fiziki olmayan varlıkların değerlendirilmesi, devirleri, yönetilmesi ve lisans verilmesi konularında dünya çapında deneyim sahibi olan Londra merkezli BRANDFINANCE, Türkiye dahil 16 ülkede faaliyet göstermektedir. Kuruluşun müşterileri arasında, birçok önde gelen uluslararası dev marka da yer almaktadır.

BRANDFINANCE, Türkiye’deki çalışmalarını firmalara yurtiçi ve küresel pazarlarda marka yaratma, konumlandırma, güçlendirme ve marka değeri ölçme konularında hizmet veren BRANDASSIST ile birlikte yürütmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları