06 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye İş Yapmaya En Elverişli Ülke
01 Kasım 2011 Salı 12:20

Türkiye İş Yapmaya En Elverişli Ülke

Ernst & Young’ın Girişimciler Konuşuyor raporuna gore, Türkiye G20 ülkeleri arasında iş yapma açısından en elverişli ülke.

İnovasyona ve istihdama sağladıkları çok önemli katkıların görülmesini isteyen girişimciler, G-20 ülke yönetimlerine çağrıda bulundu. Ernst & Young’ın ‘Girişimciler Konuşuyor’ başlıklı raporunda inovasyonun nasıl istihdam yaratabileceği ve ekonomik büyüme sağlayabileceği dünyadan örneklerle açıklanıyor. 2011 yılında 1001 G20 girişimcisinin katılım gösterdiği ankette Türk katılımcılar, Türkiye’yi G20 ülkeleri arasında iş yapma açısından en elverişli ülke olarak tanımladı.

Denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young’ın, 31 Ekim – 2 Kasım 2011 tarihlerinde Fransa’da düzenlenen G-20 Genç Girişimciler Zirvesi’nden (YES) önce yayınladığı ‘Girişimciler Konuşuyor: G-20 Hükümetlerini Harekete Geçirmeye Çağrı’ başlıklı raporunda, küresel ekonominin en hızlı şekilde toparlanmasını sağlayabilecek politikalar ve aksiyonlar ele alınıyor. Ernst & Young’ın G-20 ülkelerindeki 1001 girişimcinin katılımıyla düzenlediği ankete dayalı olarak hazırladığı bu raporda Türk katılımcılar, Türkiye’yi G20 ülkeleri arasında iş yapma açısından en elverişli tanımladı. Bunun yanı sıra anket sonuçlarına göre girişimciler, son yıllarda Türkiye’de - gelişmekte de olsa - fon bulma konusunda zorlanıyor.

Rapora göre, etkileyici ekonomik büyümesiyle, hem politik hem de kurumsal olarak gelişen Türk iş kültürünün kendini gittikçe girişimciliğe açtığı ortaya çıkıyor. Girişimcilerin yüzde 80’ine göre Türk kültürü iş yapma konusunda cesareti artırıyor. Rapor aynı zamanda, Türkiye’deki girişimcilik kültürünün gelişimini de inceleyerek, girişimcilerin yüzde 90’ına göre girişimciler tarafından sağlanan iş olanaklarının bu kültüre büyük etki sağladığını ortaya koyuyor. Rapora göre, istihdam ise Türk girişimcileri tarafından kilit unsur olarak belirlenmiş.

Türk girişimcilerin yüzde 90’ına göre, öğrencilerin girişimci olabilmeleri için, bu konuda eğitimden geçmeleri şart. Pazardaki fırsatları ve doğru kariyer çizgisini araştırmaya yönlendirmek için, öğrencilere girişimcilik derslerinin verilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Girişimcilik eğitimine ilkokuldan başlanarak, orta ve yüksek eğitimde devam edilmeli diyen araştırma sonuçlarına göre öte yandan; kendi işini kurmak isteyen profesyonellerin de bu konuda eğitim alması gerektiği vurgulanmış. Ticari fırsatların tespit edilebilmesi için girişimcilik eğitiminin içeriğinin genişletilmesi ve bu kapsamda girişimci adaylarına gerekli bilgi, beceri ve özgüven kazandırılması gerekliliği de ortaya çıkıyor. Türk girişimcilerin yüzde 90’ı girişimci olma yolunda özel eğitimin önemini vurguluyor.

Türk girişimcilerin yüzde 98’ine göre özel sermaye fonları önümüzdeki üç yıl içerisinde diğer borçlanma enstrümanlarından daha ön planda olacak.

Rapor, Türk girişimcilerinin çoğunluğunun fon bulma konusunda zorluk yaşamasına rağmen son beş senede bu yolda önemli gelişmeler kaydedildiğini ortaya koyuyor. Girişimcilerin yüzde 86’sı, bu dönemde en önemli ivmeyi bankacılık sektörünün kaydettiğini ifade ediyor. Önemli gelişme gösteren diğer bir alan da risk sermayesi. Risk sermayesi yoluyla sağlanan fonlar son beş senede 3 katına çıkarak 23,1 milyon dolara ulaşmış bulunuyor. Ankete katılanların yüzde 64’üne göre, hisse senetleri piyasasında sağlanan fonların çeşitliliğinde de gelişme gözleniyor. Örnek olarak son yıllarda kurulan Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)e kayıtlı şirket sayısı 2010 yılında 15 iken 2011 yılında 33e yükselirken, borsada gerçekleşen halka arz işlemleri de 2005 yılında 6 iken 2010da 22’e yükselmiş bulunuyor.

Türk girişimcilerinin yüzde 74ü inovasyona yönelik teşviklerin artırılmasının önümüzdeki üç sene içerisinde girişimciliğin geliştirilmesinde en büyük rolü oynayacağını ifade ediyor.

Türkiye’de, girişimciler için düzenleyici mevzuat ve vergi alanlarında önemli boyutta kurumsal reformlar gözleniyor. 2007 yılında devlet, kurumlar vergisi oranını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşüren vergi reformunu uygulamaya koydu. Rapora göre, vergi teşvik tedbirleri konusunda, girişimciler ikiye ayrılıyor; Girişimcilerin yüzde 44’ü bu alanın gelişmekte olduğunu düşünürken yüzde 42’si olumsuz düşünüyor. Girişimcilerin inovasyonun, cari hesap açığının giderilmesi için, devletin öncelikli olarak yer verdiği konular arasında yer aldığını ve inovasyona yönelik teşviklerin artırılmasının önümüzdeki üç sene içerisinde girişimciliği ciddi oranda canlandıracağını ifade ediyor.

Girişimcilerin yüzde 88’i girişimcilik kulüp ve derneklerin artış gösterdiğini belirtmiş. Rapor, bu oranın G20 ülkeleri arasında gözlemlenen en yüksek oran olduğuna da dikkat çekiyor. Yine G20 ülkeleri arasında en yüksek oranda girişimci bu dernek, kulüp ve devlet arasındaki koordinasyon ve iş birliğinin de son beş sene gelişmekte olduğunu ifade etmiş.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları