17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Fiberde Avrupa Üçüncüsü
23 Temmuz 2012 Pazartesi 11:05

Türkiye Fiberde Avrupa Üçüncüsü

Türkiye, fiber internette Turkcell Superonline ile Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. ülke oldu.

Avrupa’nın en önemli pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından IDATE’in Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı son raporda Türkiye, Turkcell Superonline’ın 2011 yılının son 6 ayında fiber internette 70 binin üzerinde yeni abone sayısıyla, Avrupa ilk 5 sıralamasında İspanya ve Hollanda’yı geride bırakarak üçüncü sırada yer aldı. Listenin başında ise 100 bin yeni abone ile Ukrayna ve 73 bin yeni abone kazanımıyla Fransa bulunuyor.

Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörlerinden Turkcell Superonline’ın yatırımları ile Türkiye, dünya fiber internet liginde üst sıralara yükselmeye devam ediyor. Fiber internet konusunda dünyanın en saygın kurumlarından FTTH (Fiber-To-The-Home/Eve Kadar Fiber) Konseyi’nin önceki raporunda da, penetrasyon açısından bir sıra daha yükselerek İtalya’nın önünde 7. sırada yer alan Türkiye, son raporda yeni abone kazanımına göre Avrupa’da ilk 3’e girdi. Türkiye raporda ayrıca, 2011 sonu itibariyle 200 binin üzerinde fiber abonesi olan ülkeler arasında, Portekiz ile birlikte en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülke oldu.

Turkcell Superonline saniyede 1000 Mb internet hızı veren ilk 10 ülke arasında
Yaptığı yatırımlarla Türkiye’yi fiber internet alanında dünyayla boy ölçüşür hale getiren ve Türkiye’de evlere fiber internet götüren ilk telekom operatörü olan Turkcell Superonline Mayıs 2011’de dünyada bu hizmeti veren 5. ülke olarak lanse ettiği 1000 Mbps hizmeti ile de raporda yer aldı. IDATE raporuna göre, Türkiye, Turkcell Superonline ile 100 binin üzerinde haneye 1000 Mbps hizmeti veren 10 ülkeden biri oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda dünyanın önde gelen operatörleri arasında yer aldıkları için Türkiye adına gurur duyduklarını belirterek; “Turkcell Superonline’ın fiber yatırımlarının Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz. Ülkemizin dünyadaki en hızlı internet teknolojisi olan fiber interneti evlere kadar getiren ilk operatörü olarak, Türkiye’nin bu yeni iletişim altyapısına sahip ülkeler arasında daha da yükselmesi için gerekli yatırımlara devam edeceğiz” dedi.

Turkcell Superonline’ın sadece 4 yıl gibi çok kısa bir sürede, 1.4 milyar TL yatırımla, 1.1 milyon haneye ulaşarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen “eve kadar fiber” FTTH operatörlerinden biri olduklarını vurgulayan Murat Erkan, “Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu yatırım planlarımız ancak farklı tarafların iş birliği ile gerçek olabiliyor. Kamunun ve yerel yönetimlerin de altyapı konusunda gelişmelere açık ve destek olmasını, bizim gibi ülkeye yeni altyapılar kazandıran özel şirketlere de destek vermelerini bekliyoruz.” dedi. 

Uluslararası FTTH Konseyi
2001 yılında kurulan ve başlangıçta yalnızca telekomünikasyon ve teknolojileri firmalarının üye olduğu Uluslararası FTTH Konseyi, bugün bünyesinde belediyelerden servis sağlayıcılara kadar çeşitli kurumları barındıran ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş konumunda. Uluslararası FTTH Konseyi, eve kadar fiber kavramı ve insanların yaşam kalitesine sağladığı katkılar konusunda farkındalık yaratma misyonuyla hareket ediyor.

Turkcell Superonline
Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, kendi altyapısını kurmak üzere fiber optik yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir. Turkcell Superonline, Türkiye’de evlere kadar 1000 Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk ve tek telekom operatörüdür. Turkcell Superonline, bireysel ve kurumsal müşterilerine ses, data, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı, datacenter ve bulut bilişim hizmetleri ile katma değerli servisler sunmaktadır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları