21 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye E-ticarette 3 Yılda ABD’yi Yakalar
04 Haziran 2012 Pazartesi 11:35

Türkiye E-ticarette 3 Yılda ABD’yi Yakalar

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Birinci E-Ticaret Konferansı’nda Türkiye’nin e-ticarette üç yıl sonra ABD’yi yakalıyacağını söyledi.

Bu yıl birincisi düzenlenen E-Ticaret Konferansı’nda konuşan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, “Türkiye’de internetten alışveriş yapanların sayısı bugün itibariyle aylık 5 milyon kişiyi, yani toplam kullanıcı sayısının yüzde 16’sını geçmiyor. E-ticaretin en yoğun kullanıldığı ülkelerden ABD’de bu oran yüzde 62 seviyesinde. Türkiye’de e-ticaretin kaydettiği gelişime bakarak, 3 yıl sonra oransal bazda ABD’yi yakalayacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

Sponsorları arasında Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) de yer aldığı E-Ticaret Konferansı ve Fuarı, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl birincisi düzenlenen ve sektör profesyonellerini bir araya getiren etkinlikte, yeni tüketim alışkanlıkları, e-ticaret ve dijital ekonomi kavramları ile birlikte güvenlik, hukuksal süreçler, yasal mevzuat, ödeme sistemleri ve lojistik gibi konular ele alındı.

Konferans’ta bir konuşma yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Türkiye’de toplam 30 milyonu aşkın internet kullanıcısı bulunduğuna ve yüzde 60’ının her gün mutlaka internete girdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“ETİD olarak internetin tüketicilere kolaylık, rahatlık ve avantajlar sağlayan bir dünya olması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de internetten alışveriş yapanların sayısı bugün itibariyle aylık 5 milyon kişiyi, yani toplam kullanıcı sayısının yüzde 16’sını geçmiyor. E-ticaretin en yoğun kullanıldığı ülkelerden biri olan ABD’de ise bu oran yüzde 62 seviyesinde. Türkiye’de e-ticaretin kaydettiği gelişime bakarak, 3 yıl sonra oransal bazda ABD’yi yakalayacağımızı söyleyebiliriz.”

Güvenlikle ilgili soru işaretleri ortadan kalkacak
Yakın tarihli bir araştırmaya göre Türkiye’de internetten alışveriş yapma frekansının oldukça düşük olduğunu kaydeden Orhun, bir kullanıcının ayda sadece bir kez internet alışverişi yaptığını söyleyerek şöyle konuştu:

“İnternet alışverişi de tıpkı gerçek hayattaki gibi her gün yapılmaya başlandığında gerçek bir e-ticaret patlaması olacak. Bugün ülkemizde e-ticaretin daha hızlı bir gelişme kaydetmesinin önündeki açık ara en büyük engel sitelere duyulan ‘güven’dir. “Sipariş ettiğim ürün gelir mi, siparişim gecikir mi” gibi kaygılar pek çok kullanıcının e-ticaretten uzak durmasına neden oluyor. ETİD üyeleri gibi işini layıkıyla yapan şirketlerin çoğalması bu önyargıyı günden güne yok ediyor. Bir diğer sorun ise, Türkiye’deki tüketicilerin satın alacakları ürüne dokunmak istemeleri. Kaliteli içerik sunan, görsel açıdan zengin internet siteleri bunun da üstesinden başarıyla geliyor. E-ticaretin ilk yıllarında, kullanıcıların kafasında kredi kartının internette kullanımının ne derece güvenli olduğu ile ilgili soru işaretleri vardı. Derneğimizin ve sektörün çabaları ve yasal düzenlemelerle birlikte bu konunun yaklaşık iki yıl içinde tamamen gündemden kalkacağını rahatlıkla ifade edebilirim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları