18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye & Çin Eğitim İşbirliği Büyüyor
07 Haziran 2012 Perşembe 15:35

Türkiye & Çin Eğitim İşbirliği Büyüyor

Yeditepe Üniversitesi, Çin’deki işbirliği ağını 10 üniversiteye çıkardı.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, 14-17 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirdikleri Çin ziyareti ile Yeditepe Üniversitesinin Çin’deki işbirliği sayısını 10 üniversiteye çıkardılar.

Üniversite eğitiminin uluslararası iş birlikleri ile zenginleştirilip güçlendirileceğine inanan Yeditepe Üniversitesi, bu ziyaretlerle; Çin’deki uluslararası işbirliklerine Beihan University of Aeronautics and Astronautics, Beijing Foreign Studies University,  Beijing International Studies University, Communication University of China ( Pekin), The China University of Political Studies and Law,  University of Nankai (Tainjin,  University of Fudan’ı da (Shangai) ekledi. Çin’in yanısıra Asya’nın da önde gelen üniversiteleri arasında yer alan bu üniversiteler ile yapılan anlaşmalara göre; Hukuk, Mühendislik, İşletme , Ekonomi , Dış Ticaret ve Türkçe ve Çince dil eğitimi gibi  çeşitli dallarda karşılıklı olarak öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılacak, yenilikçi ve ileri teknolojiler geliştirilecek, ortak akademik programlar oluşturulacak ve araştırmalar yönetilecek.

Prof. Dr. Baç ve Prof. Dr. Kabaalioğlu, Çin Üniversiteleri ile ortak işbirliği programı geliştirmek üzere gittikleri Pekin, Tianjin ve Shangai’da farklı üniversitelerde, öğrencilere kendi uzmanlık konularına ilişkin seminerler de verdiler. Prof. Dr. BAÇ, uzmanlık alanı havacılık ve uzay bilimleri olan ve Asya’nın en büyük üniversiteleri arasında yer alan Beihan University of Aeronautics and Astronautics’da, ABD’de görev yaptığı yıllarda NASA’nın Uzay Mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçeklestirdiği bilimsel araştırmalarla ilgili Çin’li öğrencilere seminer verdi. Prof. Dr. Kabaalioğlu ise Nankai University’de “Türkiye ve Avrupa Birliği İlişkileri” başlıklı bir konferans vererek Çin’li öğrencilerin Türkiye’nin Avrupa Birliği ile politik ve ticari ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağladı.

Prof. Dr. Baç ve Prof. Dr. Kabaalioğlu 14 Mayıs 2012 tarihinde, Pekin Büyükelçimiz Ekselans Murat Esenli ile Büyükelçilikte akşam yemeğinde bir araya geldiler. Yeditepe Üniversitesi yaptığı bu temaslar ile 500 olan uluslararası işbirliği sayısını gün geçtikçe hızla artırıyor, yüksek öğretimde öncü çalışmalar sürdürmeye devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları