24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Bilişim Pazarı 29 Milyar Dolara Ulaştı
17 Temmuz 2012 Salı 13:25

Türkiye Bilişim Pazarı 29 Milyar Dolara Ulaştı

İnterpromedya'nın bu yıl 13. kez gerçekleştirdiği, Bilişim 500'ün sonuçlarına göre, 2011'de bilgi teknolojileri pazarı yüzde 12,7 büyürken, iletişim teknolojileri pazarı ise yüzde 1,9 küçüldü.

Şirketlerin net satış gelirlerine göre sıralandıkları Bilişim 500'de ilk 10'da yer alanlar sırasıyla Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, TTnet, KVK Teknoloji, Genpa, İndeks Bilgisayar, Teknosa ve HP oldu. Tüm şirketlerin ar-ge harcamalarının toplam ciro içindeki payı yüzde 13'e yükseldi. Bilişimcilerin yüzde 65'i nitelikli insan kaynağı sıkıntısı çekiyor.

Türkiye'nin en büyük ilk 500 bilişim şirketinin yanı sıra pazar verilerinin ve CEO'ların 2012 hedeflerinin açıklandığı Bilişim 500 Töreni, 16 Temmuz 2012'de, İstanbul'da gerçekleştirildi. Törende 2011 yılı net satış gelirlerine göre ilk 10'a giren şirketlerin yanı sıra, donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altındaki 67 kategorinin birincilerine plaket sunuldu.

Araştırmaya göre ilk 10'daki şirketler sırasıyla şöyle: Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, TTnet, KVK Teknoloji, Genpa, İndeks Bilgisayar, Teknosa, HP. Öte yandan son üç yılın en fazla büyüyen bilişim şirketi Biotekno ile son üç yılın en iyi performans gösteren şirketi Mobiltel dikkat çekti.

Araştırma bu yıl ilk kez Dijital Türkiye Platformu'nun içerik iş birliği ile gerçekleştirildi. Şirket tipine göre düzenlenen ve dokuz temel kategoride bilgi toplanan araştırmada kategori birincileri şöyle belirlendi: Türkiye merkezli üretici kategorisi: Exper, Uluslararası Türkiye dışı merkezli üreticinin Türkiye temsilcisi/satıcısı kategorisi: NCR, Sistem entegratörü kategorisi : Ericsson, Hizmet sağlayıcı: Digitürk, Telekom şirketi: Türk Telekom, Dağıtıcı kategorisi: KVK Teknoloji, Bayi: Akfa Bilişim, Perakende zinciri: Teknosa, E-ticaret şirketi: Portakal Teknoloji

Bilişim pazarı 2012'de 30 milyar doları aşacak
Araştırmanın Türkiye bilişim pazarına ilişkin ortaya koyduğu veriler, BT donanımı, yazılım ve hizmetleri içeren bilgi teknolojileri pazarının yüzde 12,7 büyüdüğünü; telekom donanımı ve taşıyıcı hizmetleri içeren iletişim teknolojileri pazarının yüzde 1,9 küçüldüğünü ortaya koydu. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplamı olarak bilişim pazarının ise 2011'de yüzde 2 artışla 29 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı tespit edildi. İnterpromedya yetkilileri, bilişim pazarının 2012'de yüzde 6 büyüyerek 30 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. Büyüme tahmini bilgi teknolojileri pazarı özelinde yüzde 14,1 olarak bildirilirken, iletişim teknolojilerinde yüzde 2,6 olarak ortaya kondu.

CEO’lar 2012'de hedef büyüttü
Araştırma kapsamında ayrıca ilk 500'deki 446 bilişim şirketinin CEO'larının katılımıyla bir anket gerçekleştirildi. CEO'ların yüzde 55'i 2012 büyüme hedeflerini artırdıklarını belirtirken, hedeflenen sektörler arasından yüzde 50,4 ile kamu, yüzde 43,7 ile finans, yüzde 41,5 ile telekom ilk üçte yer aldı. Anket sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 58'inin ar-ge yatırımı yaptığı tespit edilirken, ar-ge harcamalarının toplam ciro içindeki payının önceki yıla oranla yüzde 1 artışla yüzde 13'e ulaştığı gözlendi. CEO'lar en önemli sorunlarının başında nitelikli insan kaynağı sıkıntısını yüzde 65,2'lik oranla birinci sırada gösterirken, gündemlerinde yer tutan başlıklardan öne çıkanları sırasıyla markalaşma, çevrecilik, yeni sektörlere yatırım, ar-ge ve inovasyon yatırımları, sosyal sorumluluk ve reorganizasyon olarak saydı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları