17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye 2050’nin Yeni G7’lerinden Olacak
06 Ağustos 2007 Pazartesi 10:08

Türkiye 2050’nin Yeni G7’lerinden Olacak

Ernst & Young’ ın, 800 uluslararası yöneticiyle yaptığı Avrupa’da Yatırım Çekiciliği konulu anketin sonuçlarına göre, 2050 yılında , gelişmekte olan 7 ülkenin GSMH’sı, Gelişmiş 7’lerin (G7) GSMH’sını geçecek. Bu 7 ülkeden bir

Ernst & Young’ ın, Avrupa’da Yatırım Çekiciliği anketi, üst düzey yöneticilerin Avrupa’nın geleceğine ilişkin beklenti ve öngörülerini yansıtıyor. 800 uluslararası üst düzey yönetici, 2050 yılında Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika ve Türkiye’nin toplam Gayri Safi Milli Hasılası’nın, G 7 ülkelerinin toplam GSMH’sını geçeceğini öngörüyor.

Bu ülkelerin küresel yatırımlara paralel bir şekilde altyapılarını geliştirip geliştiremeyecekleri, değer yaratan yatırımlardan tam anlamıyla fayda sağlayıp sağlayamayacakları ,şeffaflık, açıklık ve eşitlik konularında gerekli değişiklikleri yapıp yapamayacakları , bu öngörüyü etkileyebilecek temel sorunlar olarak vurgulanıyor.

En cazip bölge Batı Avrupa , en cazip ülke Çin
Anket sonuçlarına ilişkin hazırlanan raporda, Avrupa yatırımcılar için ne ölçüde çekici? sorusuna yanıt veriliyor. Buna göre, gerileme yaşamasına rağmen, dünyanın en çekici yatırım merkezi % 55 ile halen Batı Avrupa. Üretim açısından en çekici ülke olarak ise Çin öne çıkıyor.

Yabancı yatırımcının ilk adresi İngiltere
Raporda, Avrupa’ya yapılan yabancı yatırımların bir önceki seneye göre yüzde 15.2 oranında arttığı ve 3531’e ulaştığı belirtiliyor.Yabancı yatırımlardan en çok pay alan ülke ise, yatırımların yüzde 19’unu tek başına çeken İngiltere. İngiltere’yi Fransa ve Almanya izliyor. Tüm yatırımların Avrupa’da yarattığı istihdamın ise 200 bini aştığı belirtiliyor. Yatırım tercihlerini belirleyen iki temel unsur ise taşıma ve lojistik altyapısı ile işgücü maliyetleri

Avrupa’nın cazibesi artacak mı?
Ankette, Avrupa’nın cazibesi artacak mı? sorusuna da yanıt aranıyor. Uluslararası üst düzey yöneticilerin yarıdan fazlası Avrupa’nın çekiciliğinin artacağını düşünüyor, özellikle de Orta Avrupa’nın gelecek 3 yılda en cazip bölge olması bekleniyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Güney Doğu Avrupa’nın cazibesinin artacağına inananların oranı ise yüzde %48.

İş gücü piyasasının daha esnek bir yapıya kavuşturulması, kanunların basitleştirilmesi ve Ar-Ge çalışmalarının arttırılması, daha cazip bir Avrupa için en önemli beklentiler olarak öne çıkıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları