24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, Rekabet Sıralamasında Geriledi
09 Ekim 2008 Perşembe 16:03

Türkiye, Rekabet Sıralamasında Geriledi

2008 - 2009 Küresel Rekabet Endeksi'nde Türkiye, 10 basamak birden gerileyerek, 63'üncü sıraya düştü.

Dünya Ekonomik Forumu"nun 134 ülkeyi kapsayan 2008-2009 Küresel Rekabet Endeksi"nde Türkiye'nin 10 basamak birden gerileyerek 63"üncülüğe düştüğü açıklandı. Türkiye, geçen yıl aynı endekste 131 ülke arasında 53"üncü sırada yer alıyordu.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan küresel rekabet sıralamasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ABD"nin birinci olduğu bildirildi. İkinciliği alan İsviçre"yi, sırasıyla, Danimarka, İsveç ve Singapur izledi. Sıralamada ilk on arasında yer alan diğer ülkeler ise Avrupa"dan Finlandiya, Almanya ve Hollanda ile birlikte Japonya ve Kanada oldu. Yükselen ekonomiler arasında en önde yer alan Çin"in (30) ardından Hindistan (50), Rusya (51) ve Brezilya (64) geldi.

AB Reformlarındaki Yavaşlama Etkili Oldu
Türkiye"nin, önceki iki yılda sergilediği ilerlemenin ardından bu yıl yaşadığı hızlı düşüşün sürpriz olmadığını belirten Dünya Ekonomik Forumu"nun Türkiye"deki ortak kurumu TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu, AB üyelik müzakerelerinin durma noktasına gelmesiyle birlikte reform sürecindeki yavaşlamanın bu gerilemede etkili olduğunu bildirdi.

Anketle ilgili verilen bilgiye göre, geçen yılın sıralamasında AB ile üyelik müzakerelerini sürdüren ülkelerden Hırvatistan"ın önünde yer alan Türkiye, bu yıl Hırvatistan"ın gerisine düşerken, AB üyeleri ve aday ülkeler arasından Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Makedonya"nın önünde yer aldı. Bu yıl çok sayıda ülkede 12 binin üzerinde iş dünyası lideriyle yapılan Yönetici Görüş Anketi sonuçlarına ve kamuya açık verilere dayanılarak hazırlanan Küresel Rekabet Raporu Yönetici Görüş Anketi"nin Türkiye ayağını, Dünya Ekonomik Forumu"nun Türkiye"deki ortak kurumu olan TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu gerçekleştirdi. (ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları