18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turkcellle Türkiyeye Döndü
25 Mayıs 2009 Pazartesi 16:57

Turkcell'le Türkiye'ye Döndü

Araştırmalarını Kanada'da sürdürürken, tersine beyin göçü için verilen Marie Curie fonuna Turkcell'le birlikte başvuran Dr. Güneş Zeynep Kurt, bu fonu kullanmaya hak kazandı.

Türkiye"nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell; yurtdışında yaşayan bilim insanlarının AB ülkeleri ve AB aday ülkelerine tersine beyin göçü için verilen "Marie Curie Avrupa"ya Gelen Araştırmacı Bursları" fonuyla, Dr. Güneş Zeynep Kurt"u kadrosuna kattı.

2002 yılından bu yana tüm bilim ve mühendislik alanlarında her yıl yaklaşık 100 kişiye verilen Marie Curie Avrupa"ya Gelen Araştırmacı Bursu; Kanada, ABD ve Avustralya gibi ülkelerde doktora seviyesinde araştırma yapmış bilim insanlarının AB ve AB'ye girme aşamasında bulunan ülkelere gelmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Turkcell"in nitelikli insan kaynağı vizyonuyla her zaman en iyilerle çalıştığını, en iyilerin de Turkcell"i seçtiğini belirten Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş şöyle konuştu: "Dr. Kurt Kanada"da araştırmalarını sürdürürken, Marie Curie fonuna başvuru aşamasında "partner" olarak Turkcell"i seçti. Birlikte yaptığımız başvuruyla 50 bin Avro"luk bu iki yıllık desteği karşılıksız almaya hak kazandık. Şu an Turkcell"de araştırmalarına devam eden Dr. Güneş Kurt"un REALMARS Projesi kendi sınıfında Avrupa'da ve Türkiye'de örnek olacak. Dr. Kurt"un çalışmalarının tüm bilim dünyasına ve ülkemize büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz. Başarılı bilim insanlarını Turkcell"e kazandırmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz."

Turkcell"den önce EdgeWater Computer Systems firmasında NATO uçaklarına, uçak içi ve uçaklar arası iletişim için modem tasarımında çalışan Dr. Güneş Zeynep Kurt ise Marie Curie fonunun, araştırmacının akademik ve Ar-Ge tecrübesine, gideceği kurumun Ar-Ge imkanlarına ve ortak sunulan projenin niteliğine göre verildiğini belirtti. Dr. Kurt, "Kanada'dan Türkiye'ye dönerken, Turkcell"le beraber bu fona başvurdum. Bu sene Türkiye'de sanayiden iki kişi bu fonu almaya hak kazandı. Birikimimi bundan böyle ülkemde ve Turkcell bünyesinde değerlendirecek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

Marie Curie fonu almaya hak kazananlara projede kullanılmak üzere verilen 50.000 Avro"luk desteğin yanısıra Marie Curie Fellow unvanı veriliyor. Projenin 24 ayda hayata geçirilmesi bekleniyor.

Dr. Güneş Zeynep Kurt"un Özgeçmişi
1979 yılında İstanbul"da doğdu. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Kanada, Ottawa Üniversitesi'nden aldı.

2000-2005 yılları arasında Ottawa Üniversitesi CASP Araştırma Laboratuarı'nda kanal kodlama, seyrek sinyal temsili ve iletişim problemlerine uygulamalar üzerinde; 2006-2007 yılları arasında TenXc Wireless firması için algoritma mühendisi olarak akıllı anten tasarımında çalıştı.

2007-2008 arasında EdgeWater Computer Systems firmasında NATO uçakları için uçak içi ve uçaklar arası iletişim için modem tasarımında çalışan Dr. Kurt, Turkcell Uygulamalı Araştırma ve Geliştirme grubunda uzman olarak görev yapıyor.

Araştırma alanları akıllı algoritmalar, karmaşık ağ tasarımı, iletişim ve sinyal işleme kuramı, ağ destekli harekat sistemleri olan Dr. Güneş Kurt'un 30'un üzerinde akademik bildirisi. patentleri ve patent başvuruları bulunuyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları