26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turkcell ve Superonline World IPv6 Dayde
27 Nisan 2011 Çarşamba 13:35

Turkcell ve Superonline World IPv6 Day'de

Turkcell ve Superonline, 8 Haziran 2011'de gerçekleştirilecek Dünya IPv6 Günü (World IPv6 Day) etkinliğine katılacak.

Türkiye"nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ve iştiraki Superonline, 8 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilecek Dünya IPv6 Günü"ne Türkiye"den katılım başvurusunu tamamlayarak etkinliğe katılacaklar listesine giren ilk Türk şirketleri oldu. Etkinliğe katılabilecekler listesinde şu anda Türkiye"den Turkcell ve Superonline"ın yanı sıra bir de TÜBİTAK yer alıyor. Dünya genelinde ilk kez düzenlenecek etkinlik çerçevesinde Turkcell"in yanı sıra Google, Facebook, Yahoo ve Microsoft gibi pek çok dünya devi, 24 saat boyunca internet sitelerindeki içeriklerini IPv6 üzerinden sunacaklar.

Dünya çapında internet ile ilgili eğitim, politika ve standartların oluşturulmasına liderlik eden Internet Society tarafından düzenlenecek Dünya IPv6 Günü"nde, 24 saatlik bir test sürüşü ile yeni nesil internete geçişte yaşanabilecek potansiyel sorunları önceden tespit etmek ve geçişi mümkün olduğu kadar sorunsuz hale getirmek hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 8 Haziran"da Dünya IPv6 Günü"ne katılarak Turkcell"in resmi internet sitesi www.turkcell.com.tr ile Superonline"in resmi internet sitesi www.superonline.com"u 24 saat boyunca IPv6 uyumlu olarak yeni nesil internet üzerinden erişilebilir hale getireceklerini ifade etti.

Geçiş hazırlıkları sürecinde gerçekleştirilen ilk küresel etkinlik olması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Dünya çapında teknoloji sektörünün lider kuruluşları yeni nesil internete geçiş çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Turkcell olarak biz de, grup şirketimiz Superonline ile birlikte, bu alanda ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Daha önce Türkiye"de IPv6 çalışmalarındaki olgunluk düzeyimiz ile RIPE NCC"den 4 üzerinden 4 yıldız alan ilk iki Türk şirketi Turkcell ve Superonline olmuştu. Bu kez de Türkiye"den Dünya IPv6 Günü"ne katılan ilk şirketler yine biz olduk. Bizim dışımızda şu anda ülkemizden yalnızca bir kamu kuruluşu olan TÜBİTAK-ULAKBİM etkinliğe katılarak altyapısını IPv6 teknolojisine göre test edecek. Hedefimiz, Turkcell olarak dünyada yeni nesil interneti müşterilerine ilk ulaştıranlar arasında yer almak ve IPv6"ya geçişte müşterilerimizin zorluk yaşamadan çevrimiçi haberleşme süreçlerine aynen devam etmelerini sağlamak. IPv4 adresleri tükendiğinde bundan hiçbir Turkcell ve Superonline müşterisinin mağdur olmayacağını şimdiden gururla söyleyebiliriz."

Dünya IPv6 Günü"ne bu alanda küresel liderlik rolü üstlenen Google, Facebook, Microsoft gibi 100 kadar teknoloji devi katılıyor.

IPv6"ya geçme ihtiyacı niçin oluştu?
İnternet kullanımının her geçen gün artması ve yeni gelişen teknolojilerin yeni kullanım alanları yaratması sonucu, çevrimiçi haberleşme için kullanılan İnternet Protokolü Versiyon 4 (IPv4) adreslerindeki doluluk oranı en üst seviyeye ulaştı. Avrupa, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde IP adreslerinin tahsisinden sorumlu tek yetkili otorite olan RIPE Şebeke Koordinasyon Merkezi"nin (RIPE NCC) elindeki IPv4 adreslerinin 2012 yılında tükeneceği öngörülüyor. Buna ek olarak yapılan araştırmalar, 2020 yılında internete bağlananların sayısının IPv4 teknolojisinin desteklediği toplam adres sayısının 12 katı olacağını gösteriyor.

IPv6"ya (Internet Protokolü Versiyon 6) geçişte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde sürecin tamamlanması planlanıyor. 8 Aralık 2010 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6"ya Geçiş Planı genelgesine göre Türkiye"deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6"yı destekler hale getirmeleri gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları