24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turkcell, Telco 2.0 İçin Telenity’yi Seçti
26 Şubat 2012 Pazar 17:02

Turkcell, Telco 2.0 İçin Telenity’yi Seçti

Avrupa’nın lider mobil operatörlerinden Turkcell, iletişim ağını Web 2.0 servislerine açmak için Telenity’nin servis dağıtım platformunu seçti.

Telekomünikasyon şebekeleri için servis dağıtım, konum tabanlı servisler, sosyal medya, mobil pazarlama ve mesajlaşma alanlarında platform ve çözümler geliştiren Telenity 34.4 milyon abonesi ile Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Telco 2.0’ya uyarlanan SPGW, Service Provider Gateway (Servis Sağlayıcı Geçidi) mimarisinde Telenity’nin Canvas CSP, Servis Dağıtım Platform bileşenlerini kullandığını açıkladı.

Bu proje kapsamında Telenity, Turkcell’e Telco 2.0 uyumlu SPGW, Service Provider Gateway (Servis Sağlayıcı Geçidi) ve SCME, Service Control and Management Environment (Servis Kontrol ve Yönetim Ortamı) çözümlerini tedarik etti. Bu iki yeni bileşen, Turkcell’in mobil iletişim şebekesini iş ve teknoloji ortaklarına açarak, değişik iş modellerini, ve dikey pazarlara yönelik geniş bir uygulama ve servis yelpazesini destekleyen verimli bir B2B, Business-to-Business (İşletmeciden İşletmeye) ve B2C, Business-to-Consumer (İşletmeciden Tüketiciye) altyapısına dönüştürecek. Telenity’nin sağladığı SPGW ve SCME çözümleri, Turkcell’in SDPA, Service Delivery Platform Architecture (Servis Dağıtım Altyapı Mimarisi) yapısını Web 2.0 teknolojisine uygun hale getirdi. Bu teknolojik güncelleme ile Turkcell kendi servislerini üçüncü şahıs servisleriyle bir araya getirebileceği, abonelerine çok çeşitli servis paketleri sunabileceği, ve kapasite kotası, faturalama, bant genişliği gibi önemli kriterleri tek noktadan kontrol edebileceği bir altyapıya sahip oldu.

“Servis Dağıtım Altyapı Mimarimizi iletişim ağımızdaki varlık ve destek elemanlarına tek bir noktadan erişime olanak veren, değişik iş modellerini destekleyen ve iş ortaklarımızın tüm teknik gereksinimlerine hizmet veren bir altyapıya dönüştürmek istiyorduk,” diyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, sözlerine şöyle devam etti “Telenity bu alandaki uzmanlığı ve teknoloji esnekliğiyle, Telco 2.0 Service Provider Gateway’in (Servis Sağlayıcı Geçidi) başarılı kurulumunda anahtar tedarikçi oldu.”

“Kurumsal abonelerimize en iyi servisleri ve en iyi müşteri deneyimini sunmayı hedefliyoruz. Telco 2.0 altyapısı sayesinde, kurumsal müşterilerimiz kendi servislerini Turkcell teknolojisi ile zenginleştirebiliyor,” diyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, sözlerini “Servislerini mobil ortama kolaylıkla taşıyabildikleri, doğru servisi doğru kanallar üzerinden doğru kişiye ulaştırabildikleri için, bu yeni altyapı kurumsal müşterilerimize en iyi ve en verimli çözümü sunacak,” şeklinde sürdürdü.

“Mobil ses ve veri gelirleri üzerindeki baskının artması, operatörlerin servis tedarik zincirindeki yerlerini sağlamlaştırmalarını ve daha önce girmedikleri yeni pazarları denemelerini gerektiriyor, ” diyen Telenity CTO’su Gürol Akman, sözlerini şöyle sürdürdü “Yeni gelir kaynağı yaratabilmek için, operatörlerin iletişim ağlarındaki servis yeteneklerini, varlık ve destek elemanlarını eko-sistemdeki diğer oyunculara açmaları gerekiyor. Ayrıca iş ve teknoloji ortaklarıyla daha verimli ve kolay bir ortamda çalışabilmeleri ve gelişen pazarlara destek verebilmeleri gerekiyor. Bütün bunların hepsine ulaşmanın en etkili yolu SDPA altyapılarını geleneksel servis dağıtım konumundan, B2B/B2C iş modelini destekleyen bir altyapıya dönüştürmek. Turkcell’deki Telco 2.0 çalışmamızla biz tam bunu gerçekleştirdik. ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları