27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TurkcelI Kardelenler Projesi Hedef Büyüttü
16 Haziran 2007 Cumartesi 13:46

TurkcelI Kardelenler Projesi Hedef Büyüttü

2007-2008 eğitim-öğretim yılından itibaren yılda 10 bin Kardelen’e burs verilecek.

Turkcell’in 2000 yılından beri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile yürüttüğü Kardelenler Projesi'nin 7. yıl kutlaması, 14 Haziran akşamı Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirildi. İş dünyası, sanatçılar ve basın mensuplarının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen gecede, projenin başlangıcından bugüne gelişimini anlatan bir de sergi düzenlendi.

Kardelenler’in 7. yıl kutlaması, TED İstanbul Koleji’nde eğitimlerine devam eden Kardelenlerin performansıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, gecenin sürprizini açıkladı. “Türkiye’nin projesi haline gelen Kardelenler Projesi ile 2007-2008 eğitim-öğretim yılından itibaren yılda 5.000 değil, 10 bin Kardelen’imize burs vereceğiz.”

Gecede bir konuşma yapan Turkcell Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Filiz Karagül Tüzün ise başından beri içinde bulunduğu projenin önemini anlattı. Tüzün, “Kardelenler Türkiye’nin en büyük ve en başarılı kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri. Bu proje ile kız öğrencilerimize eğitimde fırsat eşitliği sağladık. Kardelenlerimizin 7 yıllık macerası, bizi hüzünden sevince; umutsuzluktan umuda taşırken ayrıca hepimize çok önemli hayat dersleri verdi. Çözümün bir parçası olmanın hazzını yaşattı” dedi. Sözlerine “Bugün, Kardelenler’in hayat yolunda emin adımlarla yürüyerek aldıkları mesafe bize yaptığımız işin doğruluğunu gösteriyor. Bu proje hem yurt içinde hem de yurt dışında çok ilgi gördü ve birçok ödül ile taçlandırıldı. Ama bizim için bundan daha önemlisi, Kardelenlerimizin eğitim hayatlarında gösterdikleri başarılar ve onların gözlerindeki parıltı” diyerek devam eden Filiz Karagül Tüzün Kardelenler projesinin her yıl yeni açılımlarla büyürken, önümüzdeki yıllarda da yeni gönüllülerle birlikte gelişmeye devam edeceğini vurguladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Kardelenler projesinin, Turkcell’in içindeki tüm çalışanlar tarafından benimsendiğini, yaratıcılıklarla gelişen, bereketli bir arı kovanı gibi, her yıl yeni yeni oğullar veren olağanüstü bir konum aldığını söyledi. Saylan, “Bu kızların tek bir fire vermeden ortaöğretime, özellikle mesleki teknik eğitime ve diğer liselere kayıt olmaları, yaşamsal önem taşıyor” dedi. Yeni 5000 Kardelen’in Türkiye’nin kanı canı olan Yatılı İlköğretim Bölge Okullarından seçileceğini belirten Saylan “Buradan tüm YİBO kızlarımıza sesleniyoruz. Bize yazın, hayallerinizi, ailenizi, beklentilerinizi bize anlatın ve yerleştirildiğiniz yatılı-gündüzlü okullara kağıt yaptırdığınıza ait belgenizi yollayın” diyerek yeni Kardelen adaylarına çağrıda bulundu.

Kardelen bursuyla üniversiteyi bitirip şimdi Diyarbakır’ın Kuyu Köyü İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Kardelen kızı Mavili Gördük ise konuşmasıyla herkesi duygulandırdı. Kardelen isminin artık bölgede pek çok kapıyı araladığını belirten Mavili, bu projeyle kendi yolunu çizdiğini, şimdi ise diğer kızların önünü açmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi: Mavili, “Kardelenler projesi üstünde daha çok düşünmeliyiz. Çünkü bu sayede pek çok kızın hayatı değişti. Ben, bir karanlıktan çıkıp aydınlığa kavuştum ve şimdi amacım başka Kardelenler için de ışığı yakmak” diye konuştu.

Gece Tuluyhan Uğurlu’nun Kardelen kızları ile özel olarak hazırladığı performansla devam etti. Tuluyhan Uğurlu’ya keman, saksafon ve çello çalan 3 Kardelen öğrenci eşlik etti.

Kardelenler projesi kapsamında bugüne kadar 12.300 öğrenciye burs verildi, 7.380 öğrenci liseden mezun oldu, 950 öğrenci üniversiteyi kazandı, 67 öğrenci üniversiteden mezun oldu. Edirne’den Kars’a tüm Türkiye’yi kapsayan proje yurtiçi ve dışında, aralarında IPR Excellence Awards ve Foundation of Women Executives in Public Relations’ın da bulunduğu 12’den fazla ödüle lâyık görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları