13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkçe Olimpiyatları Başladı
01 Haziran 2012 Cuma 11:55

Türkçe Olimpiyatları Başladı

Uluslararası Türkçe Derneği TÜRKÇEDER tarafından bu yıl 10.su yapılan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İstanbul Four Seasons Hotel'de yapılan görkemli bir açılışla başladı.

Kanada'dan Vietnam'a, Brezilya'dan Tanzanya'ya renkleri, ırkları, dinleri ve dilleri farklı 135 ülkeden bin 500 öğrenci Türkiye'de. Bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın açılışı Beşiktaş Four Seasons Hotel’de gerçekleşti. 

Tören başında gece dolayısıyla geniş katılımlı kokteyl verildi. Siyaset, sanat, spor ve iş dünyasında çok sayıda ünlü ismin katıldığı açılışa İstiklal Marşı ve akabinde bu yılki olimpiyatların sloganı olan 'İnsanlık el ele Bayram O Bayram ola' şarkısının okunmasıyla başladı.

Sunuculuğunu Beyazıt Öztürk’ün yaptığı Uluslararası Türkçe Olimpiyatları açılış programında 10 yıl önce Güney Afrika’da Türk okuluna başlayan Nicholas  Bixa hayat hikâyesini anlattı. “Hiç konuşmadan bile herkesin anladığı bir dil varmış.”diyen Nicholas Bixa, “Öğretmenim ağlama bu da geçer dedi.”  Nicholas’ın hikayesi izleyenleri duygulandırdı.

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyat'larının açılış konuşmasını Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr.Mehmet Sağlam yaptı. Bu yıl 5 kıta 135 ülkeden Türkçe öğrenen 1500 öğrencinin geldiğini kaydeden Sağlam,  Türkiye’ye gelen öğrencilerin hepsinin ülkelerinin şampiyonu olduğunu ifade ederek, gelen her bir öğrencinin ülkelerine döndüğünde gönül elçisi olacağını belirtti. Öğrencilerin kendilerine gösterilen saygı ve sevgi gösterisini ülkelerine aktaracaklarını belirten Sağlam Türk bayrağının farklı saatlerde sürekli dünyada dalgalanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Türkçe Olimpiyatlarına katılan çocukların Türkçeyi sonradan öğrendiğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Sağlam o çocukların Türkçe şarkı söylediğini, şiir okuduğunu ve hatta şaka yaptığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.

Moğolistan ve Kazakistanlı öğrenciler Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait sergiledikleri halk oyunları  ve Kürçe şarkı Şemame eşliğindeki sunumları ile izleyenleri büyüledi.

Endonezyalı Potto Otlivio Latuperissia ‘Ötme Bülbül’ şarkısı ve Kırgızistanlı Aybek Colbunov’un ‘Türkçemizi doğru kullanalım’ gösterisi büyük alkış aldı. Beyaz'ın renkli sunumu ve öğrencilerle diyalogu ise geceye renk kattı.  Geceye damgasını vuran sahne ise Pakistan Türk Koleji Öğrencisi Arsalan Naser'in Ahmet Kaya'nın 'Kafama Sıkar Giderim' parçasını seslendirmesi oldu. Pakistanlı Ahmet Kaya 'nın başarılı performansı davetliler tarafından büyük alkış aldı.
10.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın açılış gecesi çocukların hep birlikte  olimpiyat şarkısı  'Yeni bir dünya’yı söylemesi ile sona erdi.

NE SÖYLEDİLER?
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: “Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar Türkçe öğreniyor ve Türkçe üzerine şiir ve şarkılar söyleyerek dili öğrendiklerini ispat ediyorlar. Bunun üzerinde yarış yapıyorlar. Bunlar bizim için gurur vericidir. Dünyada her yıl yüzlerce yerel dil ortadan kalkıyor ve bir tahmine göre 2100 yılına geldiğimizde dünyada çok az dil kalacak. Türkçe’de bunlardan biridir."
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu: “Her sene katılmaya gayret ediyorum ve samimiyetle katılıyorum. Bu sene televizyondaki reklam kampanyası da beğendiğim anlatımdaydı. Bu demektir ki dünyada Türkçe öğrettiğiniz her çocuk bizim olumlu olumsuz bütün meziyetlerimizi vasıflarımızı, günahlarımızı taşıyan bir Türk evreninin parçası haline geliyor. Bu önemli gelişme. Bunu gerçekten takdir etmek ve arkasında durmak gerektiğini düşünüyorum.”

Reklam Yapımcısı Ali Taran: “Olimpiyatlar çok hoş bir şey. Dünyanın her yerinden gelen bu kadar kişinin Türkçe öğrenmesinin altında aldıkları eğitim yatıyor. Bu gelen çocuklar bu işin sadece birer meyvesi. Çok ciddi bir eğitim var.”

Oyuncu Hamdi Alkan: “En son Frankfurt’ta katıldım. Çok heyecanlı bir şey. Dünyanın biraraya gelmesi için atılan bir adım. Zaten ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”

Sunucu Ali Kırca: “Bu değişik heyecan verici bir proje. Türkçe konuşmakla kalmıyorlar, insanları biraraya getiriyorlar. Doğrudan köprüler kuruluyor.”

Eski Galatasaray As Başkanı Adnan Polat: “Türkçe Olimpiyatları’nın ilk başladığı zamanları hatırlıyorum. O zamanlar olimpiyatlara katılan çocuklar iki elin parmakları kadardı. Şimdi ise dünya çapında. Türkçenin başka ülkelere yayılması ve Türk kültürünün öğretilmesi benim çok hoşuma gidiyor. Artık yabancı çocuklardan Türkçe şarkılar dinliyoruz. Bu çok gurur verici.”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız: “Türkçeyi bir sevgi dili olarak okutan, dünyanın farklı coğrafyalarındaki öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Milli eğitim olarak öğretmenler Türkçe’nin sadece belli gramerlerini değil mimiklerimize varana kadar öğretmişler.”

Organizatör Ahmet San: “Ben zaten geçen sene finalde jüri üyesiydim. Bu projeyi geç farkettim. Muhteşem bir şey tabiki. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 500 bin talebe Türkçe öğrenmiş. Tabi yabancılar bunu 17-18. Yüzyılda başlattı. Biz geç kalmışız ama iyi ki de başlamış.”

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen: “Gerçekten çok güzel ve yararlı buluyorum. Birkaç defa izledim. O yüzden organize edenlere. Bu işe uğraş verenlere teşekkür ediyorum. Dünya ülkelerinde Türkçe konuşulması benim hayalimdi zaten. Türkçenin de dünya lisanı haline gelmesini isterdim hep. O yüzden çok mutluyum.”

Şovmen Beyazıt Öztürk: “Daha önceden birçok arkadaşı 7-8 yıldır kendi programımda konuk ettim. Bugün de sunucu olarak geldim. Hem de ajanlık yaparak programıma bir şeyler düşer mi diye bakacağım. Çok acayip başarılı buluyorum. Çok başarılılar ve onlara bayılıyoruz. Seyircinin de çok ilgisini çekiyorlar.”

Kültür Şöleni başlıyor
1-2-3 Haziran'da İstanbul Fuar Merkezi'nde 135 ülkeden gelen öğrenciler ülkelerinin tarihî, turistik ve sanatsal zenginliklerini tanıtacakları Kültür Şöleni'ne katılacak. 5 Haziran'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının değerlendirdiği Şarkı Finali'nin ardından 6 Haziran'da Ankara Spor Salonu'nda Şiir Finali yapılacak. 9 Haziran'da Ankara Spor Salonu'nda ödül töreni, 14 Haziran'da ise TT Arena’da muhteşem kapanış töreni yapılacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları