17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ve Yunan Sanayiciler EBSO’da Buluştu
30 Eylül 2007 Pazar 11:25

Türk ve Yunan Sanayiciler EBSO’da Buluştu

Kuzey Yunanistan Sanayileri Federasyonu (FING) Ticaret Heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Türk sanayicilerle sektörel bazda işbirliği imkanlarını görüştü.

Kuzey Yunanistan Sanayileri Federasyonu’nun organizasyonuyla İzmir’e gelen ve 39 Yunan firmasının temsilcilerinin de yeraldığı heyet, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmeye, FİNG Başkanı George Milanos, Yunanistan İhracatı Geliştirme Kurumu (HEPO) Başkan Vekili Dimitris Negris, Makedonya ve Trakya Bakanlığı Genel Sekreteri Ananikas Laukas, Orta Makedonya Yerel Yönetimi Genel Sekreteri Georgios Tsiotras, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kalkınma İşbirliği Genel Sekreter Vekili Nikolos Tachiaos, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müşavirliği Elçi Müsteşarı Ioulia Hristou ile Yunanistan İzmir Konsolosu George Katapodis katıldı.

Taşkın: Fırsat yaratıyoruz
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, sadece üye firmaların değil aynı zamanda Türk sanayininin gelişiminde büyük rol oynadıklarına dikkat çekerken, “İnanıyorum ki bu toplantı ve ikili görüşmeler saygın temsilcilerinizle Türk şirketlerinin işbirliği için çok iyi bir fırsat yaratacaktır” dedi.

EBSO’da 45 değişik sektörde 6 binden fazla sanayi kuruluşunun yeraldığını hatırlatan Taşkın, farklı sanayi sektörlerinde gerçekleştirilen araştırma çalışmalarıyla sanayiye verilen desteğin yanısıra ulusal ve uluslararası organizasyonlarla da endüstri gelişimi, kapasite inşası ve teknik işbirliği konularnıda farklı fikirlerin paylaşılması için mükemmel olanaklar sağlandığını anlattı.

İzmir’in EXPO 2015 adaylığını da gündeme getirip Yunanlıların desteğini isteyen Tamer Taşkın, “EXPO’nun ana teması “Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık”. Sağlık koşullarını iyileştirmek için uzun yaz sezonu, ılık kış sezonu, jeotermal enerji kaynakları ve termal kaynaklara sahip olan İzmir’e bu hususta sağlıklı bir gelecek için katkılarınızı bekliyoruz” diye konuştu.

Yunanistan’dan ilk defa bu kadar büyük ve dinamik heyetin İzmir’e geldiğine dikkat çeken FING Başkanı George Milanos, federasyon olarak sosyal ve kültürel gelişmelere de katkı sağladıklarını belirtirken, "Bu toplantının gerçekleştirilmesi her iki ülke sanayicileri için çok iyi bir fırsat. Selanik ile İzmir’in ilişkileri çok daha hızlı bir şekilde gelişmelidir. Çünkü her iki şehir de çok büyük ihracat limanlarına sahip. İzmir'le sadece ticareti değil, Kuzey Yunanistan ve İzmir arasındaki teknolojik ilişkileri de geliştirmek istiyoruz" dedi.

Sektörel olanaklar fazla
FING heyetinde yeralan Yunanlı firmalar İzmirli sanayicilerle otomotiv, demir çelik, gıda, plastik, ambalaj, tütün, tekstil, ağaç, mobilya, kağıt, deri ve kürk, makina, mücevher, taşımacılık ve lojistik, aksesuar konularında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İşbirliği Anlaşması imzalandı
Ege Bölgesi Sanayi Odası, Kuzey Yunanistan Sanayileri Federasyonu ile işbirliği protokolü de imzaladı. İkili anlaşmaya EBSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ile Kuzey Yunanistan Sanayileri Federasyonu Başkanı George Milanos imza attı. Kurumlar arasında karşılıklı işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan anlaşma ile, iki ülke arasındaki bugün 3 milyar dolara yaklaşan ve ilk aşamada 5 milyar dolara yükselmesi hedeflenen ekonomik ilişkileri geliştirmek, karşılıklı ortak organizasyonlar yapılması, heyet ziyaretleri, yapılan aktiviteler hakkında bilgi alışverişi amaçlanıyor. Taşkın ile Milanos, imzalanan protokolün her iki ülke sanayicileri açısından verimli sonuçlar doğuracağına inandıklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları