18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ve Fransız Öğrencilerden Ortak Proje
27 Mayıs 2011 Cuma 11:19

Türk ve Fransız Öğrencilerden Ortak Proje

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Fransa'nın 20 mimarlık okulu, İstanbul ve Paris'te yürütülen Büyükşehir projeleri için ortak çalışma kararı aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi, Fransa Konsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi ve Fransa"dan 20 önemli mimarlık okulu ortak bir projeye imza atıyor. Proje kapsamında dünyanın üç önemli metropolü olan Paris, İstanbul ve Ankara"daki Büyük ve Çılgın Projeler incelemeye alınacak. Hedef; geleceğin şehirlerinin yaratılmasında büyük rol oynayan projelere dair kalıcı ve gerçekçi raporlar sunabilmek.

Aralarında Paris, Lille, Bordeaux, Lyon, Toulouse gibi Fransa"nın önemli şehirlerinde yer alan 20 mimarlık fakültesinin dekanları ve farklı bölgelerin kültür ve miras müdürleri, geçtiğimiz hafta Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi"nin düzenlediği toplantıda bir araya geldi. Fransa Başkonsolosu Herve Magro ile Fransız Kültür Merkezi"nden yöneticilerin de yer aldığı toplantıda önemli bir çalışmanın da ilk adımı atıldı.

Bilindiği gibi dünyanın en büyük metropolleri arasında bulunan Paris, tıpkı bir diğer metropol olan İstanbul gibi mimari ve şehircilik anlayışının köklü bir değişime uğrayacağı Çılgın ya da bilinen adıyla Büyük Proje ile karşı karşıya. Paris"in çehresini değiştirecek ve 10 önemli mimar tarafından yürütülen Büyük Paris projesi, geçtiğimiz günlerde detayları Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan İstanbul"a özel Çılgın Proje ile yaratacağı etki açısından benzer özellikler taşıyor. Her iki şehri mimari ve sosyolojik açıdan etkileyecek bu projeler, Bahçeşehir Üniversitesi"nin başlattığı çalışma ile masaya yatırılacak. Her iki projenin de şehirlere olan katkısı ve yaratacağı değişikliklerin hem Fransa hem de Türkiye bazında araştırılacağı çalışmanın tarafları arasında, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Fransa"nın 20 mimarlık okulu ve Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi ile Fransa Başkonsolosu Herve Magro bulunuyor.

Çalışma kapsamında Fransa"nın önemli mimarlık okullarından dekan ve akademisyenler Bahçeşehir Üniversitesi"nde bir araya gelecek ve hem Paris hem de İstanbul özelinde değişen şehircilik anlayışlarını düzenlenen çalıştaylar aracılığıyla inceleyecek. Çılgın ya da Büyük Projelerin kalabalık metropollerin ihtiyaçlarını ne derecede karşılayacağı, yaratacağı değişim ve projelerin şehircilik açısından etkileri de oluşturulan proje grubu aracılığıyla analiz edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları