02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ve Alman Öğrenciler ALOSBİde
14 Ekim 2008 Salı 13:29

Türk ve Alman Öğrenciler ALOSBİ'de

Comenius Projesi kapsamında Aliağa'ya gelen Alman meslek okulu öğrencileri ALOSBİ'yi gezdi.

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), Comenius Projesi kapsamında Aliağa"ya gelen Alman meslek okulu öğrencilerini ağırladı. Aliağa Ticaret Odası Başkanı ve ALOSBİ Başkan vekili Adnan Saka, 22 Öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan heyete, ALOSBİ"deki tesisleri gezdirerek bilgi verdi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında Almanya'nın Berlin Eberhard Klein Schule Okulu ile Aliağa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) arasında gerçekleştirilen, Gelecek Fırsatlar; Korkular ve Beklentiler isimli toplam 42 bin avroluk Comenius Projesi faaliyetleri çerçevesinde Aliağa"ya gelen 22 öğrenci ve 4 öğretmen çeşitli etkinliklere katılıyor.

Proje faaliyetleri kapsamında Türk ve Alman öğrenciler ile öğretmenlerinden oluşan bir heyet Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka"nın ev sahipliğinde ALOSBİ ziyaretinde bulundu. Gezi sırasında heyete eşlik eden Saka, öğrencilere Mesleki ve Teknik Eğitimin öneminden söz ederek tavsiyelerde bulundu. Heyette bulunan Eberhard Klein Schule Proje Koordinatörü Oliver Tempel ile METEM Proje Koordinatörü Bilginer Koç, Adnan Saka ve Ticaret Odası çalışanlarına samimi ve duyarlı yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.

METEM Proje Koordinatörü Bilginer Koç, "Okullar arasında ülkelerarası işbirliğini özendirerek ve okul eğitimi alanında doğrudan yer alan personelin profesyonel eğitimine katkı sağlayarak, okul eğitiminde kalitenin artırılması, Avrupa boyutunun güçlendirilmesi ve dil öğrenimiyle kültürler arası diyalogun teşvik edilmesini amaçlayan Comenius projesi kapsamında Türk ve Alman öğrencileri bir araya getirdik. Misafir Öğrencilerimiz, ALOSBİ"deki tesisleri çok beğendiler." dedi.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Türkiye"de Mesleki ve teknik eğitimin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını belirtti. Sanayicilerin mesleki eğitimden geçmiş, nitelikli ara eleman ihtiyacı duyduğunu ama bu nitelikte eleman bulamadığını kaydeden Saka, "Mesleki ve Teknik Okullarımızda eğitimin kalitesini arttırarak yerel sanayi sektörleriyle eşgüdümlü programlarda öğrenci yetiştirmeliyiz. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi içinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi"ne bağlı bir Mesleki Teknik Eğitim Merkezi kurmak istiyoruz. Aliağa METEM ile de sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli eleman yetiştirilmesi için çeşitli programlar gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

Aliağa"da bulundukları süre içinde Yeni Şakran Afacan Gençlik Evi"nde kaldıklarını belirten Eberhard Klein Schule Proje Koordinatörü Oliver Tempel de, ziyaretin öğrenciler açısından çok yararlı olduğunu söyledi.

Öğrenciler ALOSBİ ziyaretlerinde bölgenin en yüksek noktasından ALOSBİ"yi izledi. Öğrenciler daha sonra Micha Galvaniz ve Çakmaktepe Enerji Üretim Santrali'ni gezdi.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları