05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Telekomdan Teknoloji Atağı
19 Haziran 2008 Perşembe 10:59

Türk Telekom'dan Teknoloji Atağı

Türk Telekom, Almanya'nın önde gelen araştırma merkezlerinden Dai-Labor'un Türkiye iş ortağı AnelArge ile güç birliğine gitti.

Türk Telekom başlattığı Ar-Ge atağını, Almanya"nın büyük araştırma geliştirme şirketlerinden Dai-Labor"un gücünü arkasına alarak sürdürüyor. 28 Mayıs 2008 tarihinde Almanya"nın Berlin şehrinde Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Dai-Labor Başkanı Prof. Şahin Albayrak ve Dai-Labor"un Türkiye"deki iş ortağı AnelArge"nin Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baysan"ın katıldığı törende imzalanan iki yıllık anlaşma ile her yıl en az 6 inovatif projenin geliştirilmesi hedefleniyor.

Anlaşma başka birçok alanda işbirliğini de beraberinde getiriyor. Buna göre Almanya pazarı için yakın zamanda geliştirilen telekom yazılım ve donanım ürünlerinin başarısı, Türk Telekom ve Anel grup şirketlerinden biri olan AnelArge"nin mühendisleri tarafından adapte edilecek.

İsmini Türkçe"de "Dağıtık Yapay Zeka" anlamına gelen Distributed Artificial Intelligence"in baş harflerinden alan Dai-Labor, Dağıtık Yapay Zeka teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir teknoloji labarotuvarı. Bu teknoloji, özellikle hayatı kolaylaştırıcı ve kullanıcı dostu teknolojiler geliştirmekte kullanılıyor. Dai-Labor"un Türkiye"deki iş ortağı AnelArge ise aynı zamanda telekom ürünlerinin test platformlarını Türkiye"de kurarak Türk Telekom"a destek verecek. Tüm bunlara ek olarak işbirliği kapsamında Almanya"da belirlenen araştırma laboratuvarlarının benzerlerinin Türkiye"de kurulması da gündemde.

Deutsche Telekom"un iş ortağı

Bünyesindeki 130 Ar-Ge mühendisi ile Berlin Institute of Technology"nin (Berlin Teknoloji Enstitüsü) önemli araştırma merkezlerinden biri konumundaki Dai-Labor, iletişim ve bilişim teknolojilerinin gelişimi ve geleceğin teknolojik trendleri konusunda çalışmaktadır, Bunun yanı sıra Dai-Labor, Avrupa"nın önde gelen araştırma merkezlerindendir. Sözkonusu merkezin başında Prof. Şahin Albayrak bulunuyor. Dai-Labor aynı zamanda Avrupa"nın telekom devlerinden Deutsche Telekom"un teknoloji araştırmalarında önemli bir yer tutuyor. Bunun yanı sıra, Dai-Labor Almanya; Cisco, Siemens, Sun ve BEA gibi sektörlerinde lider firmalar ile yakın çalışmalar yürütüyor.

Doany: "Pazarlarımıza uygun özel katma değerli hizmetler geliştireceğiz"
Anlaşma kapsamında AnelArge firmasının Türk Telekom"a teknoloji alanında Ar-Ge destek hizmetleri vereceğini aktaran Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, bu anlaşmanın yabancı bir iş ortağı ile geliştirilen en kapsamlı Ar-Ge anlaşması olduğunu vurguladı. Doany, "Bu anlaşma Türk Telekom"un inovasyona ve Ar-Ge"ye verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor. Dai-Labor işbirliği ile her yıl en az 6 inovatif ileri düzey proje geliştirilecek" dedi. Yakın zamanda lansmanı yapılan Videofon"un Türk Telekom, Avea ve Argela tarafından katma değerli hizmetlerle zenginleştirildiğini belirten Doany, inovatif ve katma değerli yeni ürünleri piyasaya sunmayı hedefliyoruz" dedi.

Baysan: "İleri teknolojileri geliştiren ve üreten bir grup olmayı hedefliyoruz"

AnelArge ve Aneltech Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baysan ise bu anlaşmanın Türkiye"deki Ar-Ge çalışmaları için çok güzel bir örnek oluşturduğuna dikkati çekti. Baysan, yurtdışındaki başarılı uzmanların, Türkiye"deki mühendislerle ortak projeler geliştirmesinin yaratacağı sinerji ile çok başarılı ürünlerin geliştirileceğine inancını dile getirdi. Baysan, "AnelArge vizyon olarak "iletişim, savunma, sağlık ve enerji" alanlarında ileri teknolojiler ve pazarda rekabet gücü olan mili çözümler üreterek ülkemizin ve bölgenin önde gelen Ar-Ge merkezlerinden biri olmayı seçmiştir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları