29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Telekomdan Ar-Ge Merkezi
15 Aralık 2008 Pazartesi 13:42

Türk Telekom'dan Ar-Ge Merkezi

Türk Telekom, Ar-Ge faaliyetlerini bir merkezde toplayarak verimliliği artırmak amacıyla ODTÜ Teknokent ile anlaşma imzaladı.

Türk Telekom, Türk teknolojisini dünyaya ihraç etme hedefiyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent ile işbirliği sözleşmesi imzaladı. Türk Telekom ve Türk Telekom"un Ankara"da genişleme fırsatlarını değerlendirmek isteyen iştirakleri, Argela, Innova, AssisTT ve Sebit"in Ankara Ar-Ge üslerinin bu sözleşme çerçevesinde kurulacak 10 bin metrekarelik Ar-Ge merkezinde yer alması hedefleniyor.

İşbirliği kapsamında, ODTÜ Teknokent"teki 10 bin metrekarelik alana Türk Telekom ve iştiraklerinin Ar-Ge ekiplerinin teknolojik çalışmalara daha hızlı ve daha düşük maliyetli çözümler getirmeyi hedeflediği binalar inşa edilmesi düşünülüyor. Faaliyetlerin gelecekte daha da artacağı düşünülerek, ilave bir 10 bin metrekarelik alan daha sözleşme kapsamında Türk Telekom"a tahsis edildi.

Genç girişimcilere kuluçka merkezi de olacak
Sözleşme kapsamında 1000 metrekarelik bir kuluçka merkezinin de kurulması ve bu kuluçka merkezinin, ODTÜ"nün nezaretinde üniversite öğrencileri, genç girişimciler ve küçük işletmelere Ar-Ge faaliyetleri için uygun ortamı sağlayarak fikirlerini hayata geçirme ve büyüme fırsatı sunması amaçlanıyor.

Teknokent alanına yapılacak binaların inşaatının 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda projenin 3 ay içerisinde tamamlanıp, bir yıl içerisinde binaların kullanıma hazır hale gelmesi planlanıyor. Türk Telekom, teknokentteki faaliyetlerini yürütürken ODTÜ ile bilgi paylaşımında bulunmayı ve ortak Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türk Telekom"un inovasyon vizyonunun, teknoloji ve altyapıya yapılan kararlı yatırımlarla desteklendiğini dile getirdi. Doany, "Bir yandan operasyonel süreçlerimizi iyileştirme ve verimliliği artırma yönünde projeleri hayata geçirirken, diğer yandan Ar-Ge ve inovasyona ağırlık veriyoruz. Teknoloji şirketlerimizin, yakınsama teknolojilerini kullanarak geliştirdiği ileri teknoloji ürün ve hizmetleri, müşterilerimize sunmaya başladık. Önümüzdeki aylarda bu ürün ve hizmetlerin sayısı daha da artacak ve müşterilerimize iş ve günlük hayatlarının kolaylaştırması konusunda yardımcı olacağız. ODTÜ Teknokent"teki merkezimizde Ar-Ge faaliyetlerimizi biraraya toplayarak grup sinerjimizden daha fazla fayda sağlamayı hedefliyoruz. Uygulanabilir çözümlere odaklanacak bu araştırma ve geliştirme çalışmaları, teknoloji şirketlerimize pazardaki konumlarını güçlendirme ve uluslararası pazarlara ihracat yapabilme kabiliyetlerini artırma konusunda destek olacak.Türk Telekom Grubu, bu çalışmalar sonucu geliştirilen ürün ve hizmetlerin ilk müşterisi olacak ve daha sonra iştiraklerimiz, diğer uluslararası operatörlere bu ürün ve hizmetleri ihraç edecek. Bu merkezin daha fazla yenilikçi ürünü pazara sunmamıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda ODTÜ bünyesindeki genç beyinler ve akademisyenlerle yakın çalışma fırsatını da bize sunacağına inanıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirmiş olduğumuz işbirliğinden büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Özel sektör ve akademisyenler arasındaki bağ güçleniyor
ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar ise, ODTÜ"nün araştırma yeteneği ve bilgi birikiminden faydalanan, üniversite-sanayi işbirliği sağlayarak katma değeri yüksek projeler üreten ve dünyanın önde gelen teknokentlerinden biri olan ODTÜ Teknokent adına Türk Telekom ile imzalanan sözleşmenin, Türkiye"nin dünyaya teknoloji ihracı konusunda büyük fayda yaratacağını belirtti. Acar, "Küresel ölçekte rekabet edebilir nitelikte teknoloji transferi için uygun ortam yaratan ODTÜ Teknokent, yeni teknolojiler ve yeni ürünler geliştirme konusunda verimliliğini artırmayı hedefliyor" şeklinde konuştu.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları