25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Telekomdan 4 Yılda 3.4 Milyar Dolar Yatırım
09 Temmuz 2007 Pazartesi 15:08

Türk Telekom'dan 4 Yılda 3.4 Milyar Dolar Yatırım

Türk Telekom, iletişim altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile dört senede 3.4 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, yatırımlarına hızla devam ederken yurt çapındaki tüm erişim şebekelerini yeniliyor. Bu doğrultuda altyapı dönüşüm projelerini hayata geçiren Türk Telekom, Türkiye’nin her köşesinden 21. yüzyılın iletişim hizmetlerinin alınabilmesine olanak tanıyacak. Türk Telekom bu projeler ile Türkiye’nin her bölgesinde aynı teknolojik altyapının bulunmasını ve PSTN, xDSL, ISDN, Data gibi hizmetlerin heryerde verilebilmesini hedefliyor. Ayrıca altyapı şebekesinin yenilenmesi ile birlikte ülke çapında internet ve bilgisayar kullanımının artması da öngörülüyor.

Türk Telekom, dönüşüm projelerine ilişkin yatırımları Ankara’da düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, İcra ve Yönetim Kurulu Üyesi Emin Başer, Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer ve Telekomünkasyon Şebekeleri Direktörü Memet Atalay gerçekleştirilen projeler ve önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlar konusunda bilgi verdi.

3 yılda 3.4 milyar dolar yatırım, 101.000 kişiye istihdam

En yeni iletişim hizmetlerini zamanında ve en kaliteli şekilde sunmayı ve yenilikçi servis paketleri oluşturmayı hedefleyen Türk Telekom, bu vizyonla teknolojik altyapısını değiştirerek çoklu servis erişim şebekesi kullanmak için altyapı yenileme çalışmalarını hızlandırdı. Şirket bu doğrultuda 4 yılda 3.4 milyar dolar değerinde yatırım yapmayı planlıyor. Yatırımlarda yıllık ortalamalarda yüzde 155 artış sağlanacak.

Türk Telekom söz konusu projelerde şirket içinde ve dışında bireysel olarak 101.000, aileleriyle birlikte yaklaşık yarım milyon kişiye iş olanağı yaratıyor ve istihdam sağlıyor.

Erişim Şebekesi Fiber Optik Projesi:

Erişim Şebekesi Fiber Optik Projesi yıpranmış ve eskimiş olan şebekenin yenilenmesi, ilave şebeke yapılması, mevcut erişim şebekesinin iyileştirmesi, altyapı sorunu olan sahalarda fiber optik ve geniş bantlı olarak sunulması, yeni yerleşim bölgelerinde altyapının (TOKİ, OSB vb.) yerleşim öncesi yapılmasıni içeriyor.

Yatırım büyüklüğü 1 milyar doları bulan ve 81 ili kapsayan ihale 25 ayrı iş grubundan 17 firmaya bölündü. Farklı illerde 12 bin kişiye iş imkanı sağlayacak projenin tamamlanma süresi olarak 3+2 yıl gösteriliyor. Temmuz ayı itibariyle bu projeleri hayata geçirecek şirketlerle tüm sözleşmeler imzalandı.

Bu projeyle birlikte arıza için bekleme süreleri azaltılırken evlere kadar gidecek fiber optik kablolamalar sayesinde kullanıcılar IPTV ve daha yüksek hızda internet gibi hizmetlerden faydalanabilecek.

Kırsal Dönüşüm Projesi:

Bu proje ile birlikte kırsal alanda bulunan 4.3 milyon kullanıcı için kırsal alan ile kentsel alan ayrımı ortadan kalkacak. Türkiye’nin en ücra köşeleri telefondan genişbant Internet’e kadar her türlü yeni nesil iletişim altyapısına kavuşmuş olacak.

Mevcut durumda sadece ses hizmeti sağlayan kırsal alanlarda bulunan santraller, ses, VoIP (Internet Protokolü üzerinden ses), kiralık hat erişimi, genişbant Internet (DSL) ve IPTV (Internet Protokolü üzerinden TV ve Video komünikasyon servisleri) gibi hizmetlerin sunulacağı çoklu servis erişim noktaları haline dönüştürülecek.

Bu dönüşüm sayesinde tüm Türkiye’deki Türk Telekom müşterileri CLIP/CLIR (aranan numaranın görünmesi), ayrıntılı faturalama, sabit hattan SMS gönderimi, ücretsiz ve kredili arama (freephone ve prepaid) gibi katma değerli hizmetlerden faydalanabilecek.

Toplam maliyeti yaklaşık 240 milyon YTL olan kırsal dönüşüm projesinin 2008 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları