25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Telekomda Sigara Bıraktırma Poliklinikleri
11 Nisan 2012 Çarşamba 18:42

Türk Telekom'da Sigara Bıraktırma Poliklinikleri

Türk Telekom’un çalışanlarına yönelik hayata geçirdiği Sigara Bıraktırma Poliklinikleri'ne başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, toplum sağlığını önemli ölçüde etkileyen sigara alışkanlığına karşı hayata geçirilen Dumansız Hava Sahası uygulamasına  Sigara Bırakma Poliklinikleri ile destek vermeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz sene hayata geçirilen ve çalışanlarına sigarayı bırakma konusunda destek veren projeye ilgi gün geçtikçe artıyor.

Polikliniklere başvuran çalışan sayısı geçen seneye oranla yüzde 33’lük bir artış göstererek 4 bine ulaşırken, bu uygulama sayesinde sigarayı bırakan çalışan sayısı da 1.300’ü buldu.

Türk Telekom’un çalışanlarına Sigara Bıraktırma Poliklinikleri projesi, Kanser Haftası kapsamında toplumu bilinçlendirmeye yönelik yapılan etkinliklerde önemli bir örnek teşkil ediyor. Yürütülen bilinçlendirme ve destek çalışmalarının önemine inanan Türk Telekom, kendi bünyesinde yürüttüğü bu proje ile çalışanlarını ve ailelerini kanser riskine karşı koruyarak onlar için daha sağlıklı bir gelecek hedefliyor.

Dünyada öncü proje
Polikliniklerden Türkiye çapındaki tüm Türk Telekom çalışanları ve aile bireyleri yararlanabiliyor. Proje, hizmet sunulan çalışan kitlesinin büyüklüğü nedeniyle dünyada ve Türkiye’de öncüler arasında yer alıyor.

Sigarayı bırakma konusunda polikliniklerden destek almak isteyen Türk Telekom çalışanları, iç portal üzerinden bulundukları ili belirtip başvuru yaparak randevu alabiliyor. Başvuruda bulunanlara Nikotin Bağımlılık Testi uygulanıyor. Bu testle kişinin nikotin bağımlılık derecesi belirleniyor. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyonları ile çeşitli kan testleri ile nikotinin çalışanların hayatında yol açtığı zarar ölçümlenebiliyor. Bütün bu testler ve tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri e-kursu ve sınıf eğitimine katılan hekimler, bu çalışan için en uygun yönteme karar veriyor ve bu sayede tedavi başlıyor. Tedavilerin ücretsiz olarak yapıldığı projede, sigarayı bırakmayı başaran çalışanlar ise ödüllendiriliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları