29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Şirketleri 7.5 Milyar Dolarlık Satın Alma Yaptı
25 Ocak 2012 Çarşamba 20:21

Türk Şirketleri 7.5 Milyar Dolarlık Satın Alma Yaptı

Türk firmalarının yurtdışında gerçekleştirdikleri birleşme ve satın alma işlemlerini konu alan rapora göre, son beş yıllık dönemde 68 işlemde 7,5 milyar dolarlık işlem hacmi oluştu.

Türk şirketlerinin yurtdışında en çok gıda içecek, hizmet, telekomünikasyon, lojistik, üretim ve finansal hizmetler sektörlerine ilgi gösterdikleri belirtilirken, son dönemde en çok ses getiren işlemler arasında Godiva başı çekiyor. Anadolu Efes’in SABMiller’ın Rusya ve Ukrayna operasyonlarını satın alması, Hürriyet’in Trader Media East’i satın alması ve Eczacıbaşı’nın Villeroy&Boch’un karo bölümünü satın alması da öne çıkan işlemler arasında. Türk firmalarının genellikle yüzde 100 veya çoğunluk hisse satın alımını tercih ettiği vurgulanan raporda, bazı yatırımcıların yeni pazarlarda ihtiyatlı davranarak ülkeyi tanıyan yerel bir ortak ile işbirliği yapma yolunu seçtikleri de belirtiliyor. Türk şirketlerinin yurtdışı yatırımlara yönelmelerinin en önemli nedenlerinin yeni marka edinimi, pazar çeşitlendirmesi ve rekabet avantajı yaratılması gibi hususlar olduğu ifade ediliyor.

2012 mali açıdan güçlü şirketler için fırsatlar sunacak

Deloitte Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar rapor ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: Türkiye ekonomisinin dünya piyasalarına entegre olmuş bir yapısı var. Türk iş adamlarının girişimci özelliği de buna eklenince son iki yılda yurtdışı yatırımları daha sık duymaya başladık. Türk şirketlerinin yeni pazarlara kolay adapte olabilen bir özelliği var; yurtdışındaki satın alma veya sıfırdan yatırım fırsatlarını yakından takip ediyorlar. Önümüzdeki dönemde ekonomideki yavaşlama beklentisi ve finansman kaynaklarındaki daralma yurtdışı satın almaları da etkileyecektir. Bununla birlikte sermaye gücü olan şirketler için, diğer ülkelerdeki finansal kriz ortamı farklı fırsatlar sunabilecektir.

Son 2 yılda işlem adedi arttı

Adetsel olarak bakıldığında, Türklerin yurtdışındaki satın almalarında son iki yılda bir artış oldu. Bugüne kadar en fazla sayıda işlemin ve en yüksek işlem hacminin gerçekleştiği 2011 yılında, Türk firmaları yurtdışında 26 işlemde 2,9 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Anadolu Efes’in SABMiller’ın Rusya ve Ukrayna faaliyetlerini satın alması, Yıldırım Holding’in Malta’da satın aldığı konteyner limanı ve Arçelik’in Güney Afrikalı Defy’i satın alması 2011’in en yüksek hacimli işlemleri arasında yer aldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları