28 Temmuz 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Öğrenciler Pekin Yolcusu
16 Ağustos 2008 Cumartesi 15:29

Türk Öğrenciler Pekin Yolcusu

Mondialogo okul yarışmasının Pekin'deki finaline, aralarında İstanbul ve İzmir'den öğrencilerin bulunduğu 50 okul katılıyor.

2007/2008 Mondialogo okul yarışmasının finalistleri belli oldu. En başarılı 50 okul UNESCO"nun Paris"teki merkezinde Daimler ve UNESCO tarafından açıklandı. Finale, aralarında Türkiye"den üç okulun da bulunduğu, toplam 36 ülkeden temsilciler katılmaya hak kazandı. Soyut Miras ve Sürdürülebilir Gelecek konuları üzerine hazırladıkları projeler ile VKV Koç Özel Lisesi, Eyüboğlu Koleji ve İzmir Özel Fatih Lisesi; Rusya Federasyonu, Sri Lanka ve Hindistan"daki partner okulları ile birlikte finale kaldılar. Her takımda farklı ülkelerdeki iki okuldan öğrenciler birlikte çalıştı.

Finale kalmak için en önemli kriterlerin, takımlar arasındaki kültürler arası diyaloğun yoğunluğu ve projelerin yaratıcı şekilde uygulanması olan yarışmada bu yıl özel odak konuları Spor ve Fair Play, Sürdürülebilir Gelecek ve Kültürel Kimlik idi. Finalist olarak belirlenen 50 takım, 25 - 28 Eylül 2008 tarihlerinde Çin"in başkenti Pekin"de gerçekleştirilecek sempozyuma davet edildi. Organizasyonda ortak okulların takımları ilk kez şahsen biraraya gelecek ve projelerini uluslararası bir jüriye takdim edecekler. Jüri tarafından belirlenecek en iyi 3 takım düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Daimler ve UNESCO"nun, milletler arası hoşgörü, dostluk ve bilgi alışverişini geliştirmek amacıyla 2003 yılında temellerini attığı Mondialogo Okul Yarışması'nın amacı, farklı kültürlere ait öğrenciler arasındaki dialoğu, ortak bir proje için kıtalar arası işbirliğine imza atmalarını sağlayarak desteklemek. Yarışma, kültürler arası diyalog konusundaki en büyük küresel yarışma olma özelliğini de taşıyor. Hazırlanan projeler arasında müzik eserleri, oyunlar, kolajlar, fotoğrafla dokümantasyon, heykeller ve Internet sayfaları bulunuyor.

Brezilyalı yazar Paulo Coelho ve İsveçli yazar Henning Mankell"in elçiliğini üstlendiği Mondialogo projesi, 14-18 yaş arası öğrenciler için düzenlenen Mondialogo Okul Yarışması'da dahil olmak üzere, birbiriyle bağlantılı üç bölümden oluşuyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bilgi transferini amaçlayan Mondialogo Mühendislik Ödülü ve bu projelere destek veren Mondialogo Internet Portalı projenin diğer etkinlikleri.

Bu yıl toplam 34.000 öğrenciyi kapsayan, 144 ülkeden 2.740 okul takımı yarışmaya katıldı. Yarışmaya Avrupa"dan 980 okul (% 35) katılırken bunu Asya - Pasifik bölgesinden 596 takım (% 22), Latin Amerika ve Karayipler"den 524 okul (% 19), Afrika"dan 356 okul (% 13), Arap devletlerinden 237 okul (% 8) ve Kuzey Amerika"dan ise 47 okul (% 2) izledi.

Geçtiğimiz yıllarda da Türk okulları bu önemli yarışmada büyük başarılara imza attılar. Mondialogo Okul Yarışması 2005/2006'da Bursa Özel Nilüfer Lisesi partner ülke Japonya"nın Kabe Municipal Fukiai Senior okulu ile birlikte ikincilik ödülüne layık görülmüş, 2004/2005 yılında ise Ankara Özel Yüce Fen Lisesi öğrencileri 1.500 takım arasından finale kalarak Mondialogo Sempozyumu"na katılan 50 okul arasında yer almıştı.

Daha fazla bilgi için: www.mondialogo.org

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları