16 Ocak 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Mühendisin Büyük Başarısı
29 Kasım 2008 Cumartesi 12:30

Türk Mühendisin Büyük Başarısı

Dr. Mustafa Tolay, tehlikeli atıkları bertaraf ederek temiz enerjiye dönüştüren teknolojilerde birçok buluşun patentine sahip.

Yaklaşık 30 yıldır temiz enerji teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren DETES Enerji ve Coalkim Enerji ve Kimyasal Maddeler Üretim Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Koordinatörü olan Dr. Mustafa Tolay, Türkiye ve dünyayı kömürü yeşil enerjiye dönüştüren teknolojilerle tanıştırıyor. Dr. Mustafa Tolay"ın katı ve tehlikeli atıkların bertaraf edilerek temiz enerjiye dönüştürülmesini sağlayan teknolojileri için patentleri bulunuyor. Tolay, bu teknolojileri ihraç ediyor.

Özellikle küresel ısınmanın dünyayı tehdit etmesi ve enerji kaynaklarının daralması ile birlikte temiz enerji teknolojilerinin giderek daha fazla talep gördüğünü belirten Dr. Mustafa Tolay şunları söyledi:

"Tüm dünyada yükselen enerji maliyetleri, daralan enerji kaynakları, çevre sorunları ve küresel ısınma, toprağın altında yatan hazine niteliğinde kömür yataklarının değerini daha da artırıyor. 30 yıldır temiz enerji teknolojileri üzerine çalışmalar yürütüyor, geliştirdiğim patentli teknolojilerle katı ve tehlikeli atıkların bertaraf edilmesini sağlıyorum. Son 30 yılda çok sayıda tesis kurarak patent aldım. Katı ve tehlikeli atık giderimi, ileri gazlaştırma teknolojileri konularında özellikle İspanya, İtalya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Almanya, Kuveyt, Bolivya gibi ülkelerden talep geliyor. Biz de sahip olduğumuz teknolojileri, temiz enerji ihtiyacı olan ülkelere ihraç ediyoruz. Faaliyetlerimiz ülkemizin teknoloji alanında rekabet gücünün artmasına katkıda bulunuyor."

Kömürden, tehlikeli katı atıklardan temiz enerji üretme konusunda birçok buluşu, patenti ve uluslararası bilimsel ödülü olan Dr. Mustafa Tolay uzun yıllar İngiltere, Almanya ve İtalya gibi ülkelerde teknoloji danışmanlığı yaptıktan sonra tersine beyin göçünü gerçekleştirerek Türkiye"ye geri döndü. Şimdi buluşlarını Türkiye"den dünyaya taşıyor. İtalya, İspanya, Almanya, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Kuveyt, Bolivya, Belçika gibi ülkelerle teknoloji konusunda çalışmalar yapıyor, ülkemizde de teknolojinin gelişimine ve yeni tesislerin kurulmasında öncülük ediyor.

DETES Enerji Ltd. Şti., gazlaştırma teknolojilerine öncülük ediyor
Enerji sektöründe 30 yılı aşkın deneyimi bulunan DETES Enerji Ltd. Şti., gazlaştırma teknolojilerini Türkiye'ye getirerek bu alanda öncülüğü üstleniyor. Özellikle katı yakıt ve katı atıklardan enerji elde etmeyi amaçladıklarını belirten DETES Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Koordinatörü Dr. Mustafa Tolay şunları söyledi:

"Katı yakıt ve atıklardan gazlaştırma yöntemi ile enerji ve kimyasal madde üretmek amacıyla üç firmamız faaliyete geçti. DETES Enerji Ltd. Şti., DETES Enerji Üretim A.Ş. ve Coalkim Enerji ve Kimyasal Üretim Ltd. Şti ile birlikte ülkemizin kömürden çeşitli uygulamalarla enerji üretimine dönük faaliyetler yürüten ilk şirketler grubu haline geldik. Gazlaştırmayla ilgili teknolojiyi, Enerji Bakanlığı"nın ve iş dünyasının desteği ile Türkiye"ye getiriyoruz. Geliştirdiğimiz ileri ve temiz enerji teknolojilerinin sadece yurtdışında değil, kendi ülkemizde de uygulanması için çaba gösteriyoruz. Zaman içinde Türkiye"de gazlaştırıcı tesislerin sayılarının artacağına, ayrıca gazlaştırma metodunun kontamine ve benzer katı sıvı atıkların bertaraf edilmesinde kullanılacağına inanıyoruz. Bu ülke ekonomisi olarak bizi petrol ve doğal gaz bağımlılığından kurtarır, yani dışa bağımlılığımız azalır. 300"e yakın çalışanımız, 80 mühendisimiz ve birçok ana kolda hizmet veren firmalarımız ile katı atık değerlendirmesi ve yeşil enerjiye dönük çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "


Dr. Mustafa Tolay hakkında
Dr. Mustafa Tolay 1955 yılında İstanbul"da doğdu, İTÜ"den Kimya Yüksek Mühendisi, İ.Ü."den işletmecilik diplomaları aldı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını kömür yanması, sıvılaştırması ve gazlaştırması konularında tamamladı. Doktora çalışmalarından sonra İngiltere Leeds Üniversitesi"nde Kraliyet Bursiyeri, Henkel A.Ş."de, Almanya ve İtalya"da Enichem Firmasında, Pak Gıda A.Ş."de araştırıcı, yönetici ve danışman olarak çalıştı.

30 yıldır kömür teknolojileri, yanma, gazlaştırma, enerji, katı atıkların değerlendirilmesi ve çevre konularında araştırmalar yapıyor, tesis kuruyor. 80 kadar bilimsel yayını, uluslararası bilim ödülleri ve patentleri olan Dr. Mustafa Tolay dünyanın çeşitli ülkelerinde çevre ve mühendislik konularında danışmanlık yaptı. Birçok enerji ve çevre tesisinin projelendirilmesinde ve inşasında görev aldı. Halen DETES Enerji ve Çevre Teknoloji Sistemleri"nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Koordinatör olarak görev yapıyor. Çeşitli üniversitelerde ve araştırma kurumlarında ders veriyor ve ortak araştırmalara katılıyor. Geliştirdiği yeni projelerle yanma, gazlaştırma, yeşil enerji ve temiz çevre konularında geçtiğimiz yıllarda birçok yeni uluslararası patent elde etti. American Chemical Society, Institute of Energy, American Chemical Eng. Society, Royal Society of Chemistry ve Rotary Kulüp gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerinin aktif üyesi olan Dr. Mustafa Tolay Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanıdır. Evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları