25 Ocak 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk İşi Robotlar RoboKamp 2012’de
09 Temmuz 2012 Pazartesi 11:50

Türk İşi Robotlar RoboKamp 2012’de

Liselilerin yarıştığı RoboKamp’ta, Özyeğin Üniversitesi’nin basket atan robotu da büyük ilgi gördü.

Özyeğin Üniversitesi’nin RoboKamp 2012 robot yapımı kampından geleceğin mühendislik dehaları ortaya çıktı. İki haftada robot yapmayı öğrenen lise 11’inci ve 12’inci sınıf öğrencileri, bununla da kalmadı ve 6 Temmuz Cuma günü düzenlenen final yarışında izleyicilere tam bir robot şovu sergiledi.

Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi ile Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Özüdroid Grubu, “Linechaser” isimli robotla birinci geldi. Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Grup Nazar “Nazar Boncuğu” isimli robotlarıyla ikinci,  Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi ile Çınarlı Teknik Lisesi öğrencilerinin kurduğu Master Of Line Grubu “Fırlama” isimli robotlarıyla üçüncü oldu. RoboKamp 2012 süreci ve final yarışında başarılı bulunan 9 öğrenci, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde % 100 burslu okuma fırsatı yakaladılar.

Özyeğin Üniversitesi’nin lise öğrencilerinin mühendislik yeteneklerini geliştirmek amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği RoboKamp 2012 robot yapım kampı, 6 Temmuz 2012, Cuma günü ÖzÜ Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenen final yarışı ve ödül töreni ile sona erdi. İki hafta boyunca robot yapımı konusunda eğitim gören 28 lise öğrencisinin katıldığı yarışmada Türkiye’nin genç yetenekleri ortaya çıktı. Ford Otosan robotlarının gösterisiyle başlayan, ardından Özyeğin Üniversitesi ve TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri ile Özyeğin Ünversitesi akademisyenlerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan “Basket Atan Robot” gösterisiyle renklenen yarışmanın finali, büyük bir rekabete sahne oldu. 

9 öğrenciye % 100 burs

Mühendislik yeteneği olan gençlerin ortaya çıkartılmasını sağlayan ve başarılı bulunan gençlerin bu alanda Özyeğin Üniversitesi’nde burslu okuma fırsatı yakaladığı RoboKamp 2012’nin galibi Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi ile Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Özüdroid Grubu oldu. Sıkı bir rekabetin yaşandığı yarışta, Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Grup Nazar ikinci gelirken, Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi ile Çınarlı Teknik Lisesi öğrencilerinin kurduğu Master Of Line Grubu üçüncü oldu.

Toplam 28 lise öğrencisinin robot yapımını öğrendiği RoboKamp 2012 eğitim süreci ve final yarışında başarılı bulunan 9 öğrenci, üniversiteye giriş  sınavında ilk 6 tercihleri arasından Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği programına yerleştikleri takdirde, Özyeğin Üniversitesi’nde %100 burslu öğrenim görebilecekler. Robotların yaşamımıza her gün daha fazla girmesinden yola çıkan Özyeğin Üniversitesi, RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı, öğrencilerin bu konuya duydukları heyecanı güçlendirmeyi ve yeni yetenekler keşfetmeyi hedefliyor.

Robot mekaniğine giden yol çizgiden geçiyor
Bu yıl ikincisi düzenlenen RoboKamp’ın iki haftalık kamp süresi boyunca öğrenciler elektronik, mekanik ve programlama konusunda temel bilgi alarak mühendislik yeteneklerini geliştirdiler. ÖzÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ana konsepti “çizgi izleyen minyatür robot” yapımı üzerineydi. Öğrenciler, kendilerine verilen eğitim ve gerekli parçalar aracılığıyla siyah zemin üzerine çizilmiş beyaz bir çizgi üzerinde giden robotlar tasarladılar. Kamp süresince tasarlanan robotlar önce antreman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip mükemmel hale getiren öğrenciler, 6 Temmuz 2012 Cuma günü gerçekleştirilen final yarışında maharetlerini davetliler, ÖzÜ akademisyenleri ve medya mensupları önünde sergilediler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları