28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk - Fransız Ticaret Derneği Ödülleri
28 Kasım 2008 Cuma 13:13

Türk - Fransız Ticaret Derneği Ödülleri

Türk - Fransız Ticaret Derneği 2008 yılı Oscarları düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Türk - Fransız Ticaret Derneği 2008 yılı Oscarları 25 Kasım Salı günü The Marmara Otel"de düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Düzenlenen geceye Türkiye"nin Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Kürşad Tüzmen ve Fransa"nın Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Anne-Marie Idrac katıldı.

Gecede, Temsa ve Garavotech Marking"e yüksek ihracat kapasitesi nedeniyle Dış Ticaret Oscarı, Zorlu ile Gefco"ya yeni yatırım projeleri nedeniyle Yatırım Oscarı" verildi. Ethem Üster ise 2008 yılının girişimcisi olarak "Özel Oscar" almaya hak kazandı.

Ödül törenine katılan Fransa"nın Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Anne-Marie Idrac, bugün Türkiye'de 307 Fransız şirketinin bulunduğunu ve bu şirketlerde yaklaşık 70 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti. Idrac, Türkiye'deki Fransız şirketlerinin çalışma koşullarının elverişliliğinden söz etti ve önümüzdeki dönemde girişimci sayısında artış beklediklerini belirtti. Fransa'nın AB konusunda Türkiye'nin yanında olduğunun altını çizen Idrac, bu konuda gayret gösterdiklerini söyledi.

Türkiye"nin Dış Ticaretten Sorumlu Bakanı Kürşad Tüzmen de gecede yaptığı konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 2 yılda yüzde 70 oranında artış gösterdiğini hatırlatarak, ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkabileceğini kaydetti. Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ticaretinde Fransa'nın 6. sırada geldiğini, ancak Fransa'nın toplam ithalatında Türkiye'nin sadece yüzde 1 oranında pay aldığını söyledi ve ticari ilişkilerde dengenin önemli olduğuna dikkat çekti. Tüzmen son olarak: "Türkiye son yıllarda önemli miktarda yabancı yatırım çekiyor, Türkiye'deki Fransız şirketlerinin sayısının bugün 400'ü bulmuş olması da bizler için önem teşkil ediyor." dedi.

2007 yılında Türkiye ile Fransa arasındaki iş hacmi 10 milyar Avro"ya ulaştı.

Türk - Fransız Ticaret Derneği"nin başkanı Eşref Hamamcıoğlu gecede yaptığı konuşmada, 1994 yılından bu yana verilen Oskarlarla her iki ülkede faaliyet gösteren Türk ve Fransız firmaların başarılarını ödüllendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türkiye"deki Fransız yatırımcı sayısının son 15 yılda hızlı bir artış kaydederek 260"ın üzerine çıktığını belirten Hamamcıoğlu, Fransa"nın Türkiye"nin 2. yabancı yatırımcısı konumuna yükseldiğini vurguladı.

Eşref Hamamcıoğlu konuşmasında, 2007 yılında Türkiye ile Fransa arasındaki iş hacminin 11 milyar Avro"ya ulaşarak 2006 yılına göre %13"lük bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Hamamcıoğlu, Türkiye"nin Fransa"ya ihracatının 2008"in ilk altı ayında, 2007"nin aynı dönemine oranla, % 15"lik bir artış kaydederek 2,8 milyar Avro"ya yükseldiğini belirtti.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları