21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Eğitim Vakfı’ndan İzmire Kız Öğrenci Yurdu
24 Ekim 2011 Pazartesi 16:10

Türk Eğitim Vakfı’ndan İzmir'e Kız Öğrenci Yurdu

TEV kız öğrencilere üniversite eğitimi için yeni bir desteği daha hayata geçirerek ilk kız öğrenci yurdunu İzmir’de açıyor.

Türkiye’de eğitime 45 yıldır 185 bin öğrenciye sağladığı burslarla destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türkiye’de özellikle üniversite eğitimi gören kız öğrencilere destek amacıyla yeni bir projeyi daha başlattı. TEV özellikle büyük kentlerde planladığı kız öğrenci yurtları projelerinden ilkini İzmir’de hayata geçiriyor.  Türk Eğitim Vakfı Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu binası 22 Ekim 2011 Cumartesi günü törenle İzmir Balçova Belediyesi’nden devralındı.  TEV yurt bursiyerleri yurtta ücretsiz kalacak.

Türkiye’nin en köklü ve önde gelen vakıflarından TEV, eğitime verdiği desteği yeni bir proje ile sürdürüyor. TEV, yurdumuzun çeşitli illerinden, yüksek öğrenim için büyük kentlere gelen kız öğrencilerin barınma sorununu dikkate alarak TEV  Kız  Öğrenci Yurtları projesi başlattı.

İlk kız yurdu için İzmir Balçova Belediye’sinin 29 yıllığına TEV’e tahsis ettiği binayı, 22 Ekim 2011’de düzenenen törenle devralan TEV, Trabzon’da açılacak kız öğrenci yurdunun da temelini Eylül 2011’de attı.

TEV’in ilk kız öğrenci yurdu, Türk Eğitim Vakfı Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu binası, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Balçova Belediye Başkanı Mehmetali Çalkaya, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, İzmir eski Valisi, TEV İzmir Şube Başkanı Hüseyin Öğütcen ve TEV İzmir Şube Başkan Yardımcısı Fatih Tanfer’in katıldığı törenle,  22 Ekim Cumartesi günü İzmir Balçova Belediye’nde devralındı.

Devir töreninde bir konuşma yapan TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, “Yıllardır eğitim bursu ve sosyal faaliyetlerle devam eden yardımlarımıza, şimdi de öğrencilerin barınmalarına destek olmak üzere yeni bir proje daha ekliyoruz. Pek çok aile kızının okuması için ardından şehir değiştiriyor. İşletmesi de TEV tarafından yapılacak olan bu yurtlar aileler için güvenilir birer yuva olacak” dedi.
İlk adımı İzmir’de devraldıkları yurtla attıklarını belirten Bozkurt, “TEV olarak bu konuda da çalışmaya karar verdik. İkinci adımımız Trabzon’da da bir yurt açmak. TEV’in Öğrenci Yurdu Projesi’nin birçok hayırseveri de harekete geçireceğine inanıyoruz. Ayrıca, Antalya ve Ankara’da bağışcılarımızın vasiyetleri gereği bu konuda çalışmalarımız sürmektedir” diye konuştu.

Genel ulaşım hatlarına ve üniversiteye yakın mesafede olan Türk Eğitim Vakfı Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu, 373 öğrenci kapasitesine sahip. Yurtta odalar 3 kişilik olup, her odada banyo, tuvalet ve harici lavabo bulunuyor.
TEV yurt bursiyerleri yurtta ücretsiz kalacak. İzmir - Balçova Türk Eğitim Vakfı Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu Bursu başvuruları hakkında detaylı bilgiye www.tev.org.tr adresinden ulaşabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları