29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk - Alman Girişimciler Buluştu
03 Kasım 2007 Cumartesi 10:27

Türk - Alman Girişimciler Buluştu

Türkiye, Almanya ve Ortadoğu’nun bugünü ve yarını ile ilgili çözüm getiren tartışmalara ev sahipliği yapan Alman-Ortadoğu Yuvarlak Masa Toplantıları'nın 2’incisi İstanbul’da gerçekleştirildi.

Eren Holding’in çatısı altında, Onursal Başkanlığını Almanya Eski Başbakanı Dr. Gerhard Schröder’in yaptığı NUMOV İşadamları Derneği’nin (Alman Yakın ve Orta Doğu Derneği) işbirliği ile gerçekleştirilen Alman-Ortadoğu Yuvarlak Masa Toplantısı Türkiye ve Almanya’nın iş dünyasını biraraya getirdi.

NUMOV-Eren Holding ortaklığı ile gerçekleştirilen ve sektörlerinde anahtar konumunda bulunan uluslararası üye şirketlerin katıldığı toplantıda, iki ülkenin Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleriyle ticari ilişkilerinin artırılmasına yönelik projelere yer verildi.

Bu yıl düzenlenen Alman–Orta Doğu Yuvarlak Masa Toplantısı’nın temel hedefinin Türkiye’nin bölgenin odak noktası haline getirilmesi olduğunu belirten Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren “Arap dünyası için Orta Asya’ya bir geçit konumunda olan ülkemiz kısa bir zaman içerisinde Akdeniz Havzası’nın tüm doğu kısmında finansal ve ekonomik anlamda bir merkez olmayı başardı. Toplantıda, Alman ve Türk şirketlerin joint venture kurarak, bu ülkelere yatırım yapması konusunda ilk adımlar atıldı. Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji konuları tüm dünyanın gündeminde. Özellikle Suriye Ticaret ve Sanayi Odası, Alman ve Türk yatırımcıları davet etti. Suriye üzerinden nüfusu 360 milyonu bulan Arap Ülkeleri’ne ihracat yapmak çok avantajlı. Türkiye’ye de Alman şirketlerinin Medikal Spa alanında yatırım yapması sözkonusu. 10 yıl once Türkiye’ye çok farklı bakılıyordu. Bugün artık Türkiye’ye ekonomide kaplan konumunda anılıyor. Türk işadamı daha gözü kara, daha kolay girişimde bulunuyor” dedi.

Türkiye’de mevcut olarak 2 bin’den fazla Alman firmasının aktif durumda olduğunu belirten Eren, bu şirketlerin Arap ülkeleri ve Orta Doğu’yla muhtemel ortak girişimlerle ve Türkiye aracılığıyla bağlantı kurmak istediklerini belirtti.

NUMOV: Türkiye Ortadoğu Bölgesi’nin ekonomik katalizörü

NUMOV’un Almanya ile Yakın ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri derinleştirmek ve güçlendirmek gibi bir fonksiyonu olduğunu açıklayan NUMOV CEO’su Helene Rang da Türkiye’nin NUMOV açısından Ortadoğu bölgesinin ekonomik katalizörü olduğunu ve Avrupa’nın önemli bir parçası olarak değerlendirildiğini açıkladı. Eren Holding’in 600 üyesi olan NUMOV’un Almanya dışındaki tek uluslararası üyesi olduğunun altını çizen Rang, “Bu toplantıda özellikle yenilenebilir enerjiden sözettik. Eren Holding’in enerji kapsamında büyük projeleri hayata geçirmek üzere olduğunu öğrendik. Bu konuyla ilgili Alman ve Türk şirketlerin yapabileceği potansiyel ortaklıklar üzerinde durduk. Enerji ve enerjiyi nasıl elde ettiğimiz konusunda çözüm ortakları arayacağız. Almanya’daki şirketler enerji alanında tecrübeli, buradaki yatırımcılarla yaratıcı işbirliklerine girebileceğimizi biliyorum. Enerji konusunu acilen çözüme kavuşturmak gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Almanya için her zaman çok özel ve önemli ticari ortak olduğunu vurgulayan Rang, “Türkiye’yi Ortadoğu, Arap, İran ve Pakistan gibi ülkelerle kıyaslayamayız. Şu anda tersine bir durum sözkonusu. Eskiden Türk işçiler gelip Almanya’da çalışırken, bugün artık Alman şirketleri buraya geliyor” diye konuştu.

Ortadoğu’da yer almak isteyen isteyen tüm şirketler için Türkiye’nin anahtar oyuncu konumunda yer aldığına Rang “Türkiye, Yakın ve Orta Doğu’ya aynı zamanda Orta Asya’ya uzanan önemli bir köprüdür” dedi.


NUMOV Hakkında

1934’de kurulan NUMOV İşadamları Derneği, Yakın ve Uzak Doğu Bölgesi için Almanya’nın en büyük kar amacı gütmeyen bağımsız hizmet sağlayıcısı konumunda bulunuyor. Dernek, Almanya ile Türkiye, Afganistan, Kıbrıs, İran, İsrail, Pakistan arasındaki çift taraflı iş faaliyetlerini destekliyor. NUMOV, düzenlediği seminerler, konferanslar ve iş delegasyonlarıyla, üye şirketlerin iş faaliyetlerini bölgesel anlamda geliştirmeleri için çalışıyor. Yayımladığı iki aylık dergi ve ekonomiyle ilgili kapsamlı bir rehberden oluşan yayın kuruluşları aracılığıyla, üyelerine yeni fırsatlarla ilgili güncel ve yararlı bilgiler sağlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları