26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Alman Ekonomi Kongresi Sona Erdi
25 Haziran 2007 Pazartesi 10:51

Türk Alman Ekonomi Kongresi Sona Erdi

Kongre'nin 3’üncüsü 22-24 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası TD-İHK’nın başkanlığında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB, Almanya Odalar Birliği DIHK ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası AHK’nın işbirliği ile gerçekleştirilen “Türk Alman Ekonomi Kongresi” Türkiye ve Almanya’nın önde gelen siyaset adamları, bürokratları ve iş dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturdu. Türkiye ve Almanya arasında işbirliğini güçlendirmek, her iki ülkenin bugünü ve yarını ile ilgili önemli konuları çözüme kavuşturmak ve öneriler getirmek amacı ile Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türk Alman Ekonomi Kongresi”nin 3’üncü büyük toplantısı sona erdi. Türk Alman Ekonomi Kongresi bu yıl 900’ün üzerinde katılımcıyı ve 70 konuşmacıyı ağırladı.

TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting:“Gerçek bir ekonomi kongresi gerçekleştirdik.”

TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting bu yıl gerçekleştirilen Türk Alman Ekonomi Kongresi’nin düzenlenen diğer iki ekonomi kongresine nazaran daha verimli ve kaliteli olduğuna değinerek; “Özellikle katılımcılar kongrenin içeriğinin, yapılan sunum ve konuşmaların etkileyici; ele alınan konuların sektörlerin gelişimine katkıda bulunacak düzeyde olduğunu belirttiler. Bu da bizim Türkiye’nin seçim ortamında gerçek anlamda bir ekonomi kongresi gerçekleştirdiğimizi gösteriyor. Önde gelen Türk ve Alman firmalarının üst düzey yöneticileri ile birlikte; 9. Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, DP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Altınok ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger gibi isimleri aynı çatı altında buluşturduk” dedi. Kongre kapsamında yeni işbirlikleri için önemli adımlar atıldığını vurgulayan TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting buna örnek olarak da Möncher Gladbach Ekonomi Teşvik Kuruluşu ve OSTİM arasında imzalanan işbirliği protokolünü gösterdi.
Kongre kapsamında Otomotiv ve Yan Sanayi Ele Alındı

Başkanlığını TD-İHK Otomotiv Çalışma Grubu Yöneticisi ve Extim GmbH Genel Müdürü Ahmet Yılmaz’ın yaptığı Otomotiv ve Yan Sanayii Paneli’ne, AUNDE Group Başkanı Rolf. A. Königs, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri (TAYSAD) Derneği Başkanı Ömer Burhanoğlu, Sales Et Service Middle East Deutz AG Vice President Peter Müller, KPMG Partner Türkiye Koordinatöre Anderas Glunz katıldı.

Seçim Sonucu Ne Olursa Olsun Yatırımlar Devam Edecek

KPMG Partner Türkiye Koordinatörü Andreas Glunz, Türkiye’nin Bric ülkeleri arasında değerlendirildiğne değinerek; “Alman ve uluslararası şirketlerin Türkiye’ye en önemli yatırım nedenleri Türkiye’nin genç nüfüsa sahip olması ve lokasyonudur” dedi. Otomotiv alanında Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunun altını çizen Glunz şunları söyledi: “Türkiye son derece ilginç bir pazar haline dönüşecek. 73 milyon nüfusu olan bir ülkede 10 kişiden biri bile araç kullanmadığından henüz birçok uluslararası pazar için Türkiye cazibe merkezi haline geliyor. Küresel rekabette Türkiye önemli bir yere sahip. Ancak, bu avantajları kullanmak, yatırım için siyasi istikrar, ticari yasal çerçeve büyük önem taşıyor. Türkiye bu avantajlarını kullanmayı sürdürmelidir. Böylece büyüme hızı daha da artacaktır.” Glunz, seçimlerin yatırımları nasıl etkileceği sorusuna ise sonuç ne olursa olsun Türkiye’ye Alman iştirakinin devam edeceğini belirtti.

Otomotiv Sanayii Derneği Genel Sekreteri OSD Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, Avrupa’daki üretimde Türkiye’nin pazarda önemli bir merkez haline geldiğini söyledi. Tezer, Türkiye’nin AB’de dış ticarette öneminin daha da arttığını belirterek; “AB içinde gelişmiş bir ArGe merkezi olacağız. Türkiye, 2 milyon adetlik üretimi ile AB’de ilk 5 ülke içine girecektir” dedi.

Türkiye AB’ye Tam Üye Olmalı

Türkiye’ye yatırım yapmış bir grup olan AUNDE Group Başkanı Rolf. A. Königs de Türkiye’nin olması gereken noktanın tam AB üyeliği olduğunu vurgulayarak; “Türkiye ayrıcalıklı ortak değil, tam üye olmalıdır. Kopenhag Kriterleri Türkiye’nin neyi yapması gerektiğini açıkça gösteriyor. Tam üyeliği ne aşamada yapacağı Türkiye’nin elinde” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları