25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Alman Ekonomi Kongresi Başladı
23 Haziran 2007 Cumartesi 10:55

Türk Alman Ekonomi Kongresi Başladı

Otomotivden yan sanayiye, tekstilden perakendeye kadar birçok konunun ele alınacağı Türk Alman Ekonomi Kongresi başladı.

Türk Alman Ekonomi Kongresi”nin 3’üncüsü İstanbul’da başladı. Otomotivden yan sanayiye, tekstilden perakendeye kadar birçok konunun ele alınacağı Türk Alman Ekonomi Kongresi, 24 Haziran’a kadar 1.000’in üzerinde katılımcıyı ve 200 Alman firmasını Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak.

TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting’in evsahipliğinde düzenlenen Türk Alman Ekonomi Kongresi’nin açılışına, AHK (Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Teoman Yelkencioğlu, Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Köln Büyükşehir Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Norbert Walter-Borjans, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting, üçüncüsünü yaptıkları kongreyi, iki ülkenin ekonomi dünyasında elle tutulur bir parametre olarak yerleştirmeyi başardıklarını söyledi. 55 sergileyici, 800 misafiri ve 70 konuşmacısıyla kongrenin alışveriş imkanı deneyimi sunacağını belirtti. Kongrenin Türk ve Alman şirketleri için diğer pazarın potansiyelini, yatırım fırsatlarını ve işbirliği imkanlarını gözler önüne sereceğini söyleyen Leoprechting, girişimci hareketler için yeni ilhamlar ve fikirler edinileceğini kaydetti. Türkiye ve Almanya arasındaki ortaklık ilişkisini belirleyen üç faktör olduğuna dikkat çeken Leoprechting, “Türkiye’nin AB’ye katılım adaylığı dolayısıyla siyasi, Almanya’da yaşayan yaklaşık 2.5 milyon Türk kökenli insan ve her yıl Türkiye’ye seyehat eden 4 milyon Alman turist aracılığıyla insani ve hızla büyüyen bir ekonomik alışveriş dolayısıyla da ekonomik ilişkilerimiz var” dedi.

TD-İHK Türkiye’yi AB yolunda destekliyor

Son yıllarda Almanya’nın Türkiye’ye ihracatının üç katından daha fazlaya yükseldiğine değinen Leoprechting, Türkiye’nin Almanya ile dış ticaretinin 2006 yılı sonunda 17.3 milyar Euro düzeyine ulaştığını belirtti. TD-İHK’nın Türkiye’yi AB yolunda desteklemeye çalıştığını vurgulayan Leoprechting, Türkiye’nin AB’ye alınmasının TD-IHK tüzüğünde hedef olarak yer alacağını söyledi. Vize zorunluluğunun kaldırılması, en azından vize verilişinin kolaylaştırılmasını sağlamayı umduklarını ifade etti.

Alman Türk Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Teoman Yelkencioğlu da Türkiye’nin Almanya’nın ihracat pazarında 5. sırada yeraldığını belirterek, Türkiye pazarının Almanya için giderek önem kazandığını söyledi.

“Alman yatırımcıya çalışma izni kolaylaştırılmalı”

Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz da dünya üzerinde Türkiye ve Almanya gibi birbirine bağlı iki ülke olmadığını söyleyerek, AB’ye giriş sürecinin de başladığını ve Türkiye’nin Gümrük Birliği sayesinde AB’ye daha rahat iharacat yaptığını kaydetti. Türkiye’nin AB müzakerelerinin Almanya tarafından desteklendiğini ve müzakerelerde ivme yaşandığına değinen Cuntz, vize konusuyla ilgili olarak da daha uzun süreli vize vermek istediklerini söyledi. Öte yandan Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Alman yatırımcıların çalışma izni almakta zorluk çektiklerine dikkat çeken Cuntz, bu konuda iyileştirilme yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul’un 127 ülkenin ekonomisini geçtiğini, dünyadaki şehirler içinde de 133 milyar dolarlık GSMH’sı ile 34. sırada yer aldığını belirtti. İstanbul’un AB’ye üye 9 ülkenin ekonomisini de geride bıraktığını vurgulayan Topbaş, kentsel dönüşüm projelerinin önemine değindi.

Köln Büyükşehir Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Norbert Walter - Borjans da Köln’ün 10 yıldır İstanbul’un partneri olduğunu belirterek, “Köln’de 95 bin Türk yaşıyor. Köln, bu anlamda Almanya’nın mikro kozmosu gibi. Bu iki ülkenin işbirliği ve entegrasyonunda şans getirdiği gibi zorluklar da getirebiliyor” dedi. Borjans, Türkiye’nin AB üyeliğinden fayda sağlanacağının altını çizerek, istikrar ve zindelik kazanacaklarını söyledi.

“2010’da Almanya’ya 100 bin Türk girişimci 95 bin euroluk yatırım yapabilir”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de 3000 Alman firmasının yer aldığını belirterek, Türkiye’deki yabancı yatırımcılarda Almanya’nın 1. sırada yer aldığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “2006’da Türkiye’ye Almanya’dan giren doğrudan yabancı yatırımcı 360 milyon doları aştı. Almanya’da faaliyet gösteren türk girişimciler de çoğaldı, 70 bin girişimci 30 milyon euroluk yatırım yaptı. 2010 yılında 100 bin Türk girişimcinin 95 bin Euro’luk iş hacmi yaratması öngörülüyor. KOBİ’lerin teşebbüsü sayesinde ticaret hacmi artacaktır. Genç Türkler’in potansiyeli değerlendirilmelidir” diye konuştu. Türkiye’nin AB üyeleliğinin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, bu konudaki takvimin konuşulması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, Türk tır şoförlerinin vize sorunun çözüme kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Almanya’nın ticarette Türkiye’nin önemli ortaklarından birisi olduğunu belirterek, “Almanya’ya yerleşen Türk vatandaşların sahip olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısı geçen yılın sonunda 68 bine ulaştı. Bu işletmelerin yaklaşık 32 milyar Euro tutarında iş hacmine sahip. Almanya’da yaşayan Türkler’in yatırımları 8 milyar Euro seviyesine yükseldi” dedi.

Türkiye 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü müslüman olan yegane NATO üyesi ve AB’ye katılmak üzere müzakerelere başlamış bir ülke olarak bu bakımdan özel bir konuma sahiptir. Almanya ise yeniden birleşmesini mümkün kılan “Avrupa bütünleşmesinin” öncüsü konumundadır. Türkiye’ye AB üyeliği yolunda verdiği destek, Almanya’nın ülkemizin özel konumunun bilincinde bulunduğunun ve sahip olduğu “Büyük Avrupa vizyonunun” açık bir göstergesidir. Türkiye nüfusu 2025 yılında 85 milyon civarında sabitlenmesi beklenmektedir. Artan dış yatırımlar ve devam eden ekonomik canlılık, işgücüne yönelik iç talebin artacağını, böylece iş bulma amacıyla Avrupa’ya göç etme güdüsünün azalacağını, hatta tersine bile gerçekleşebileceğini göstermektedir. Türkiye, Avrupa’nın giderek yaşlanan nüfus sorununa yanıtını da elinde bulunduruyor. 2020 yılına gelindiğinde, Avrupa’nın aktif çalışan gücü nüfusunun yarısından daha azını oluştururken, aynı oran Türkiye’de üçte iki düzeyinde olacaktır.”

Türkiye’nin gelecekte çok taraflı dış politikası ve güçlü ekonomik göstergeleriyle dünyanın büyük oyuncuları arasında yerini alacağını vurgulayan Demirel, “Bu gerçekliği Almanya kadar, Avrupa’daki diğer partnerlerimiz de görmelidir” dedi.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası TD-İHK’nın başkanlığında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB, Almanya Odalar Birliği DIHK ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası AHK’nın işbirliği ile gerçekleştirilen “Türk Alman Ekonomi Kongresi” Türkiye ve Almanya’nın önde gelen siyaset adamları, bürokratları ve iş dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturuyor. Türkiye ve Almanya arasında işbirliğini güçlendirmek, her iki ülkenin bugünü ve yarını ile ilgili önemli konuları çözüme kavuşturmak ve öneriler getirmek amacı ile düzenlenen “Türk Alman Ekonomi Kongresi”nin 3. büyük toplantısı Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı. Kongre, 24 Haziran’a kadar sürecek.

GS’ye ödül verildi

Kongrenin ilk gününde düzenlenen Basın Toplantısı’nda Almanya’da en çok sevilen Türk Spor Kulübü olan Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat’a, Deustche Post Yönetim Kurulu Başkanı Werner Scheller ve TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr Von Leoprechting tarafından ödül verildi.

Yatırım Ülkesi olarak Almanya

Kogrenin ilk Açık Oturumu’nda, Federal Almanya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Matthias von Kummer, Köln Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paul Bauwens-Adenauer, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Volkswagen AG Uluslararası Pazarlama Bölümü’nden Kevin Rose, BTC Business Technology Consulting AG Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Uzuner, PricewaterhouseCoopers Almanya Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Norbert Winkeljohann, Medien Union GmbH Genel Müdürü Steffen Müller’in katılımı ile “Yatırım Ülkesi olarak Almanya” konusu işlendi.

Yatırım Ülkesi olarak Türkiye

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz’ın özel sunumu ile başlayan “Yatırım Ülkesi olarak Türkiye” Açık Oturumu’na Doğan Gazetecilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü M. Gürcan Karakaş, Fraport AG, Kontrol ve Finansman Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Matthias Zieschang, General Motors Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aksel, Türk Havayolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton konuşmacı olarak katıldı.

Türk Alman Ekonomi Kongresi Fuarı “İstanbul 2007” Grand Cevahir’de...

Kurumların ürün ve hizmetlerinin aynı çatı altında tanıtıldığı ve birarada sunulduğu İstanbul 2007, geniş içeriği ile fuar ziyaretçileri ve katılımcı firmaları ağırlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları