18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜBİTAK’tan Koç Üniversitesi’ne 3 Ödül
25 Temmuz 2012 Çarşamba 16:20

TÜBİTAK’tan Koç Üniversitesi’ne 3 Ödül

TÜBİTAK 2012 Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri açıklandı.

3’ü Bilim Ödülü, 1’i Özel Ödül, 11’i Teşvik Ödülü olmak üzere toplam 15 dalda ödül veren TÜBİTAK,  Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Z. Özlem Keskin Özkaya’yı mühendislik alanındaki çalışması nedeniyle, Prof. Dr. Şakir Ziya Öniş’i de sosyal bilimler alanında çalışması nedeniyle Bilim Ödülü’ne layık gördü. Koç Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Menderes Işkın ise Temel Bilimler alanında gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle Teşvik Ödülü’ne hak kazandı. Bu yıl, 3 Bilim Ödülü’nden 2’siyle 1 Teşvik Ödülü kazanan Koç Üniversitesi en başarılı akademik kuruluş oldu.

Türkiye’de yaptıkları çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkıları bulunan akademisyenlere verilen TÜBİTAK 2012 Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri açıklandı. Koç Üniversitesi 3 Bilim Ödülü’nden 2’siyle 1 teşvik ödülünü kazanarak Türkiye’de en başarılı üniversitesi oldu.

Çeşitli üniversitelerde yürütülen bilimsel çalışmaları değerlendiren TÜBİTAK Bilim Kurulu bu yıl, 3’ü Bilim Ödülü, 1’i Özel Ödül, 11’i Teşvik Ödülü olmak üzere toplam 15 daldaki çalışmayı ödüle layık gördü.

Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülen çalışmalar 3 Bilim Ödülü’nden ikisini almaya hak kazandı. Bilim ödüllerinin ilki, “Hesaplamalı biyoloji alanında protein-protein etkileşimleri ve protein dinamikleri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Koç Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Z. Özlem Keskin Özkaya’ya verildi.

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Ziya Öniş de, “Türkiye'deki ekonomi-politika etkileşimini diğer ülkelerdeki ekonomi-politika etkileşimi ile karşılaştırmalı bir şekilde inceleyerek elde ettiği yeni ve orijinal veriler ile uluslararası literatüre önemli katkılar sağlayan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle diğer Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Teşvik Ödülü’nü Fizik Bölümü’nden “Kuramsal soğuk atom ve molekül fiziği alanında kuantum Fermiyon ve Bozon gazları, Bose-Einstein yoğuşması, süperakışkanlık ve BCS-BEY geçişi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Yrd. Doç. Dr. Menderes Işkın aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları