25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜBİSAD: Yeni Bakanlık Kararı Olumlu
27 Ağustos 2007 Pazartesi 09:45

TÜBİSAD: Yeni Bakanlık Kararı Olumlu

TÜBİSAD, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni hükümette Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığının kurulacağı yönündeki açıklamasını hakkında görüşlerini açıkladı.

Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın yeni hükümette Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığının kurulacağı yönündeki açıklamasını olumlu karşıladı. TÜBİSAD Başkanı Tuğrul Tekbulut, hükümet kanadında böyle bir adımın atılmasını memnuniyetle karşıladıklarını, bu bakanlığın birbirinden kopuk yürüyen konuları birleştirecek, tam yetkili ve icracı bir bakanlık olmasını umduklarını söyledi.

Tekbulut şunları kaydetti: "Açıklamadan, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı kurulmasının planlandığını anlıyoruz. Bu bakanlığın görev tanımlarının arasında bilişim de yer alacak. Telekomünikasyon Kurumu, e-dönüşüm icra kurulu ve hatta TÜBİTAK da aynı çatı altında yer alırsa, ortaya çok güçlü bir bakanlık çıkar. Bu da hükümetin gelecek dönemde bilim, araştırma ve teknolojiye önem vereceğini gösterir ki sektörümüz için çok olumlu bir yaklaşımdır.

Tekbulut, yeni bakanlığın olumlu yanlarını şu şekilde özetledi: "Birbirinden kopuk yürüyen konular birleştiriliyor gibi görünüyor. Tam yetkiye sahip icracı bir bakanlık kurulacağını düşünüyoruz. Topluma bir vizyon kazandırılmaya ve yön verilmeye çalışıldığını anlıyoruz. Ülkenin, kendi teknolojisini geliştirmeden ve sattığı ürünlerin bilgi içeriğini artırmadan kalkınamayacağı anlaşılmış gibi. Yeni hükümetin mikrotedbirlere odaklanacağı söyleniyordu. Buna, bilim ve teknoloji içeriğinin artırılmasıyla başlanması da çok iyi bir mesaj. Bugüne kadar mikrotedbirler, bazı sektörlerin, popülist yaklaşımlarla korunması ve kayırılması gibi anlaşılıyordu.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, yeni hükümette, gençlik ve bilim ve teknoloji olmak üzere iki yeni devlet bakanlığının yer alacağını açıklamıştı. Geçmiş dönemde bilim ve teknoloji konularının kısmen bir bakanlığa bağlandığını söyleyen Erdoğan, yeni dönemde, ayrı bir bakanlığın bu konularla ilgileneceğini, TÜBİTAK ile TUBA"nın da bu bakanlığa bağlı olacağını, e-devlet çalışmaları ile teknoparkların yönetimi açısından bu bakanlığa ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları