08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TTKda Son Dönemece Giriliyor
30 Aralık 2011 Cuma 14:49

TTK'da Son Dönemece Giriliyor

Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giriyor. Türkiye’deki ticaret hayatını baştan aşağı değiştirecek yeni kanunla ilgili olarak Deloitte da girişimcilere yeni dönemde neler yapması gerektiğini ve TTK’nın getirdiklerini anlatıyor

Türkiye’de Denetim, Vergi, Danışmanlık, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında 25’inci hizmet yılını dolduran Deloitte, Türkiye’deki ticaret hayatını baştan aşağı değiştirecek yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Yeni yıla sadece bir gün kala, yeni TTK için de son dönemece girilmiş oluyor. Çünkü yeni TTK, 1 Temmuz 2012’de resmi olarak yürürlüğe giriyor.

Geri sayım hızlandı

Deloitte Türkiye CEO’su Hüseyin Gürer, yeni TTK ile ilgili yaptığı açıklamada 2012’ye girilirken aynı zamanda yeni kanun için de son dönemece girildiğine dikkat çekti. Gürer, şöyle konuştu: “Yeni Türk Ticaret Kanunu için artık önümüzde sadece altı ay kaldı. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisi süper lige çıkacak. Deloitte Türkiye olarak bu konuyla ilgili tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve en büyüğünden en küçüğüne tüm şirketlere konuyu tüm yönleriyle anlatmaya devam ediyoruz. Tüm şirketlerimizin yeni kanunla ilgili zaman kaybetmeden hazırlıklarını bitirmeleri gerekiyor. Zira 2012’ye girmemizle birlikte bu konudaki geri sayım da hızlanmış olacak.”

Uluslararası standartlar geliyor
Yeni  Türk Ticaret Kanunu ile kurumsal yönetişim,  şeffaflık, dürüstlük ilkelerine dayanan ve uluslararası standartlarda kuralları olan bir ticaret ortamına geçiliyor. Getirilen yenilikler, şirketlerin de önemli değişiklikler yapmasını gerektiriyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda bağımsız denetçiler tarafından uluslararası standartlarda denetim yapılması ve işletme hesaplarının Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uygun olan, Türkiye Muhasebe Standartları'na göre tutulması gerekiyor. Kabul edilen Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirket yöneticileri, riskleri irdeleyecek, tartacak ve çalışmalarını bu şekilde sürdürerek sonuçlardan tamamen sorumlu olacaklar. Kanunda ayrıca haksız rekabet uygulamalarının önüne geçmeyi amaçlayan son derece ayrıntılı düzenlemeler yer alıyor.

Sermaye ortaklıkları şeffaflaşıyor

Yeni TTK ile birlikte ticaret hayatında önemli değişiklikler olacak. Örneğin ortaklıklar hukukunda yeni kanunla sermaye ortaklıkları şeffaflaşıyor. Kanunla birlikte Türkiye Muhasebe Standartları şirketlere düzen ve finansal şeffaflık getirirken sermayenin korunmasına ilişkin tavizsiz düzenlemeler kabul ediliyor. Ayrıca işletme konusu dışında işlem yapma yasağı kaldırılıyor. Birleşmeler yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden düzenleniyor. Tek kişilik ortaklıklar yeni bir alternatif olarak sisteme giriyor.

Yeni TTK, anonim ortaklıklar hukukunda da önemli düzenlemeler getiriyor. Kanunla tek kişiyle şirket kurma ve kuruluşta halka arz imkânı sağlanıyor. Yönetim organının yapılanması düzenleniyor, yönetim organının tek kişiden oluşmasına ve yönetim kurulu üyesinin bir tüzel kişi olmasına imkân sağlanıyor. Telekonferans yoluyla yönetim kurulu toplantısı yapabilme imkânı sağlanıyor. Yeni kanunla yöneticinin konumu ve sorumluluğu da belirleniyor. Yeni kanunla artık hiç kimse kontrolü dışında kalan zararlardan sorumlu tutulamayacak.
Limited ortaklıklar hukuku da yeni TTK ile önemli değişim gösterecek alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Yeni TTK ile tek kişilik limited ortaklık kurma imkanı geliyor. Limited ortaklıklar hukuku için finansal yapı iyileştiriliyor ve denetim kavramları geliyor. Ortakların bağlılık yükümlülükleri ve rekabet yasakları düzenleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları