05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TTK İle Şirketler Şeffaflaşacak
28 Haziran 2011 Salı 13:51

TTK İle Şirketler Şeffaflaşacak

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Direktörü M. Yavuz Öner, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) yürürlüğe girmesiyle şirketlerin şeffaf bir yapıya kavuşacağını belirtti.

Büyük bölümü 1 Temmuz 2012’de uygulamaya konulacak olan Yeni Türk Ticaret Kanunu, uluslararası standartlarda raporlama sistemlerine geçiş ile birlikte geleneksel muhasebe anlayışının terk edilmesi gibi şirketlerin ticari hayatına birçok yenilik getirecek.

Uluslararası vergi denetim ve danışmanlık şirketi KPMG’nin Türkiye Vergi Bölümü Direktörü M. Yavuz Öner’e göre Yeni Türk Ticaret Kanunu, Avrupa Birliği uyum sürecinde atılan çok önemli adımlardan biri olma özelliğini taşıyor.

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Direktörü M. Yavuz Öner’in Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürülüğe girmesiyle şirketlerde değişecek bazı uygulamalarla ilgili hazırladığı bilgi notu şöyle:
”Yeni Türk Ticaret Kanunu uzun ve zahmetli bir yasalaşma sürecinin ardından toplumun ve siyasetin tüm taraflarının mutabakatı ile yasalaştı. Böylelikle 1956 yılından bu yana uygulamakta olduğumuz Türk Ticaret Kanunu yerini yeni TTK’ya bırakmış olacak. Yeni TTK’nın hükümlerinin büyük bölümü 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni Kanunun Türkiye Muhasebe Standartlarının ticari işletmelerde uygulanmasına ilişkin hükümleri ve Anonim ve Limited şirketlere yönelik getirilen yeni denetim sistemi ise 1 Ocak 2013 tarihinde uygulamaya girmiş olacak.

Yeni TTK ile artık vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesi için tutulan muhasebe anlayışı terk edilerek, muhasebenin temel işlevi olan yönetime ve ticari işletme ile ilgisi olan üçüncü kişilere mali durum hakkında uluslararası standartlarda raporlama yaparak doğru bilgi verme amacı öne çıkacak. Türkiye Muhasebe Standartlarına göre tutulan muhasebe ve buna göre uluslar arası denetim standartlarında yapılan yasal denetim şirketlerin hem pay sahipleri hem de üçüncü kişiler için daha şeffaf ve güvenilir olmasını sağlayacak.

Bundan sonra ticari hayatımıza pek çok yenilik girmiş olacak. Şirketler hukuku yönünden baktığımızda tek ortaklı anonim şirketler, şirketlerin zorunlu web siteleri ve kamunun mali raporlarla aydınlatılması, şirket bölünmeleri, farklı türdeki şirketlerin birleşebilmesi, ayni sermaye olarak konulan mal ve hakların ticaret sicil müdürlüklerince ilgili sicillerine resen tescili, online genel kurul toplantıları, kurumsal yönetim ilkeleri, bu yeniliklerden bazıları olarak sayılabilir.

Pek çok yeni hükmü Avrupa Birliği müktesebatına paralel düzenlemeler getiren Yeni TTK ile AB uyum sürecinde de önemli bir adımın atılmış oldu. Şu anda cevap bekleyen pek çok soru olmakla birlikte önümüzdeki geçiş sürecinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Türkiye Muhasebe Standartları Kuruluna kadar konuyla ilgili çeşitli kamu otoritelerinin yapacakları düzenlemeleri beklemek gerekecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları