20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trafikte Dikkat 10 Bin Hayat
22 Haziran 2008 Pazar 10:37

Trafikte Dikkat 10 Bin Hayat

Trafikte Dikkat 10 Bin Hayat için toplumsal seferberlik başlıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşları tarafından hayata geçirilen Trafikte Dikkat 10 Bin Hayat projesinde, vatandaşların da önerileriyle her yıl trafikte kaybedilen 10 bin hayat için çözüm aranıyor. 29 Nisan"da Çankaya Köşkü"ndeki lansmanıyla birlikte yayına başlayan projenin Internet adresi, vatandaşların önerilerinin toplandığı, fikirlerini paylaştıkları bir platform oluyor. Vatandaşlar, www.trafiktedikkat10binhayat.com adresinde bulunan Öneri Havuzu"na trafik konusundaki önerilerini ve görüşlerini bırakabilecek.

Öneri Havuzu"na ilk öneriler, projeye destek veren kurumların üye olduğu Trafikte Hayat Kurtarma Platformu"ndan geldi. Trafikte Hayat Kurtarma Platformu üyeleri, toplu taşıma araçları sürücülerinin psikolojik testlere tabi tutulmasından ehliyet sınavının 5 yılda bir yapılmasına, trafik cezalarının artırılmasından trafik eğitiminin anaokulundan itibaren başlamasına kadar bir dizi öneri geldi.

Trafikte Hayat Kurtarma Platformu üyelerinin önerileri
• Yaya geçitleri konusundaki bilincin ve duyarlılığın artırılması
• Trafik ışıkları ve emniyet kemeri başta olmak üzere trafik kurallarını çiğneyenlere yönelik ceza ve yaptırımların artırılması
• Toplu taşıma ve ağır vasıta araç sürücülerinin psikolojik testlere tabi tutulması
• Sürücü kursları eğitimlerinin nitelik ve niceliklerinin daha sıkı denetlenmesi.
• Motosiklet konusundaki toplumsal bilincin artırılması
• Arka koltuk ve şehirlerarası otobüs, midibüs ve minibüsler için de emniyet kemerinin zorunlu olması
• Ehliyet sınavlarının 5 yılda bir yapılması
• ABS ve hava yastığı olmayan araçların kademeli olarak trafikten men edilmeleri
• Trafik eğitimlerinin anaokulundan itibaren başlaması
• Araçların radyolarındaki trafik anons işlevinin daha aktif hale getirilmesi
• En çok kaza gerçekleşen kör noktalarda ve öncesinde ikaz levhalarının oluşturulması
• Toplu taşıma araçlarında emniyet kemeri uygulaması getirilmesi

Öneriler, üç ayda bir yapılacak olan Trafikte Hayat Kurtarma Platformu üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilerek ve bazılarına öncelik verilerek Cumhurbaşkanlığı"na sunulacak. Sunulan Projeler Cumhurbaşkanlığının tavsiyesi olarak ilgili kurum ve kuruluşlara birer yazı ile bildirilecek ve hayata geçirilmesi önerilecek.

Trafikte Dikkat 10 Bin Hayat projesinin Internet adresi ziyaretçilerini trafik konusunda bilgilendiriyor. Sitede, hayat kurtaran trafik kuralları ve trafik kazaları ile ilgili bilgiler bulunuyor. Internet adresinde, Trafikte Hayat Kurtarma Platformu üyesi olan firmaların sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili bilgilere de ulaşılabiliyor.

Ülkemizde her yıl 10.000 kişi trafik kazalarında yaşamını kaybediyor. 200.000 yaralı ve 15.000.000 YTL'lik maddi kayıp da buna eklendiğinde trafikteki tablo acı verici boyutlara ulaşıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat projesine kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün önde gelen firmaları destek veriyor. Trafikte Hayat Kurtarma Platformu etrafında biraraya gelen kuruluşların, yol güvenliği ve trafik konusunda toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan sosyal sorumluluk projeleri bulunuyor. Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır, Petrol Sanayi Derneği En Değerli Varlığımız, Hayatımız!, Renault Herkes için güvenlik, Temsa Emniyeti Belden Bırakmayın, Toyotasa İnsana Saygı, Trafikte Saygı, Volvo Güvenli Sürüş Alkolsüz Sürücü, Bridgestone Farım da Açık Yolum da adlı projeleriyle platformda yer alıyor. Trafikte Dikkat, 10 bin hayat projesine T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Ulaştırma Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi asil üyeler olarak destek veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları